Dawniej była codziennym składnikiem diety naszych babć, potem zapomniana, wyparta przez makarony, dziś znów powraca do łask. Kasza jaglana jako królowa kasz szczyci się wieloma drogocennymi właściwościami.
Kasza jaglana na odchudzanie. Jest bardzo lekkostrawna, ma mało skrobi, a dostarcza dużą ilość białka. Zawiera witaminy z grupy B: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), pirydoksynę (B6). Dodatkowo zawarty w niej krzem przyspiesza i poprawia metabolizm.
Kasza jaglana lecznicza. Reguluję ona pracę całego układu pokarmowego. Już dawno stosowano kleik z kaszy jaglanej, pomagający w dolegliwościach żołądkowych. Ma też właściwości przeciwwirusowe i wysusza błony śluzowe, co pomaga uporać się z katarem.
Kasza jaglana dla zmarzluchów. Kasza jaglana ma właściwości rozgrzewające, dlatego nadaje się idealnie dla osób, które źle znoszą zimno. Ciepła jaglanka z bananem i cynamonem sprawdzi się idealnie na zimowe śniadanie.
Kasza jaglana dla alergików. Naturalnie nie zawiera glutenu, dlatego jest idealna dla osób będących na diecie bezglutenowej. Jest bezpieczna i łatwo przyswajalna, a w dodatku o wiele tańsza niż quinoa czy amarantus.
Kasza jaglana dla urody. Zawiera ona krzem, który wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry, zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia płytkę paznokcia chroniąc ją przed złamaniami. Dostarcza także wiele antyoksydantów, które spowalniają proces starzenia i poprawiają wygląd.
Kasza jaglana na mądrość. Wraz z kaszą jaglaną dostarczymy witaminy E, tryptofanu i lecytyny, dlatego jeśli pilnie się uczymy lub intensywnie pracujemy umysłowo wspomoże ona naszą pamięć i koncentrację. Jest także drogocenna w sytuacjach stresowych i napięcia nerwowego.
Kasza jaglana dla zakwaszonych. Dzięki właściwościom zasadowym pozwoli odkwasić organizm i przywrócić równowagę jonową.