Idziesz na imprezę? Kup szparagi! | VIMED

Idziesz na imprezę? Kup szparagi!

Rozpoczął się karnawał – czas hucznych, suto zakrapianych zabaw. Niestety, alkohol choć poprawia humor podczas imprezy może stać się przyczyną cierpienia następnego dnia. Prosty sposób na poradzenie sobie z wywołanymi jego działaniem dolegliwościami odkryli niedawno koreańscy naukowcy, a wyniki ich obserwacji opublikowano w “Journal of Food Science”. Badacze zauważyli, że skutki zatrucia alkoholowego, czyli tzw. kaca, mogą zostać złagodzone dzięki aminokwasom i minerałom znajdującym się w ekstrakcie ze szparagów. Dodatkowo substancje te chronią komórki wątroby przed toksynami.

Naukowcy z Instytutu Medycznego i Uniwersytetu Narodowego Jeju w Korei analizowali składniki młodych pędów i liści szparagów, aby porównać ich biochemiczny wpływ na komórki ludzkiej i szczurzej wątroby.

Zawartość aminokwasów i związków mineralnych okazała się znacznie wyższa w liściach niż w pędach mówi główny badacz.

Badacze zauważyli, że szparagi to doskonały środek na stres oksydacyjny w wątrobie i nieprzyjemne skutki związane z kacem. Jak wykazano, związki zawarte w tym warzywie stymulują działanie enzymów, które przyśpieszają rozkład alkoholu w organizmie, co sprawia, że kac jest mniej dolegliwy.

Uszkodzenie komórek przez toksyny było znacznie mniejsze po zastosowaniu ekstraktu z liści i pędów szparagów.
 Te wyniki dowodzą, że substancje obecne w szparagach mogą pomóc złagodzić kaca alkoholowego i chronią komórki wątroby.

[framed_box bgColor=”#E0FFBC”]Szparagi to powszechnie dostępne warzywa, które są spożywane na całym świecie i od dawna stosowane w medycynie ze względu na ich działanie przeciwnowotworowe. Posiadają również szereg innych pozytywnych właściwości, między innymi przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i moczopędne. Poprawiają też pamięć i koncentrację.[/framed_box]

Niestety, sezon szparagowy rozpoczyna się zwykle dopiero pod koniec kwietnia i trwa do połowy czerwca. A jak poradzić sobie z kacem podczas karnawału? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • Picie dużych ilości wody mineralnej lub filtrowanej ułatwia oczyszczanie się organizmu.
 • Sposób na uzupełnienie poziomu potasu to np. picie soku pomidorowego; można też przygotować zupę krem ze świeżych pomidorów z bazylią.
 • Eliksir dostarczający witamin i glukozy to rozpuszczony w letniej wodzie miód z dodatkiem soku z cytryny.
 • Ostrożnie ze stosowaniem środków przeciwbólowych, zmniejszają ból głowy, ale nadwerężają i tak już podrażnioną przez alkohol śluzówkę żołądka.
 • Zimny prysznic pobudzi krążenie krwi, przez co ułatwi regenerację organizmu. Należy unikać ciepłych kąpieli.
 • Soki owocowe, np. z pomarańczy, grapefruitów czy czarnej porzeczki, uzupełnią zapasy witaminy C.
 • Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, dzięki któremu organizm najszybciej się zregeneruje.
 • Nieprzyjemnego zapachu z ust można uniknąć dzięki ssaniu liścia laurowego, aż stanie się miękki.
 • Śniadanie po imprezie powinno być lekkostrawne i dostarczać witamin i minerałów; dobrym wyborem będą owoce lub porcja zupy kremu z warzyw.
 • Przez cały dzień można popijać herbatę miętową.
 • Sposobem na mdłości jest imbir, jako dodatek do zupy, soku warzywnego lub po prostu przyrządzony jako napar.
 • Kasza gryczana lub warzywa strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca czy groch, uzupełnią niedobory magnezu i dostarczą niezbędnych węglowodanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *