Niska masa urodzeniowa a autyzm | VIMED

Niska masa urodzeniowa a autyzm

Jak donoszą najnowsze badania, wcześniaki oraz dzieci z niską masą urodzeniową są około pięć razy bardziej narażone na rozwój autyzmu, niż dzieci urodzone o czasie i o prawidłowej masie ciała.
[success]
Autyzm jest terminem obejmującym zaburzenia rozwoju, w których istotną rolę odgrywają zaburzenia mózgu. Objawiają się problemami z komunikacją uczuć i w relacjach społecznych. Przyczyny autyzmu są wciąż poddawane dyskusji, jednakże do najczęściej wymienianych należą: uwarunkowania genetyczne, komplikacje podczas ciąży, choroby metaboliczne, nietolerancje pokarmowe, alergie, osłabiona sprawność immunologiczna, obniżona sprawność do detoksykacji, zatrucia metalami ciężkimi, wiek ojca powyżej 40 roku życia.
[/success]

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie wśród 862 dzieci. W badaniu wzięły udział dzieci urodzone w latach 1984 – 1987, w trzech okręgach New Jersey. W chwili urodzenia noworodki ważyły od 500 – 2000 gram.

W trakcie trwania badania, autyzm zdiagnozowano u 5% dzieci z niską masą urodzeniową, w porównaniu do 1% przypadków w populacji ogólnej. Oznacza to, że noworodki z niską masą urodzeniową są około pięć razy bardziej narażone na rozwój autyzmu, niż dzieci urodzone o prawidłowej masie ciała.


Ilość przypadków noworodków z niską masą urodzeniową i nie w pełni rozwiniętych, które udaje się ocalić, wciąż rośnie. Natomiast zaburzenia pojawiające się wraz z ich rozwojem stanowią rosnące wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Problemy poznawcze tych dzieci mogą maskować początki autyzmu. Wczesna interwencja w sposób długofalowy poprawia wyniki terapii, a także może pomóc zarówno w szkole jak i w domu. Dlatego też rodzice, podejrzewający u swojego dziecka zaburzenia ze spektrum autyzmu, powinni skierować dziecko na badania.

Należy pamiętać, iż prawidłowy rozwój dziecka bardzo mocno związany jest ze stylem życia i zdrowiem matki przed i w czasie ciąży. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby kobiety w wieku rozrodczym zwróciły szczególną uwagę na sposób odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *