Razem przy stole | VIMED

Razem przy stole

Jak pokazuje nowe badanie, którego wyniki opublikowano w „Journal of Adolescent Health”, regularne posiłki rodzinne mogą znacznie poprawić zdrowie psychiczne młodych ludzi, niezależnie od tego, czy czują się oni komfortowo, rozmawiając z rodzicami. Okazuje się, że młodzież spożywająca posiłki wspólnie ze swoimi najbliższymi darzy otoczenie większym zaufaniem i na ogół jest bardziej stabilna emocjonalnie niż ta, która jada samotnie.

Na podstawie danych zebranych od ponad 26 000 nastolatków w wieku od 11 do 15 lat naukowcy zbadali zależność pomiędzy częstotliwością rodzinnych obiadów a zdrowiem psychicznym nastolatków. Młodzież, którą poproszono o wypełnienie ankiety, musiała podać ilość rodzinnych obiadów w ciągu tygodnia, jak również informacje dotyczące swego samopoczucia, zadowolenia z życia, poziomu komunikacji między nimi a rodzicami, relacji z otoczeniem.

[info]Jak pokazały wyniki, regularne wspólne posiłki przyniosły pozytywny efekt dla zdrowia psychicznego nastolatków, niezależnie od ich płci, wieku i poziomu społeczno-ekonomicznego.[/info]

Okazało się, że częstsze obiady rodzinne idą w parze z mniejszą ilością problemów emocjonalnych i behawioralnych, z lepszym samopoczuciem emocjonalnym, większym zaufaniem i chęcią pomocy innym osobom i z większym zadowoleniem z życia.

Autor dodaje również:

Byliśmy zaskoczeni, że otrzymaliśmy tak spójne i jednoznaczne wyniki. Porównanie młodzieży niezasiadającej przy rodzinnym stole z tą spożywającą obiady rodzinne wykazało, że każdy dodatkowy posiłek rodzinny wiąże się ze znacząco lepszym zdrowiem umysłowym nastolatków.

Zdaniem naukowców wspólny czas przy stole w gronie rodzinnym zapewnia nastolatkom poczucie przynależności i wartości, co jest podstawą dobrego zdrowia psychicznego. Rodzinne posiłki są kluczem do otwartych relacji rodzinnych i stanowią często dobrą okazję do zwierzenia się ze swoich problemów i wątpliwości. Wszystko to sprawia, że rodziny, które dbają o ten zwyczaj, są bardziej zżyte.

Warto dodać, że to nie pierwsze badanie dowodzące dobroczynnego wpływu rodzinnych posiłków na zdrowie, i to nie tylko psychiczne, młodych ludzi. Już wcześniej naukowcy z University of Illinois wykazali, że rodzinne biesiadowanie może wpływać na nawyki żywieniowe, a nawet zapobiegać zaburzeniom odżywiania i otyłości u nastolatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *