Mała masa urodzeniowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby kardiologiczne w wieku dojrzałym informuje pismo Archives of Disease in Childhood.
[info]
Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku aż 13 milionów dzieci rodzi się z niską masą urodzeniową.
[/info]
Niska masa urodzeniowa jest głównym czynnikiem wpływającym na śmiertelność, zachorowania i niepełnosprawność w okresie niemowlęctwa i dzieciństwa, a także wykazuje długoterminowy wpływ na ich zdrowie w życiu dorosłym. Badania opublikowane w Archives of Disease in Childhood pokazują, że osoby dorosłe, które cechowały się niską masą tuż po urodzeniu częściej chorują na nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę typu II oraz chorobę niedokrwienną serca.
[clearboth]
Noworodki z niską masą urodzeniową są zazwyczaj dziećmi matek, które były niedożywione przed i w okresie ciąży. Prawidłowe odżywienie matek jest więc kluczowym elementem zdrowia i rozwoju dziecka. Racjonalna dieta kobiety ciężarnej, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych wiąże się z silniejszym układem immunologicznym dziecka, bezpieczniejszym porodem, prawidłowym rozwojem psychomotorycznym i umysłowym oraz mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych (takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe) w wieku dorosłym. Istnieją także dowody na to, że poprzez prawidłowe dopasowanie ciążowego jadłospisu można ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii oraz astmy u potomka.
[notice]
Dlatego też kobiety planujące ciąże powinny dokonać znaczących zmian w swojej diecie oraz poprawić stan zdrowia, aby móc zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start.
[/notice]