Skomponowanie zdrowej diety dla diabetyka nie musi być trudne. Wystarczy uwzględnić w jadłospisie tzw. żywność funkcjonalną, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiega powikłaniom cukrzycy.
Mianem „żywności funkcjonalnej” określa się produkty, które nie tylko odżywiają, ale też – jak potwierdzają prawidłowe metodologicznie badania naukowe – wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu: poprawiają stan zdrowia, samopoczucie i/lub zmniejszają ryzyko chorób. Nie musisz szukać takiej żywności w specjalnych sklepach, zazwyczaj jest ona powszechnie dostępna. Dowiedz się, co wybierać i postaraj się uwzględnić jak najwięcej odpowiednich produktów w swojej diecie.
Bazylia
Ekstrakty bazylii są często wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu 2, a liście tej rośliny zawierają silne przeciwutleniacze, które spowalniają stres oksydacyjny. Co więcej, bazylia pomaga obniżyć poziom trójglicerydów i tzw. „złego” cholesterolu (LDL), dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia – głównego powikłania cukrzycy!
Olej z ryb
Oleje z ryb (szczególnie dużo ich zawierają takie ryby, jak tuńczyk, sardynki i makrela) są znane z zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które – jak dowodzą badania opisane w „Journal of the American Medical Association” – wspomagają funkcjonowanie trzustki, a w konsekwencji pobudzają produkcję insuliny i podatność komórek na jej działanie. Z kolei występująca również w dużych ilościach w olejach rybnych witamina D wzmacnia odporność cukrzyków. Oleje pochodzące z ryb przyczyniają się ponadto do lepszej kontroli metabolizmu glukozy i lipidów.
Warzywa liściaste
Zielone warzywa liściaste tj. szpinak, kapusta włoska czy sałata to doskonały sprzymierzeniec w walce z cukrzycą. Jak wykazały badania opublikowane w „British Medical Journal” warzywa te dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów oraz składników mineralnych, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz pomagają w jej leczeniu. Ponadto zawarty w nich kwas alfa−liponowy zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Oliwa
To, jaki rodzaj tłuszczu uwzględniamy w naszej diecie, ma szczególne znaczenie ze względu na zwiększone ryzyko chorób serca w cukrzycy. Idealnym dla zdrowia rozwiązaniem jest oliwa – bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które nie pozwalają na wzrost stężenia „złego” cholesterolu LDL, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.