Szukasz zdrowej żywności, którą warto włączyć do codziennego menu? Wypróbuj produkty z naszej listy! Nie tylko wpłyną one korzystnie na Twoje zdrowie, ale staną się także doskonałym urozmaiceniem Twej codziennej diety.
1. Zielone koktajle warzywne
Warto zmienić nasze myślenie o koktajlach, które na ogół kojarzą nam się przede wszystkim z owocami.
Te pyszne, orzeźwiające napoje możemy równie dobrze przyrządzić z dodatkiem zielonych warzyw, takich jak szpinak, jarmuż, kapusta, brokuł, awokado i natka. Pozwolą one stworzyć koktajl nie tylko wyśmienity w smaku, ale też będący skarbnicą składników odżywczych – witamin, mikroelementów i naprawdę pożywnego białka!
2. Algi morskie
Algi morskie do niedawna znane były jedynie w krajach Dalekiego Wschodu, dziś coraz częściej pojawiają się także na polskich stołach. Algi mają aż 65% białka (mięso zawiera go jedynie 27%), a dodatkowo są najbogatszym roślinnym źródłem witaminy B12, obfitującym także w inne witaminy, takie jak: witamina A, B1, B2, D, E, K, oraz w większe ilości potasu, wapnia i jodu niż warzywa lądowe.
Naukowcy stwierdzili, że spożywanie alg powoduje obniżenie poziomu cholesterolu, wspomaga pamięć i zdolność koncentracji, wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi oraz poprawia jędrność skóry.
3. Nasiona konopii
Organiczne nasiona konopi zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność. I nic dziwnego, wyróżnia je bowiem wysoka zawartość składników mineralnych –
już jedna łyżka zaspokaja 16% dziennego zapotrzebowania na magnez, a dodatkowo dostarcza prawie 1 g kwasu alfalinolenowego (z rodziny Omega-3) oraz prawie 1 g błonnika. Nasiona konopi świetnie nadają się do jedzenia na surowo (smakują podobnie do słonecznika), jako dodatek do sałatek, owsianki lub jako składnik smarowidła do pieczywa zastępującego masło.
4. Mąka kokosowa
Popularność kokosa nie przemija, a najbardziej znane produkty z tego owocu to woda i olej kokosowy. Mniej znana jest mąka kokosowa, której dodatek nadaje potrawom dekadencki smak, a spożywającym je smakoszom dostarcza wielu korzyści zdrowotnych. Już 2 jej łyżki to aż 5 g błonnika i tylko 2 g tłuszczu.
Mąka ta jest bezglutenowa i doskonale sprawdza się w diecie cukrzyków, ma bowiem niski indeks glikemiczny.
5. Herbata rooibos
Rooibos to herbata z czerwonokrzewu afrykańskiego. Ten czerwony napar zawiera witaminę C, minerały i antyoksydanty, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy. Badania opublikowane w „Journal of Ethnopharmacology” dowiodły, że
wypijanie 6 filiżanek rooibosa dziennie przez sześć tygodni to skuteczny sposób na obniżenie poziomu trójglicerydów i „złego” LDL-cholesterolu.
6. Mleko migdałowe
Coraz częściej asortyment dostępnych w sklepach mlek wykracza poza wydzielinę gruczołów mlecznych krów. Wśród tych zdrowszych rosnącą popularnością cieszą się „mleka” roślinne, w tym także migdałowe,
naturalnie bogate w wapń, a często dostępne także w wersji wzbogaconej w witaminę D. Jest to tym bardziej warta rozważenia alternatywa dla mleka krowiego, że dostarcza mniej kalorii niż to ostatnie.
7. Amarantus
To ziarno, szczególnie cenne ze względu na bogactwo żelaza i cynku oraz białka, zawiera także wapń i magnez. Dodatkową jego zaletę stanowi brak glutenu, dzięki czemu może ono być spożywane przez osoby nietolerujące tego składnika.
Amarantus świetnie sprawdza się jako dodatek do zup, gulaszów oraz jako baza do przygotowania śniadaniowej owsianki.
1 Comment
Dziękuję , że jesteście.