ŁUSZCZYCA - CO JĄ WYWOŁUJE? CZY MOŻNA JĄ WYLECZYĆ?

ŁUSZCZYCA – CO JĄ WYWOŁUJE? CZY MOŻNA JĄ WYLECZYĆ?

łuszczyca

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Objawia się charakterystycznymi zmianami na skórze — łuskami, które tworzą się w wyniku nieprawidłowego oraz nadmiernego podziału naskórka (zewnętrznej warstwy skóry), a także zaburzeń złuszczania.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Nie można przekazać zmian skórnych z jednej osoby na drugą. Dotknięcie zmiany łuszczycowej innej osoby, nie spowoduje rozwoju choroby. Ważne jest, aby kształcić społeczeństwo w tym kierunku, ponieważ wiele osób uważa, że łuszczyca jest zaraźliwa.

Łuszczyca początki

Łuszczyca jest wynikiem przyspieszonego procesu wytwarzania komórek skóry. U osób z łuszczycą ten proces produkcyjny może nastąpić w ciągu zaledwie kilku dni. Łuszczyca występuje nie tylko na skórze gładkiej, lecz także na paznokciach, owłosionej skórze głowy czy stawach. Pierwszym objawem łuszczycy jest tzw. wykwit pierwotny, jest to najczęściej czerwonobrunatna grudka, która następnie zlewa się w większe blaszki. Są drobnopłatowe i złuszcza się, tworząc srebrzystobiałe łuski luźno związane z podłożem. Po zdrapaniu wierzchniej warstwy łuski staje się ona błyszcząca i gładka, co nazywamy objawem świecy stearynowej.

Odmiany łuszczycy

 • Łuszczyca punktowa — to początkowe stadium choroby, w którym wykwity na skórze przyjmują kształt punktów z niewielką ilością łuski.
 • Łuszczyca kropelkowata— występuje często w dzieciństwie. To nagłe pojawianie się rozsianych drobnych ognisk, które mogą łączyć się w blaszki, występują często po infekcjach bakteryjnych zwłaszcza paciorkowcowych. Najczęstszymi miejscami występowania łuszczycy kropelkowatej są tułów, ręce i nogi.
 • Łuszczyca krostkowa – występuje częściej u dorosłych. Powstają białe, wypełnione ropą pęcherze i szerokie obszary zaczerwienionej, zapalnej skóry. Łuszczyca krostkowa jest zwykle zlokalizowana na mniejszych obszarach ciała, takich jak dłonie lub stopy, ale może być rozległa. Niekiedy krostki wypełnione są ropą, co oznacza, że jest to ciężka postać choroby.
 • Łuszczyca odwrócona — ogniska łuszczycy znajdują się poza typowymi miejscami, umiejscawia się na zgięciach i fałdach. Łuszczyca odwrócona rozwija się pod pachami lub piersiami, w pachwinach lub wokół fałdów skórnych na genitaliach.
 • Erytrodemia łuszczycowa — jest ciężkim i bardzo rzadkim rodzajem łuszczycy. Ta forma często obejmuje jednocześnie duże obszary ciała. Skóra wygląda na poparzoną słońcem. Łuski, które się rozwijają, często odpadają. Często zdarza się, że osoba z tego typu łuszczycą ma gorączkę i zły stan ogólny. Ten typ może zagrażać życiu, dlatego osoby powinny natychmiast zgłosić się do lekarza dermatologa.

Łuszczyca może pojawiać się w wielu lokalizacjach

 • Łuszczyca paznokci — to tzw. paznokcie naparstkowate — występuje wiele drobnych wgłębień na powierzchni płytki paznokciowej. Często łuszczyca paznokci objawia się jako objaw plamy olejowej — parakeratoza w obrębie płytki paznokciowej powoduje występowanie żółto- brązowych plam.
 • Łuszczyca głowy — może występować samodzielnie lub obok łuszczycy skóry gładkiej. Skóra głowy intensywnie się łuszczy, może być obecny świąd. Zdarza się, że włosy wypadają.
 • Łuszczyca dłoni i stóp – obejmuje głównie dłonie i podeszwy. Czerwone zmiany skórne są ogniskami nacieczonymi i pogrubionymi. W okolicy zmian skórnych obserwuje się liczne pęknięcia, które są oporne na leczenie i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
 • Łuszczyca na twarzy — czerwone pokryte łuską zmiany najczęściej pojawiają się w centralnej części twarzy – zajmują okolice brwi i oczu. Łuszczyca na twarzy może spowodować utratę brwi i rzęs.
 • Łuszczyca stawowa atakuje drobne stawy — głównie palców rąk, stawy kręgosłupa w odcinku szyjnym bądź lędźwiowym, a także takie staw biodrowy, kolanowy czy barkowy. Łuszczyca stawowa to jedno z najpoważniejszych powikłań. Często stwierdza się obecność ognisk łuszczycy zwykłej, które pojawiają się nawet 20 lat przed rozpoznaniem łuszczycy stawowej. 

Łuszczyca jak leczyć?

U podstaw łuszczycy leży przewlekły stan zapalny organizmu. Komórki Th pomocnicze wytwarzają prozapalne cytokiny INF-y, IL2, TNF-a. Aktywacja limfocytów zapoczątkowuje proces zapalny. Kluczem do pozbycia się uciążliwych dolegliwości i zmian skórnych jest wyeliminowanie przewlekłych stanów zapalnych, wywołanych przez alergie i nietolerancje pokarmowe, które upośledzają pracę układu odpornościowego i inicjują stan zapalny pogarszający stan Twojej skóry.

Poza leczeniem dermatologicznym konieczne jest wsparcie procedurami, które wyciszą przewlekły stan zapalny. Dermatolog ma ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o leczenie. Antybiotyki, sterydy, retinoidy, kwasy, emolienty, lecznicze kąpiele, okłady czy zasypki – są terapią kosztowną, długotrwałą i obarczoną wieloma skutkami ubocznymi, jednak nie są w stanie dotrzeć do przyczyny choroby, a tym samym nie dają szansy na całkowite wyleczenie.

Wprowadzając procedury wspomagające pracę wątroby i oczyszczanie organizmu, specjaliści medycyny funkcjonalnej są w stanie poprawić wchłanianie substancji odżywczych, tak bardzo potrzebnych komórkom Twojej skóry.

Podczas zabiegów w komorze hiperbarycznej w podwyższonym ciśnieniu następuje przyspieszona regeneracja naskórka, obniżenie poziomu prozapalnych cytokin oraz poprawa odżywienia wszystkich komórek ciała.

Terapia Fenotypowa, opierająca się na medycynie funkcjonalnej, nie wywołuje żadnych efektów niepożądanych, a także jest o wiele tańsza niż konwencjonalna opieka medyczna. Zmiany są najczęściej spektakularne, ale wymagają czasu i zaangażowania Pacjenta.

Pacjenci, którzy przeszli kompleksową Terapię Fenotypową zaobserwowali u siebie spektakularne efekty – wyciszenie choroby, poprawę wyników badań. Odzyskali pewność siebie i radość życia. Otworzyły się przed nimi nowe perspektywy.

ZOBACZ JAK SKUTECZNIE WYLECZYĆ ŁUSZCZYCĘ!

 

Skuteczne leczenie dzieci i dorosłych z łuszczycą Jak rozpocząć leczenie  Historia Ani, której łuszczyca uniemożliwiała noszenie wymarzonej letniej sukienki

 

Bibliografia:

 1. Psoriasis clinical guideline. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/member/clinical-quality/guidelines/psoriasis. Accessed March 5, 2020.
 2. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W.; Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna; Przegl. Dermatol 2014, 101, 278–287DOI: 10.5114/dr.2014.45121.
 3. Elmets CA, et al. (2019). Joint AAD-NPF guidelines of care for the management and treatment of psoriasis with awareness and attention to comorbidities.
 4. psoriasis.org/about-psoriasis
 5. https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/could-have

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *