Badanie przeprowadzone przez naukowców z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center i University of California Davis jest pierwszym ukazującym reakcję ludzkiego gruczołu sutkowego na insulinę, a także pierwszym odsłaniającym mechanizm włączania konkretnych genów w gruczole sutkowym w procesie laktacji.
[framed_box bgColor=”#D8FFFF”]Badania pokazały, w jaki sposób gruczoł sutkowy staje się w okresie laktacji wrażliwy na insulinę, która przez długi czas wydawała się nieistotna w bezpośrednim procesie regulacji produkcji mleka. Naukowcy odkryli, że insulina nie tylko ułatwia wchłanianie cukrów w komórkach gruczołów sutkowych, ale też spełnia dodatkowe funkcje.
[/framed_box]
To badanie ukazuje w jaki sposób włączany zostaje receptor insulinowy, który wysyła w piersi sygnały do przetworzenia biofaktorów w białka, tłuszcze i węglowodany dla odżywienia noworodka. W Stanach Zjednoczonych 20 procent kobiet pomiędzy 20. a 44. rokiem życia ma stan przedcukrzycowy; możemy przypuszczać, że u tych 20 procent młodych matek rozregulowana gospodarka insulinowa może stać się przyczyną podaży mleka poniżej zapotrzebowania dziecka.
Dr Nommsen-Rivers i jej współpracownicy użyli nieinwazyjnej metody przechwytywania cząsteczek łańcucha RNA gruczołu sutka w celu produkcji określonych białek w próbkach mleka kobiecego. Następnie tworzona była pierwsza ogólnodostępna biblioteka ekspresji genów w gruczole sutkowym w oparciu o technologię sekwencjonowania RNA.
W szczególności gen PTPRF, znany z tłumienia wewnątrzkomórkowych sygnałów, które zwykle są uruchamiane przez wiązanie receptora z insuliną na powierzchni błony komórkowej, może służyć jako biomarker łączący oporność na insulinę z niewystarczającą produkcją mleka przez gruczoły sutkowe.
[framed_box bgColor=”#D8FFFF”]Wyniki te mogą stać się fundamentem przyszłych badań koncentrujących się na fizjologicznych trudnościach w produkcji mleka przez matki.[/framed_box]