Oglądając zawody sportowe często zastanawiamy się nad tym, ile wysiłku dany zawodnik włożył w to, aby zdobyć złoty medal. Albo wręcz przeciwnie – jesteśmy przekonani, że do wygranej przyczyniło się tylko szczęście. Czy istnieje jakiś czynnik warunkujący możliwości danego sportowca? Dlaczego dana osoba jest mistrzem w danej dyscyplinie? Czy równie dobrze sprawdziłaby się w innych rodzajach aktywności? Czy osiąganie wybitnych sukcesów sportowych jest wynikiem ciężkiej pracy, czy jedynie kwestią przypadku? Przecież tak wiele dzieci, z ogromnym uporem i mocnym zaangażowaniem oddaje się treningom, a tylko garstka z nich osiąga najwyższe wyniki.
Według prof. Hugh Montgomery’ego kluczem do sukcesu sportowca jest określenie jego predyspozycji genetycznych. Dzięki temu, już w pierwszych latach życia dzieci mogą być kierowane w stronę aktywności fizycznej, do której mają największy potencjał. Uzyskując odpowiednie informacje, trenerzy wiedzą, na co położyć nacisk, aby czas przeznaczony na ćwiczenia przyniósł pożądane efekty. Sztab szkoleniowców jest w stanie odpowiednio zaprogramować cykle treningowe i zindywidualizować dietę, tak aby sportowiec mógł osiągnąć szczytową formę na czas zawodów. Badania naukowe wykazały, że sportowcy mają aż pięciokrotnie większą szansę na zakwalifikowanie się do udziału w Olimpiadzie lub Pucharze Świata, jeżeli uprawiają sport dostosowany do swojego profilu genetycznego!
Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno sportowców zawodowych, jak i amatorów genetycy opracowali „Sport sensor” – badanie oceniające zestaw genów opisujących predyspozycje do poszczególnych rodzajów aktywności fizycznej oraz określające indywidualne zalecenia treningowe i żywieniowe, które pozwolą w optymalny sposób zwiększyć wydolność zawodnika.
Z raportu dowiemy się m.in., jak zbudowane są nasze komórki mięśniowe – czy dysponujemy tkankami przystosowanymi do szybkich skurczów, co jest potrzebne w przypadku, np. sprintu, czy raczej nasze mięśnie lepiej radzą sobie podczas sportów wytrzymałościowych, jak np. maraton. Dodatkowo uzyskamy informacje, jak organizm radzi sobie z detoksykacją, czyli usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Uzyskanie takich informacji pomoże określić długość okresu regeneracji i zapobiegnie przetrenowaniu, co z kolei pozwoli zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji zawodnika.
W budowaniu formy sportowca, poza treningiem, istotną kwestią jest właściwe odżywianie. Wyczynowi zawodnicy muszą spożywać nawet do kilkunastu tysięcy kilokalorii wciągu doby! Organizm czerpie energię z białek, tłuszczy i węglowodanów, jednak szybkość przekształcania tych składników w energię nie jest taka sama. Dostosowanie rytmu posiłków do cyklu treningowego i dostarczenie odpowiedniej ilości poszczególnych składników odżywczych jest nie lada wyczynem. Zadanie utrudnia dodatkowa analiza jadłospisu pod kątem zawartości mikroskładników. Badanie „Sport sensor” jest pomocne również i w tej kwestii. Obejmuje ono analizę genów regulujących przyswajanie składników odżywczych. Z raportu dowiemy się, jak powinna wyglądać osobista piramida żywieniowa zawodnika i jak kalorie rozdystrybuowane powinny być między białka, tłuszcze i węglowodany. Zobaczymy również, jakie jest zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały, co umożliwi dobór odpowiedniej suplementacji i uzupełnienie diety w składniki deficytowe.
Sportowcy, jak wszyscy inni ludzie narażeni są na rozwój wielu tzw. chorób cywilizacyjnych, które mają swoje podłoże w odziedziczonych genach. Poszczególne mutacje mogą powodować zwiększone ryzyko rozwoju, np. cukrzycy, choroby Alzheimera, osteoporozy, zwyrodnienia stawów, nietolerancji glutenu i laktozy, przeciążenia żelazem, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Informacje uzyskane z raportu ujawnią, na które z nich narażona jest dana osoba. W przypadku stwierdzenia podwyższonego ryzyka zachorowalności, będziemy mogli odpowiednio wcześnie wdrożyć działania profilaktyczne i być może dzięki temu zapobiegniemy przedwczesnemu zakończeniu kariery zawodnika.
Wykonanie badania „Sport sensor” zalecane jest wszystkim osobom aktywnym fizycznie, zarówno profesjonalnym zawodnikom, jak i amatorom, hobbystycznie uprawiającym jogging 🙂 Zastosowanie się do uzyskanych wyników zwiększy wydolność organizmu i umożliwi poprawę osiąganych wyników, a przede wszystkim odkreśli, jak ćwiczyć w sposób bezpieczny i właściwy dla danej osoby.