Sekret zdrowia-dieta! | VIMED

Sekret zdrowia-dieta!

Sekretem zdrowia jest dieta! Badania naukowe dostarczyły wielu dowodów na to, że składniki żywności działają na procesy metaboliczne, syntezę DNA, a nawet ekspresję niektórych genów. Wpływają one na nasz wygląd, strukturę i budowę ciała oraz kondycję psychofizyczną – mogą zarówno chronić przed chorobami, jak i zapoczątkować albo przyspieszyć ich rozwój.

Najważniejsze, byśmy zaczęli postrzegać odżywianie jako potężną broń w walce o zdrowie. Głównym zadaniem tego procesu jest dostarczanie organizmowi właściwych surowców do wytwarzania energii, regeneracji komórek oraz produkcji enzymów i hormonów. Jeżeli dostarczamy mu szkodliwych substancji, zaczynają pojawiać się nieprawidłowości. A substancji tych jest w naszej diecie, niestety, dość dużo.

Sekretem zdrowia jest dieta bez dodatków do żywości.
Sekretem zdrowia jest dieta bez dodatków do żywności.

Mało kto podejrzewa, że produkty masowo spożywane, nawet te powszechnie uważane za zdrowe i dietetyczne, mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Nasza codzienna dieta jest mocno “wzbogacona” koktajlem związków chemicznych, których wpływ na zdrowie człowieka nie został nigdy zbadany. W procesie przetwarzania żywności stosuje się ogromne ilości syntetycznych dodatków, często niebezpiecznych. Mają one przedłużać przydatność do spożycia niemal w nieskończoność, uatrakcyjniać wygląd i nadawać brakujące naturalnym produktom walory odżywcze i smakowe.

Oprócz chemii ogromnym problemem są spożywane przez nas białka zwierzęce, z których trawieniem nasz organizm ma z wiekiem coraz więcej trudności. Niekompletnie przetrawione przedostają się one do jelita, a następnie odkładają się m.in. w tętnicach. Kiedy ściana naczynia jest już bardzo gruba i sztywna, powstają uszkodzenia i pęknięcia. Organizm reaguje na to zwiększonym odkładaniem cholesterolu, który “zakleja” uszkodzenia, nie dopuszczając do pęknięcia naczynia. To z kolei staje się przyczyną permanentnego stanu zapalnego, który powstaje w organizmie i prowadzi do wielu groźnych chorób. Sekretem zdrowia jest dieta pozbawiona dodatków do żywności.

To właśnie przewlekły stan zapalny wywołuje często schorzenia zbierające największe żniwo. Choroby układu krążenia należą do najważniejszych powodów hospitalizacji. Statystyki pokazują też, że jedną z najczęstszych przyczyn umieralności są coraz częściej występujące choroby tętnic na tle miażdżycowym, a zwłaszcza choroba niedokrwienna serca i choroby naczyniowe mózgu. Co więcej, wzrostowi zagrożenia ze strony chorób miażdżycowych sprzyja coraz częściej diagnozowane nadciśnienie tętnicze, które również pojawia się jako skutek niewłaściwego stylu życia, w tym odżywiania.

Na szczęście mamy wpływ na proces powstawania stanu zapalnego lekarstwem jest odpowiednie odżywianie. Dzisiaj wiemy już, że dobrze dobrana dieta powinna być dopasowana do indywidualnego fenotypu, czyli naszych cech odziedziczonych po przodkach, poddanych wpływowi środowiska. Dieta zgodna z niepowtarzalnym kodem metabolicznym to doskonały sposób na dłuższe życie w zdrowiu, młody wygląd i lepszą kondycję fizyczną.

Dostarczając organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje, likwidujemy przyczyny przewlekłego stanu zapalnego oraz usprawniamy funkcje narządów wydzielania wewnętrznego. Np. poprzez zwiększenie wydzielania tlenku azotu możemy przywrócić elastyczność naczyń i zmniejszyć grubość blaszki miażdżycowej. Ponadto dobrze zbilansowana dieta, uboga w białko zwierzęce, które zastąpione jest białkiem roślinnym, może zatrzymać niekorzystne zmiany, a co więcej – odwrócić te, które już się pojawiły.

Odżywianie ma sekret pełni zdrowia. To, co jemy, może być lekiem na wiele chorób, ale także bezlitosnym zabójcą. Tylko od nas samych zależy, jaką rolę odegra ono w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *