Odżywianie kobiety podczas ciąży jest niezwykle ważne dla rozwoju jej dziecka i wpływa na jego zdrowie w późniejszym życiu.
Należy zwrócić uwagę na to, co przyszła mama je na co dzień, nie wszystkie bowiem składniki jej diety są korzystne dla rozwijającego się malucha.
Niebezpieczna może być m.in. kofeina. Nowe badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „BioMed Central”, pokazują, że spożywanie napojów z kofeiną powoduje niską masę urodzeniową noworodków i może wydłużyć czas trwania ciąży.
Podobnie jak składniki odżywcze i tlen, kofeina swobodnie przechodzi przez barierę łożyskową, ale rozwijający się zarodek nie wytwarza enzymów potrzebnych do inaktywacji tej toksyny. Światowa organizacja zdrowia obecnie proponuje limit 300 mg kofeiny dziennie podczas ciąży, ale w niektórych krajach zaleca się spożywanie nie więcej niż 200 mg, czyli mniej niż jeden kubek kawy z niektórych dużych kawiarni.
Aby zbadać wpływ kofeiny na dziecko rozwijające się w łonie spożywającej tę substancję kobiety, zespół skandynawskich naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Szwecji przeanalizował zbierane przez dziesięć lat dane dotyczące 60 000 kobiet i szczegóły narodzin ich dzieci. Zwracano uwagę na wszelkie pojawiające się w diecie matek
źródła kofeiny: kawa, herbata, napoje gazowane, a także żywność, w tym zawierające kakao ciasta i desery oraz czekoladę.
Wyniki naszego badania nie wykazały istnienia związku pomiędzy spożyciem kofeiny a przedwczesnym porodem, natomiast ukazały istotną zależność pomiędzy konsumpcją kofeiny a niską wagą urodzeniową dzieci.
Okazało się, że kofeina wpływa na zmniejszenie wagi noworodka, a co za tym idzie – na jego zdrowie, jako że dzieci o niskiej masie urodzeniowej są bardziej narażone na problemy zdrowotne zarówno tuż po urodzeniu, jak i przez całe życie. Dla dziecka o oczekiwanej przeciętnej wadze urodzeniowej (3,6 kg) już 100 mg kofeiny dziennie w diecie matki wiąże się z utratą 21-28 g masy. Wyniki badań skandynawskich naukowców pozwalają stwierdzić, że nawet 200-300 mg kofeiny dziennie może zwiększyć ryzyko niskiej masy urodzeniowej prawie o jedną trzecią.
O ile zależność między kofeiną a wagą urodzeniową dzieci występuje bez względu na to, z jakiego źródła pochodzi kofeina (kawa, herbata, kakao), to
na długość ciąży żadna inna kofeinowa używka nie wpływa tak, jak kawa. Naukowcy zauważyli, że spożywanie produktów kofeinowych innych niż kawa wydłuża ciążę o 5 godzin za każde 100 mg kofeiny dziennie, natomiast kofeina pochodząca z kawy wydłuża czas trwania ciąży aż o 8 godzin za każde 100 mg kofeiny dziennie. Badacze podejrzewają, że w kawie musi istnieć obok kofeiny jeszcze inna substancja, która jest za to odpowiedzialna.