Kokos w pięciu kulinarnych odsłonach | VIMED

Kokos w pięciu kulinarnych odsłonach

Kokos może pojawić się w naszym menu w różnych formach – jako mleko, woda czy mąka kokosowa, ale też jako składnik wielu potraw, zarówno tych przyrządzanych w zaciszu domowym, jak i w restauracjach. Dowiedz się, jak możesz na co dzień wykorzystać zdrowotne właściwości tego owocu.

1  Woda kokosowa

Woda kokosowa to – ze względu na dużą zawartość elektrolitów – naturalny napój chłodzący o właściwościach izotonicznych. Jest doskonała dla sportowców, jako że jeden kubek zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na potas, który szczególnie tracimy w trakcie wysiłku, z potem. Można ją wykorzystywać także do przygotowywania zdrowych i smacznych koktajli. Podczas zakupów należy szukać takiej wody kokosowej, która nie zawiera cukru.

2 Mleko kokosowe

Mleko kokosowe – mieszankę miąższu i wody – uzyskuje się, przecierając utarty miąższ z gorącą wodą. Jest bardziej kaloryczne i gęste niż woda kokosowa, o konsystencji raczej kremowej niż mlecznej. Obfituje ono w składniki mineralne, takie jak potas, żelazo, selen, miedź, mangan oraz kwas foliowy i witamina C, doskonale sprawdza się jako składnik codziennego menu. Dzięki zawartości przeciuwtleniaczy chroni organizm przed przedwczesnym starzeniem się. Mleko kokosowe jest bardzo popularnym składnikiem kuchni tajskiej, karaibskiej i indyjskiej. Doskonale nadaje się do deserów, koktajli, zup czy dań egzotycznych.

3 Mąka z kokosa

Mąka kokosowa to zdrowy sposób na nadanie ciekawego, kokosowego posmaku np. pieczywu. Wystarczą zaledwie dwie łyżki tego produktu, zrobionego z drobno zmielonego miąższu kokosowego, z którego usunięto większość tłuszczu, by dostarczyć organizmowi aż 5 g błonnika. Pieczywo z dodatkiem mąki kokosowej jest miękkie, ma lekką strukturę i niższy indeks glikemiczny (czyli szybkość, z jaką produkt podnosi stężenie glukozy we krwi), zatem sprawdzi się ono doskonale szczególnie w menu osób z cukrzycą.

4 Miąższ kokosa

100 g surowego miąższu kokosowego zawiera zaledwie ok. 15 g węglowodanów, przy aż 9 g błonnika pokarmowego! Z drugiej jednak strony, niestety, kokos „nadrabia” znaczną ilością tłuszczów – w 100 g ma ich aż 33 g, a większość to niezdrowe kwasy nasycone. Nie są to jednak takie tłuszcze jak te zawarte np. w mięsie czy nabiale, a tłuszcze o średniej długości łańcucha atomów węgla (8-12 atomów), a zatem organizm o wiele łatwiej je trawi i przyswaja. Miąższ kokosowy można uzyskać na kilka sposobów. Można go oddzielić ze świeżego kokosa lub kupić w formie suszonych płatków.

5 Wiórki kokosowe

Wiórki kokosowe otrzymuje się z wysuszonego i startego miąższu orzecha kokosowego. Wiórki kokosowe stanowią tanie i wartościowe źródło błonnika pokarmowego i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, których potencjał odżywczy często wykorzystywany jest w żywieniu i suplementacji sportowej. Choć zawierają śladowe ilości witamin i składników mineralnych, doskonale sprawdzają się jako dodatek do deserów, musli, sałatek czy koktajli. Stanowią jeden z głównych składników kuchni orientalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *