Potwierdzenie diagnozy to nie ostateczność. Nie warto załamywać rąk zwłaszcza, że współczesna medycyna oferuje niezwykle szeroki wachlarz terapii, leków, badań. Istnieje wiele chorób związanych z przewodem pokarmowym. Mają one różne przyczyny, jednak skutek jest ten sam – dyskomfort, pogorszenie jakości życia, konieczność walki z uporczywymi dolegliwościami.
Choroba Leśniowskiego-Crohna
To nieswoiste zapalenie jelit związane jest bardzo często z nieprawidłowościami ze strony mikroflory jelitowej. Pojawiają się bóle brzucha, biegunka, osłabienie, utrata wagi. Może występować na każdym odcinku przewodu pokarmowego.
Uchyłki jelita grubego
Są to nieszczelności jelita powstałe na skutek niewłaściwego odżywiania. Bardzo często możemy nie odczuwać skutków ubocznych związanych z pojawiającymi się kieszonkami. Problemem stają się jednak stany zapalne, które są efektem ubocznym gromadzenia się resztek pokarmu. Niestety mogą się też pojawić poważne powikłania takie jak ropień, krwawienie, przetoka, zapalenie otrzewnej.
Celiakia
Znana również jako nietolerancja glutenu. Jest to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na grupę białek zbożowych występujących w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie. Po ich spożyciu pojawia się przewlekły stan zapalny.
Zespół jelita drażliwego (IBS)
To nadwrażliwość jelita objawiająca się bólami brzucha, wzdęciami, uczuciem pełności po posiłku. IBS ma prawdopodobnie związek z nadmierną ilością flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Wykrycie choroby nie jest łatwe. Potwierdza się ją w przypadku bólu w jamie brzusznej przez trzy dni w miesiącu w przeciągu ostatnich trzech miesięcy oraz przy m.in.: zmniejszeniu dolegliwości po oddaniu stolca, zmianie częstości wypróżnień, zmianie wyglądu stolca.
Rak jelita grubego
Trzeci w kolejności najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Może mieć podłoże dziedziczne, dlatego przypadku wystąpienia tej chory w rodzinie bardzo ważne jest, by zbadać podatność na wystąpienie choroby. Czynnikami stymulującymi jej rozwój są otyłość, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak ruchu.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
To stan charakteryzujący się owrzodzeniami błony śluzowej jelita oraz zakłóceniem rytmu wypróżnień. Następuje zwiększona częstotliwością ruchów jelit, często krwawienia. Objawy można leczyć dzięki środkom farmakologicznym, jednak część pacjentów pozostaje oporna na leki. Wówczas ciekawą alternatywą leczenia staje się tlenoterapia hiperbaryczna.
Choroby związane z przewodem pokarmowym mają dwa źródła. Po pierwsze mogą to być predyspozycje genetyczne, po drugie niewłaściwy styl życia i destrukcyjny wpływ składników zawartych w pożywieniu. Genów nie zmienimy, ale to jak żyjemy – tak. Gdy nie zwracamy uwagi na to co jemy, nie bierzemy pod uwagę niszczącego działania nieodpowiednich dla nas składników i spożywamy je każdego dnia. Często pojawia się przewlekły stan zapalny wywołany przez ukrytą, opóźnioną reakcją pokarmową. Reakcja alergiczna kumuluje się, aż w końcu przyczynia do powstawania ciężkiej choroby jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Współczesna medycyna stając na drodze w walce ze schorzeniami wciąż szuka nowych rozwiązań. Ostatnim odkryciem jest tzw. terapia fenotypowa, która łączy diagnostykę, spersonalizowaną dietę i metody zabiegowe, które wzajemnie się uzupełniają i gwarantują całościowe i kompleksowe leczenie.
Terapia Fenotypowa jest kompleksowym, spersonalizowanym narzędziędziem, który służy jako profilaktyka, ale też jako forma terapii już istniejącej choroby. Jej ideą jest wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej w oparciu o test, który bada morfologiczną reakcję na składniki pokarmowe oraz dodatki do żywności. Eliminując produkty wywołujące niepożądane reakcje możemy przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, odbudować mikroflorę jelitową, zrewitalizować uszkodzone narządy, ustabilizować ilość hormonów, neuroprzekaźników, enzymów. Eliminacja ta wraz ze zdrową dietą powoduje wyraźną poprawę samopoczucia, przypływ energii, stopniowy zanik objawów.
Hiperbaria tlenowa okazała się bardzo skuteczną metodą w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego. Na przykład przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego tlen hiperbaryszmy okazuje się niezwykle pomocnym czynnikiem podczas regeneracji i przebudowy komórek okrężnicy. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, przyspiesza odbudowę komórek macierzystych i ich różnicowanie.1 W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna zmniejsza zapalenie, obrzęk, stymuluje komórki macierzyste, powiększa fibroblasty, przyspiesza neowaskularyzację. Co więcej, nie wykazano jakichkolwiek skutków ubocznych i powikłań, dlatego metoda ta jest pewna, skuteczna, nie zaszkodzi, a może przynieść bardzo wiele dobroczynnych skutków.2 Co więcej, zabieg hiperbarii wpływa na ogólną poprawę zdrowia oraz samopoczucia chorego, a także zmniejszenie dolegliwości bólowe,co ma znaczący wpływ przy regeneracji sił i leczeniu współistniejących schorzeń.
Farmakoterapia jest dobrą opcją, ale powinna być ostatecznością. Czym są leki? To nic innego jak syntetyczne substancje, które jeszcze bardziej obciążają cały organizm i kumulują się w tkankach. Regenerują pewne komórki, ale jednocześnie zabijają inne – nie bez powodu na ulotkach widnieje cała lista skutków ubocznych. Czy zdrowa dieta może mieć skutki uboczne? Raczej nie, dlatego jeśli to możliwe korzystniej jest leczyć się właściwym pożywieniem, a nie kolejnymi lekami i suplementami.
1 Hyperbaric oxygen therapy stimulates colonic stem cells and induces mucosal healing in patients with refractory ulcerative colitis: a prospective case series” Mohamed Bekheit, Nahed Baddour, Khaled Katri, Yousry Taher, Khaled El Tobgy, Essam Mousa.
2 Adjunctive Hyperbaric Oxygen Therapy promotes successful healing in patients with refractory Crohn’s disease Marley Ribeiro Feitosa,Omar Féres Filho,Camila Mussolin Tamak Camila Perazzol,Mário Vinícius Angelete Alvarez Bernardes, Rogério Serafim Parra, José Joaquim Ribeiro da Rocha, Omar Féres.