Na podstawie danych zebranych od ponad 26 000 nastolatków w wieku od 11 do 15 lat naukowcy zbadali zależność pomiędzy częstotliwością rodzinnych obiadów a zdrowiem psychicznym nastolatków. Młodzież, którą poproszono o wypełnienie ankiety, musiała podać ilość rodzinnych obiadów w ciągu tygodnia, jak również informacje dotyczące swego samopoczucia, zadowolenia z życia, poziomu komunikacji między nimi a rodzicami, relacji z otoczeniem.
[info]Jak pokazały wyniki, regularne wspólne posiłki przyniosły pozytywny efekt dla zdrowia psychicznego nastolatków, niezależnie od ich płci, wieku i poziomu społeczno-ekonomicznego.[/info]
Okazało się, że częstsze obiady rodzinne idą w parze z mniejszą ilością problemów emocjonalnych i behawioralnych, z lepszym samopoczuciem emocjonalnym, większym zaufaniem i chęcią pomocy innym osobom i z większym zadowoleniem z życia.
Autor dodaje również:
Byliśmy zaskoczeni, że otrzymaliśmy tak spójne i jednoznaczne wyniki. Porównanie młodzieży niezasiadającej przy rodzinnym stole z tą spożywającą obiady rodzinne wykazało, że każdy dodatkowy posiłek rodzinny wiąże się ze znacząco lepszym zdrowiem umysłowym nastolatków.
Warto dodać, że to nie pierwsze badanie dowodzące dobroczynnego wpływu rodzinnych posiłków na zdrowie, i to nie tylko psychiczne, młodych ludzi. Już wcześniej naukowcy z University of Illinois wykazali, że rodzinne biesiadowanie może wpływać na nawyki żywieniowe, a nawet zapobiegać zaburzeniom odżywiania i otyłości u nastolatków.