Ciśnienie krwi jest jednym z najlepszych wskaźników określających, czy masz zdrowe serce, a utrzymanie go w normie, czyli na poziomie nie wyższym niż 140/90 mmHg, bez wątpienia pomaga uchronić się przed zawałem i udarem. Szacuje się, że co trzeci Polak choruje na nadciśnienie [6].
Oczywiście możemy przyjmować leki farmakologiczne, ale możemy również obniżyć ciśnienie spożywając… określone rośliny. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w potas, a ograniczyć te z wysoką zawartością sodu. Im więcej potasu zjadasz, tym więcej sodu i wody wydalasz z moczem.
Poniżej przedstawiamy 9 roślin, które wykazują działanie obniżające ciśnienie krwi, czyli tzw. hipotensyjne:
Zawiera cenne substancje, które rozluźniają ściany tętnic i obniżają ciśnienie krwi. Pomocny jest również u osób, których problemy z wysokim ciśnieniem wynikają głównie z przewlekłego stresu. W celu odnotowania najlepszego efektu zaleca się zjadanie około 4 łodyg selera naciowego dziennie.
Doktor nauk medycznych Harry G. Preuss twierdzi, że czosnek działa, również dlatego, że rozluźnia mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, dzięki czemu rozszerzają się one i ciśnienie ulega obniżeniu. Aby obniżyć lekko podwyższone ciśnienie zalecane jest spożycie dwóch ząbków świeżego czosnku dziennie.
Są bogatym źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witaminy C, czyli składników mających znaczący wpływ na ciśnienie krwi. Witamina C zwiększa m.in. ilość tlenku azotu w naczyniach, dzięki temu usprawnia ich funkcjonowanie.
Zawiera mnóstwo potasu oraz magnezu, drugiego pierwiastka powodującego obniżenie ciśnienia.
Tak jak i szpinak są bogatym źródłem potasu stabilizującego ciśnienie krwi, dlatego też korzystnie jest spożywać je razem.
Również ma udowodniony wpływ na zmniejszanie ciśnienia tętniczego. W swoim składzie zawiera bardzo korzystny stosunek błonnika do białek – takie połączenie redukuje poziom cukru i obniża poziom cholesterolu. Fasola zawiera także dużą ilość kwasu foliowego, który obniża ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.
Zawierają dużo błonnika, witaminy C i potasu, czyli tych substancji, które mogą wpływać na ściany naczyń krwionośnych i ich funkcjonowanie. Owoce te działają przeciwzapalnie i zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach.
Obniżają ciśnienie, ponieważ zawierają dużo błonnika, a także potasu jednak są kaloryczne, więc zalecamy wybór kiwi, ponieważ zawiera tyle samo potasu co banan, a ma o połowę mniej kalorii.
Ten super owoc, to bomba witaminy C. Chroni przed miażdżycą, wzmacnia układ odpornościowy i naczynia krwionośne, poprawia wzrok, a także obniża ciśnienie krwi.
Niefarmaceutyczna terapia zmiany stylu życia może znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Trio minerałów: potas, magnez i wapń oraz witamina C spożywane wraz z jedzeniem, a nie w formie suplementów, są szczególnie cenne dla osób chcących kontrolować swoje ciśnienie. Z reguły osoby na diecie roślinnej mają niższe ciśnienie tętnicze i rzadziej cierpią na nadciśnienie niż pozostali ludzie.
Bibliografia