HBOT – Wysokociśnieniowa tlenoterapia hiperbaryczna

HBOT – Wysokociśnieniowa tlenoterapia hiperbaryczna

Jednoosobowa komora twarda HBOT w czasach pandemii

Wszystkich pacjentów, którzy z różnych powodów muszą korzystać z tlenoterapii hiperbarycznej, zapraszamy do jednoosobowej wysokociśnieniowej komory hiperbarycznej HBOT.

Lecznicze działanie tlenoterapii hiperbarycznej HBOT w wielu różnych jednostkach chorobowych zostało już udowodnione w setkach badań naukowych i wciąż prowadzone są badania w celu oceny jej skuteczności w innych chorobach i dolegliwościach. Niemal wszystkie badania prowadzone były w wysokociśnieniowych komorach hiperbarycznych HBOT.

Zwiększenie ilości komórek macierzystych

Jednym ze spektakularnych efektów tlenoterapii hiperbarycznej jest ośmiokrotnie zwiększone wytwarzanie komórek macierzystych po serii 20 zabiegów w komorze hiperbarycznej w ciśnieniu 2 ATA.

Komora wieloosobowa czy jednoosobowa?

W zastosowaniach leczniczych w Europie wykorzystywane są głównie wieloosobowe (8 – 12 osób) komory hiperbaryczne, gdzie pacjenci przebywający w pozycji siedzącej oddychają czystym tlenem przez specjalne maski. W Stanach Zjednoczonych standardem są jednoosobowe, wysokociśnieniowe komory hiperbaryczne, wykonane z przezroczystego akrylu. Pacjenci w tych komorach HBOT także oddychają czystym tlenem przez specjalne maski, znajdując się w pozycji leżącej. W tych komorach często spręża się pacjentów w czystym tlenie.

Centrum Medyczne VIMED, jako jedna z pierwszych placówek leczniczych w Europie wprowadziło do swojej kliniki w Warszawie już w roku 2012. Tlenoterapia hiperbaryczna w Warszawie w CM VIMED to najlepsza opcja!

W odróżnieniu od komór wieloosobowych nie istnieje tu ryzyko transmisji wirusów czy bakterii pomiędzy pacjentami. Tlenoterapia hiperbaryczna nie jest przeciwwskazana w czasie pandemii koronawirusa.

Komora twarda HBOT czy miękka mHBOT?

Co odróżnia profesjonalne, jednoosobowe komory HBOT w Centrum Hiperbarycznym VIMED od popularnych miękkich czy „półtwardych” komór hiperbarycznych, czyli mHBOT:

Wysokie ciśnienie robocze – powyżej 2 ATA (ATA – atmosfera absolutna), posiada udokumentowane badaniami naukowymi działanie  terapeutyczne. Tak agresywnie reklamowane miękkie i półtwarde komory pracują w ciśnieniu 1,3 – 1,5 ATA (nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność zabiegów w komorach o ciśnieniu poniżej 1,6 ATA

Czystość tlenu – oddychasz czystym 100% tlenem podawanym z butli tlenowej, podczas gdy miękkie i półtwarde komory hiperbaryczne nie korzystają z czystego tlenu. Zamiast tego tlen wytwarzany jest przez kompaktowe, przenośne  koncentratory. Rzeczywista zawartość tlenu w gazie wytwarzanym przez takie koncentratory waha się w przedziale od ok 92 do ok 75%.

Ilość tlenu – w twardej komorze hiperbarycznej tlen podawany jest z butli tlenowej w ilości około 60 l na minutę, co pozwala na optymalne wysycenie komórek i przestrzeni międzykomórkowej, w odróżnieniu od tylko ok. 8 litrów tlenu na minutę, jaki można uzyskać z koncentratora, podawanego w komorach miękkich. W efekcie pacjent otrzymuje znacznie mniej tlenu niż w komorze twardej.

Sposób podawania tlenu wysokociśnieniowej komorze hiperbarycznej – tlen podawany jest za pośrednictwem zaawansowanego systemu wyposażonego w maskę bezzwrotną z rezerwuarem. Maska wyposażona w odpowiednie zawory zwrotne oraz filtr chroni pacjenta przed mieszaniem się gazu wdychanego i wydychanego.

Wentylacja komory hiperbarycznej – wysokociśnieniowa komora twarda, zasilana potężną sprężarką śrubową wyposażona jest w doskonały, wydajny system wentylacji. W każdej minucie z komory wyrzucane jest 250 litrów gazu, a wysokie nadciśnienie powoduje, że z wysoką efektywnością wyrzucane są gazy wydychane przez pacjenta (przeciętnie wydychamy około 10 litrów na minutę). Komory miękkie, sprężane są niewielkimi sprężarkami tłokowymi, o niedużej wydajności. Jeżeli w ogóle są wentylowane, to przepływ powietrza jest nie większy niż kilkanaście litrów na minutę. Na powierzchni komory nie gromadzi się para wodna.

Dezynfekcja komory hiperbarycznej wraz z wyposażeniem – akrylowe komory twarde, wyposażone w wysuwaną leżankę i instalacje doprowadzające tlen oraz odprowadzające wydychane powietrze na zewnątrz pomieszczenia, w którym zainstalowane są komory. Tak skonstruowane komory są przystosowane do regularnej dezynfekcji. Operator komory z łatwością przeprowadza dezynfekcję wnętrza komory, co nie jest możliwe w przypadku komór miękkich i półtwardych.

Komfort dla pacjenta wchodzenie i wychodzenie w przypadku komór miękkich i półtwardych jest dość utrudnione. Dla osób w starszym wieku często wręcz niewykonalne. Także osoby po wylewie nie dostaną się do tego typu komory. W komorze twardej pacjent układa się na wygodnej leżance, na której wsuwany jest do wnętrza komory – nieporównanie wyższy komfort.

Klaustrofobia – czyli stres związany z przebywaniem w ciemnym, zamkniętym pomieszczeniu – w miękkich i półtwardych komorach hiperbarycznych pacjent może oglądać otoczenie tylko przez stosunkowo niewielkie wizjery. W profesjonalnych, wysokociśnieniowych komorach, cały cylinder jest wykonany z przezroczystego akrylu, więc pacjent nie odczuwa stresu spowodowanego brakiem kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

Wybór wysokociśnieniowej komory decyduje o skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej.

Wszystkie badania naukowe poświęcone tlenoterapii hiperbarycznej były wykonywane w wysokociśnieniowych twardych komorach hiperbarycznych. Z uwagi na ilość tlenu i sposób jego podawania, trzeba byłoby wykonać kilka razy więcej zabiegów w komorze miękkiej niż w komorze twardej, aby podać porównywalną ilość tlenu.

Jednak to nie wszystko. Dopiero przy odpowiednim ciśnieniu tlen rozpuszcza się w płynach ustrojowych, zapewniając właściwe, terapeutyczne nasycenie O2.

Prawa fizyki opisują bardzo precyzyjnie ilość gazu rozpuszczonego w płynie, w zależności od ciśnienia atmosferycznego. Zgodnie z prawem Boyla Mariotta nie jest możliwe odpowiednie wysycenie krwi i płynów ustrojowych tlenem przy niskich ciśnieniach możliwych do uzyskania w amatorskich komorach miękkich, czy półtwardych.

Z przedstawionej analizy wynika, że tylko wysokociśnieniowe komory twarde pozwalają na uzyskanie oczekiwanych rezultatów terapeutycznych i zapewniają komfort oraz właściwy poziom bezpieczeństwa dla pacjenta. Zabiegi w tych komorach są także bardziej opłacalne, gdyż pomimo wyższej jednostkowej ceny zabiegu w komorze twardej, wymagana jest mniejsza ilość zabiegów. Korzystając z komory twardej, zaoszczędzimy czas i pieniądze. Pacjenci, którzy nie osiągnęli oczekiwanych rezultatów w komorze miękkiej, muszą i tak wykonać serię zabiegów w komorze twardej, aby skorzystać z leczniczych efektów tlenoterapii hiperbarycznej.

W czasach pandemii korzystanie z jednoosobowej komory twardej wydaje sie jedyną rozsądną opcją wykonywania zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej HBOT.

Jak zacząć? To proste!

1
Już dziś zarezerwuj termin konsultacji wstępnej
REZERWACJA ON LINE lub TELEFON: 22 201 90 71
2
Spotkaj się ze specjalistą, który dobierze optymalny dla Ciebie wariant terapii
3
Zaplanuj dwa tygodnie – 10 dni, w których przeznaczysz około 1-2 godzin na wdrożenie zaleceń żywieniowych oraz zabiegi wspomagające Twój układ odpornościowy

Dowiedz się więcej:

Jak zacząć leczenie?
Terapia IMMUN BOOST
Medycyna Personalizowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *