Od kilkudziesięciu lat grejpfruty są niemal obowiązkowym składnikiem diet odchudzających. Wpływ grejpfrutów na spadek wagi ciała potwierdziły badania przeprowadzone w 2004 r. w San Diego przez dr. Kena Fujioka. W eksperymencie wzięło udział 100 otyłych pacjentów, którzy pili sok z grejpfruta lub jedli jego miąższ. Wszyscy odżywiali się poza tym jak wcześniej. Po 12 tygodniach grupa, która piła sok schudła średnio o 1,5 kg, zaś osoby, które jadły miąższ schudły o 1,6 kg . W tym samym czasie grupa kontrolna, która dostawała placebo, straciła średnio jedynie 0,2 kg.
Dieta bogata w grejpfruty jest wskazana w profilaktyce przeciwcukrzycowej – owoce te obniżają poziom glukozy we krwi. Z uwagi na fakt, iż grejpfruty mają niski indeks glikemiczny, po jego zjedzeniu poziom cukru we krwi rośnie, a potem powoli spada, gdyż jest wolno wchłaniany przez organizm. Dzięki temu można uniknąć napadów głodu. Miąższ grejpfrutów zawiera również kwasy przyśpieszające oddawanie moczu – odgrywa to ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego i nerek. Pomaga też w oczyszczaniu jelit z resztek pokarmowych i toksyn. Wspomaga detoksykację organizmu!
Uwaga!
Grejpfrut, ze względu na zawartość w swoim składzie związków tj. flawonoidy i furanokumaryny wchodzi w interakcję z wieloma grupami leków. I tak spożycie owocu, bądź wypicie soku grejfrutowego wpływa na metabolizm leków przeciwhistaminowych, nasercowych, obniżających ciśnienie, obniżających cholesterol, przeciwwirusowych, immunosupresyjnych, nasennych i uspokajających. Bezwzględnie nie należy także popijać sokiem grejpfrutowym tych leków, które metabolizowane są w wątrobie przez cytochrom P450. Dlatego też, aby uniknąć interakcji należy zachować co najmniej 4-godzinny odstępu czasu pomiędzy spożyciem grejpfruta lub soku grejpfrutowego a zażyciem jakiegokolwiek leku.