Kurkuma tak skuteczna jak lekarstwa | VIMED

Kurkuma tak skuteczna jak lekarstwa

Kurkuma jest jedną z najlepiej poznanych i najdokładniej zbadanych roślin. Jej właściwości lecznicze i zawarte w niej substancje (głównie kurkumina) były przedmiotem ponad 5600 badań opisywanych w czasopismach biomedycznych. Jeden z przeprowadzonych projektów badawczych nad właściwościami kurkumy, którego czas trwania wynosił aż pięć lat, wykazał ponad 600 potencjalnych zastosowań terapeutycznych oraz 175 różnych korzystnych efektów leczniczych tej cudownej rośliny.

Okazuje się, że ta niepozorna roślinka działa niekiedy podobne jak leki na bardzo poważne schorzenia. Oto kilka przykładów grup farmaceutyków, z którymi można ją porównać:

Leki obniżające poziom cholesterolu (statyny)

W 2008 roku na łamach czasopisma „Drugs in R&D” przedstawiono wyniki badania, które pokazało, że standaryzowane kurkuminoidy wyekstrahowane z kurkumy w mniejszym stopniu niż atorwastatyny powodują dysfunkcję śródbłonka przyczyniającą się do miażdżycy naczyń. Dodatkowo kurkuminoidy zmniejszają stan zapalny i stres oksydacyjny naczyń. Badanie przeprowadzono na populacji chorych na cukrzycę typu 2.

Leki steroidowe (kortykosteroidy)

W 1999 roku naukowcy, którzy na łamach czasopisma „Phytotherapy Research” opisali prowadzone przez siebie badania, stwierdzili, że główny z polifenoli zawartych w kurkumie i szafranie – barwny pigment znany jako kurkumina – korzystniej niż sterydy działa w leczeniu przewlekłego zapalenia tęczówki i chorób zapalnych oczu. Badanie z 2008 roku, którego wyniki opublikowano w „Critical Care Medicine”, dowiodło, że kurkumina zastosowana w modelu zwierzęcym jako alternatywny sposób ochrony po przeszczepie płuc wykazuje lepsze działanie niż kortykosteroidy. Wcześniej w 2003 roku badanie zaprezentowane przez „Cancer Letters” ukazało wyższość kurkumy nad deksametazonem przy zastosowaniu w chorobach z niedokrwieniem płuc.

Leki przeciwdepresyjne

W 2011 roku w czasopiśmie „Acta Poloniae Pharmaceutica” opublikowano wyniki badania, z których wynika, że kurkumina wykazuje podobne efekty w redukcji zachowań depresyjnych u zwierząt co dwa leki (Fluoksetyna i Imipramina).

Leki rozrzedzające krew (aspiryna)

W 1986 roku badania, o których donosiło czasopismo „Arzneimittelforschung”, przeprowadzone in vitro i ex vivo, wykazały, że kurkumina ma działanie podobne do aspiryny i może mieć znaczącą wartość dla pacjentów ze skłonnością do zakrzepicy i zapaleniem stawów.

Leki przeciwzapalne

W badaniu, którego wyniki opublikowano w 2004 roku w czasopiśmie „Oncogene”, wykazano, że kurkumina (jak również resweratrol – zawarty m.in. w czerwonych winogronach) jest skuteczną alternatywą dla leków takich jak: aspiryna, ibuprofen, fenylbutazon, naproksen, diklofenak, tamoksifen, deksametazon – dorównuje im pod względem działania przeciwzapalnego i antyproliferacyjnego przeciwko komórkom nowotworowym.

Leki cukrzycowe (metformina)

Badanie opisane w 2009 roku w czasopiśmie „Biochemical and Biophysical Research Communications” miało na celu określenie znaczenia kurkuminy w leczeniu cukrzycy. Okazało się, że kurkumina aktywuje AMPK (kinazę aktywowaną 5’AMP), co zwiększa wychwyt glukozy i hamuje ekspresję genu glukoneogenezy, która hamuje wytwarzanie glukozy w wątrobie.

Wspaniałe właściwości kurkumy sprawiają, że warto wykorzystywać ją na co dzień w swojej kuchni. Ta intensywnie żółta roślina świetnie nadaje się jako uniwersalna przyprawa. Można wykorzystać ją np. do przygotowania domowej przyprawy warzywnej, która z powodzeniem zastąpi kostki rosołowe i przyprawy typu Vegeta. Wystarczy połączyć suszoną, zmiksowaną włoszczyznę (100 g), sól (50 g) oraz kurkumę (2-3 łyżki), aby otrzymać przyprawę, która sprawdzi się np. jako baza do bulionu warzywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *