Czy wiesz, że
kolor talerza wpływa na to, ile jesz? Tak wynika z badań, których wyniki opublikowano w magazynie „Journal of Consumer Research”. Co więcej, o tym, ile zjemy, decyduje wszystko, co jest na stole – także
kształt, wielkość i rodzaj naczyń. Naukowcy udowodnili, że na to, co widzimy, ma wpływ to, ile jemy.
W doświadczeniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców, dr. Briana Wansinka i dr. Koerta van Ittersuma z Cornell Food and Brand Lab, ochotnikom polecono nalewać zupę do siedmiu miseczek różnej wielkości. Zauważono, że uczestnicy do większych naczyń nalewali większe ilości zupy, do mniejszych – mniejsze, choć jeszcze sporo mogło się w nich zmieścić. Co ciekawe, postępowały tak również osoby, które przed doświadczeniem zostały poinformowane, że opisano już kiedyś zjawisko różnicowania porcji w zależności od wielkości talerza.
„Jeśli używasz dużych talerzy, prawdopodobnie nakładasz sobie nawet do 31 procent jedzenia więcej niż normalnie.”
— autorzy badania
Według naukowców za wynik ten odpowiada złudzenie optyczne zauważone przez Josepha Dolboeufa (Delboeuf illusion), polegające na tym, że postrzegamy kółko jako znacznie mniejsze, jeśli jest ono otoczone przez inne kółko dużego rozmiaru. Kiedy zatem nakładamy sobie posiłek na duży talerz, nasz mózg „widzi” talerz z małą ilością jedzenia. Oznacza to, że im większe mamy talerze, tym więcej nakładamy jedzenia i tym więcej jemy. Mniejsze talerze sprawiają, że nakładamy sobie mniej i spożywamy mniejsze porcje.
Badanie amerykańskich naukowców wykazało także, że na nasz apetyt wpływa również kolor zastawy stołowej. Chcąc sprawdzić, jak kolor talerza decyduje o wielkości nakładanej porcji, badacze wręczyli losowo 60 ochotnikom czerwone i białe talerze, a następnie skierowali ich do bufetu, w którym serwowano makaron z białym i czerwonym sosem. Talerze z zawartością były następnie ważone. Badanie wykazało, że nakładając potrawę w kolorze talerza, spożywamy jej większą ilość (nawet o 22 procent więcej) niż gdy kolor talerza kontrastuje z kolorem potrawy. Co więcej, naukowcy zauważyli również, że 10-procentową zmianę może spowodować… modyfikacja barwy obrusa.
„Najlepszym sposobem na to, by ograniczyć jedzenie, jest używanie mniejszych misek i talerzy w kontrastowych kolorach.”
— autorzy eksperymentu
Wyniki badań amerykańskich naukowców warto wykorzystać do modyfikacji własnych nawyków żywieniowych. Jeżeli chcemy zjeść mniej na obiad, nałóżmy danie na mniejszy talerz. Chcemy więcej zieleniny? Spróbujmy podać ją na zielonym talerzu.