Otyłość a łuszczyca u dzieci | VIMED | Zobacz co mówią badania!

Otyłość a łuszczyca u dzieci

Łuszczyca u dzieci.
Otyłość a łuszczyca u dzieci.

Nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko łuszczycy u dzieci

Według najnowszych badań, nadwaga i otyłość stanowią największe ryzyko rozwoju łuszczycy u dzieci. Ponadto dzieci, u których występuje stan zapalny skóry częściej mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi, niezależnie od ich masy ciała.

Co mówią badania na temat związku łuszczycy z otyłością?

Jak podaje czasopismo naukowe Journal of Pediatrics, istnieje coraz więcej dowodów łączących czynniki ryzyka chorób serca z rozwojem łuszczycy. Nie znamy dokładnych mechanizmów wiążących te czynniki. Prawdopodobnie wspólnym mianownikiem jest przewlekły stan zapalny w organizmie.

Łuszczycę charakteryzują zmiany skórne w postaci swędzących zgrubień pojawiających się najczęściej na łokciach, kolanach i skórze głowy.

Według dr Corinne Koebnick, pracownika naukowego wydziału badań i oceny w Pasadenii (Department of Research And Evaluation Kaiser Permanente Southern California in Pasadena) wśród osób dorosłych z łuszczycą, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, cukrzycy, udaru mózgu co pozornie skraca ich życie. Dlatego należy monitorować stan zdrowia dzieci z łuszczycą pod kątem ryzyka rozwoju tych chorób.

Badania dotyczące łuszczycy.

W doświadczeniu przeprowadzonym przez dr Corinne Koebnick wzięło udział 710,949 dzieci. Badanie wykazało, że u dzieci otyłych istnieje większe ryzyko wystąpienia łuszczycy, niż u dzieci o prawidłowej masie ciała.

Dzieci z otyłością, były o około 40% bardziej narażone na powstanie łuszczycy, niż dzieci o prawidłowej masie ciała. Natomiast bardzo otyłe dzieci były aż o 80% bardziej narażone na rozwój zmian łuszczycowych.

Łuszczyca u dzieci.

Niezależnie od masy ciała, nastolatki  i dzieci z łuszczycą mają wyższy poziom cholesterolu we krwi. Jest to istotnym czynnikiem ryzyka powstania chorób serca.

Z powodu epidemii otyłości wśród dzieci, czynniki ryzyka chorób przewlekłych typowe dla osób dorosłych. Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, stają się coraz częstszym zjawiskiem występującym u dzieci.

Łuszczyca u dzieci jest kolejnym wskaźnikiem, który powinien podnieść czujność lekarzy. Warto sprawdzać skład lipidów we krwi i w odpowiednim czasie wdrożyć odpowiednią dietę oraz ćwiczenia fizycznie.

Ponadto spadek masy ciała może pomóc w kontroli łuszczycy i w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób serca.

Należy pamiętać, że chorobom układu krążenia można zapobiegać. Dlatego zaleca się, aby dzieciom, u których występuje łuszczyca, bądź nadwaga, wykonywać przynajmniej raz w roku badania krwi, pod kątem składu lipidów i aktywności enzymów wątrobowych.

Otyłość i łuszczyca – dieta to podstawa!

Główną przyczyną łuszczycy jest przewlekły stan zapalny stan zapalny, wywołany nietolerancją pokarmową. Wybór leczenia musi obejmować wdrożenie diety eliminacyjnej, z jednoczesnym zastosowaniem zabiegów medycyny fizykalnej.

W leczeniu schorzeń o podłożu zapalnym interwencja niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Dlatego podczas Terapii Fenotypowej sprawdzamy m.in. czy organizm nie wykazuje ukrytej reakcji alergicznej na któryś z ponad 200 składników spożywczych i dodatków do żywności. Kod Metaboliczny 200 to jedyne badanie, które jest w stanie wykryć produkty nasilające przewlekły stan zapalny.

Alergia pokarmowa zaostrza zmiany łuszczycowe. Dzieje się tak, ponieważ alergeny obciążają układ odpornościowy i inicjują stan zapalny, który sprzyja pogorszeniu stanu skóry i nasila objawy choroby. Kolejno, brak niezbędnych składników pokarmowych, których wchłanianie jest upośledzone w przebiegu chorób o podłożu zapalnym, przyczynia się do nawrotów choroby i braku regeneracji naskórka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *