Otyłość wśród dzieci. Czy możliwe jest skuteczne leczenie?

Otyłość wśród dzieci. Czy możliwe jest skuteczne leczenie?

Otyłość wśród dzieci to duży problem w Polsce?

Otyłość wśród dzieci to nie tylko światowy problem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), polskie dzieci mają bardzo duży problem z otyłością.  Problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.
W dodatku u coraz większej grupy dzieci stwierdza się zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, która potęguje problemy z nauką. Te bardzo smutne dane są prawdziwym problemem dzieci w wielu polskich domach.

Nadwaga i otyłość jest problemem globalnym występującym w różnych populacjach na świecie, zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży.

otyłość wśród dzieci
otyłość wśród dzieci

Dlaczego dochodzi do otyłości wśród dzieci?

Otyłość wśród dzieci może mieć swoje podłoże jeszcze przed narodzinami dziecka. Niewiele par zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu przed poczęciem dziecka. Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Gdy maluch rozwija się w łonie mamy w wyjątkowy sposób dba ona o swoją dietę. Wielu mężczyzn jednak nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest stan jego organizmu zanim zostanie tatą. Na zdrowie przyszłych dzieci wpływa zarówno odżywianie przyszłej mamy, jak i sposób odżywiania przyszłego taty. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jakość przekazywanego materiału genetycznego, ale także na zdrowie jeszcze nienarodzonego malucha. Już dziś wiadomo, że warto oczyścić organizm i zadbać o swoje zdrowie, jeśli chcemy mieć zdrowe dzieci, często nawet na kilka lat przed urodzeniem się dziecka. Otyłość u rodziców zwiększa ryzyko pojawienia się otyłości dziecięcej. Przyczyną nie musi by „gen otyłości”. Decydują głównie nawyki, które rodzice przekażą swoim dzieciom.

Z wiekiem problem otyłości wśród dzieci może się pogłębiać

Po narodzinach, gdy dziecko staje się większe, chce próbować i odkrywać nowe smaki. To rodzic jest osobą, która dysponuje domowym budżetem i przygotowuje posiłki w domu. Tata i mama małego bobasa podejmują decyzję o tym co znajdzie się na łyżeczce lądującej w buzi malucha. Gdy dziecko podrasta opiekunowie grup i wychowawcy, a więc żłobki, przedszkola i szkoły, w większości decydują o dalszej diecie rozwijającego się młodego człowieka.

Zabiegani rodzice takie rozwiązanie przyjmują z ogromną ulgą. Jednak dzieci często nie rozumieją zasad zdrowego odżywiania i zdecydowanie zbyt często sięgają po słodycze. Nie rozumieją jak działa ich młody, rozwijający się wciąż organizm. W wyborze posiłków bardzo często kierują się słodkim smakiem, który jest dla nich po prostu przyjemny. Jest to ważny moment dla rodzica, by wprowadzić pewne ograniczenia słodyczy. W przeciwnym razie dziecko przyzwyczajone do słodkich przekąsek i polepszaczy smaku, będzie szukało takich właśnie smaków w swoim pożywieniu na co dzień. Niestety gotowane warzywa, o mniej wyrazistym smaku nie będą już interesującym daniem.

Niestety wielu rodziców i dziadków nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Dziadkowie często dodatkowo utrudniają odpowiednie żywienie wnuków, rozpieszczając ich deserkami, czekoladkami, cukierkami i batonikami na każdym kroku.

Rodzice i opiekunowie najczęściej nie wiedzą, że to właśnie zaburzenia metaboliczne, spowodowane nieprawidłowym odżywianiem wywołują otyłość brzuszną i szereg współistniejących dietozależnych chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu 2, insulinooporość czy niebezpieczne nadciśnienie.

otyłość wśród dzieci

Otyłość wśród dzieci – jakie niesie za sobą ryzyko?

O ile problem nadwagi i otyłości brzusznej u osób dorosłych znany jest od wielu lat. Otyłość wśród dzieci i otyłość wśród młodzieży jest zjawiskiem dużo młodszym. Niestety wielu rodziców nie postrzega otyłości jako choroby, bywa wręcz, że są oni zdania, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko.

Rodzice nie rozumieją, że tkanka tłuszczowa to także organ wydzielania wewnętrznego. Nadwaga, otyłość, a zwłaszcza otyłość brzuszna wśród dzieci to niebezpieczne zjawisko. Ma szereg poważnych konsekwencji. Kiedy dochodzi do patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej, równolegle występuje upośledzenie funkcji wielu narządów i znaczny wzrost ryzyka zachorowania na takie choroby jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca typu 2,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • zwyrodnienia stawów,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • choroby układu nerwowego.

Nadwaga, otyłość, otyłość brzuszna i otyłość wśród dzieci, jest już przez specjalistów powszechnie uważany za chorobę, a nie tylko defekt kosmetyczny.

otyłość wśród dzieci

Rola wczesnej profilaktyki – liczy się każda chwila.

Bardzo często dzieci dziedziczą nawyki żywieniowe rodziców. Dzieci uczą się od rodziców i przez rodziców są przyzwyczajane do określonych wyborów żywieniowych. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z otyłością spowodowaną brakiem czasu rodzica na przygotowanie odpowiedniego posiłku i zwiększeniu dziecku kieszonkowego na zakupienie śniadania. Śniadanie kończy się zatem na słodkiej drożdżówce ze szkolnego sklepiku lub paczką chipsów i batonikiem.

Modne ostatnio dodatkowe zajęcia z aktywności fizycznej w ogóle nie rozwiązują problemu. Dzieci zamęczane wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi, z którymi nie mogą sobie poradzić przez otyłość, zwłaszcza brzuszną. Wpadają tylko w depresję i mają coraz gorsze relacje z rówieśnikami. Często, mimo nadwagi, są niedożywione. Pogłębia to ich zły stan psychiczny. Rodzice nie wiedzą najczęściej, że prawdziwą przyczyną kłopotów z otyłością dziecięcą jest opóźniona alergia pokarmowa (nietolerancja pokarmowa), która wywołuje przewlekły stan zapalny. Jest ona najczęściej wywołana zaburzeniami metabolicznymi.
Opóźniona alergia pokarmowa to niepożądana, przesadna reakcja układu odpornościowego na kontakt ze składnikami pożywienia, które powszechnie uważane są za nieszkodliwe. Objawy tego typu reakcji powodują bardzo wiele różnorodnych symptomów, przez co rodzice nie wiedzą, do jakiego specjalisty zwrócić się o pomoc. Lekarze rodzinni nie dysponują lekami na nadwagę i otyłość, więc starają się objawowo leczyć jej skutki.

Dzieci z nadwagą lub otyłością cierpią na wiele dolegliwości, takich jak:

  • zaparcia,
  • biegunki,
  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • nadmierny, stale zatkany nos,
  • nawracające infekcje układu oddechowego,
  • depresja,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • podkrążone oczy,
  • bladość skóry,

Dodatkowo otyłe dzieci są często ospałe, rozdrażnione, pojawiają się u nich problemy z koncentracją lub ciężkie choroby skóry.

Na szczęście od kilku już lat istnieje skuteczna metoda niefarmakologicznego leczenia nadwagi i otyłości dziecięcej i otyłości dorosłych. Okazało się, że dzięki bardzo czułym testom cytotoksyczności składników pożywienia — na nietolerancje pokarmowe – takim jak np. Kod Metaboliczny 200 możemy dość łatwo rozwiązać problem u większości dzieci z nadwagą i otyłością. Jedynym warunkiem jest zaangażowanie rodziców. Ich gotowość do odpowiedniej modyfikacji sposobu odżywiania dzieci. Wdrożenie diety eliminacyjnej, czyli wykluczenie z jadłospisu nietolerowanych przez dzieci produktów spożywczych, pozwala błyskawicznie zlikwidować przyczyny przewlekłego łagodnego stanu zapalnego. W konsekwencji szybko regeneruje się układ pokarmowy i poprawia się metabolizm dziecka. Czy jednak rodzice są już gotowi, by w swoich domach wprowadzić zmiany żywieniowe oparte na wynikach badań? Powinni być i to już najwyższy czas, bo to jedyna znana droga do skutecznego zwalczania nadwagi i otyłości u dzieci.

otyłość wśród dzieci

Bibliografia:

  1. International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels, 15 March 2005.
  2. Kosti R.I., Panagiotakos D.B.: The epidemic of obesity in children and adolescents in the world. Cent. Eur. J. Public Health, 2006, 14, 151-159.
  3. Małecka-Tendera E., Klimek K, Matusik P.: Obesity and overweight prevalence in Polish 7- to 9- year-old children. Obes. Res., 2005, 13, 964-968.
  4. Goodman E, Whitaker R.C.: A prospective study of the role of depression in the development and persistence of adolescent obesity. Pediatrics, 2002, 110, 912-921.
  5. Szajewska H.: Otyłość u dzieci. Nowa Pediatria, 2002, 3, 209-211.
  6. Sikorska-Wiśniewska G.: Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
z naszym specjalistą

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii zobaczysz różnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *