Suplementy mogą powodować raka! | VIMED

Suplementy mogą powodować raka!

Większość Polaków uważa, że suplementy diety są zdrowe, dlatego potrafią wydawać na nie krocie. Pomimo, że ich działanie wydaje się korzystne dla organizmu, coraz więcej badań ukazuje, iż część z nich może prezentować działanie odwrotne do tego, jakie chcemy uzyskać, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów!

W badaniu, które zostało przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem, dr Tim Byers z Uniwersytetu w Colorado odkrył, że ludzie, którzy biorą suplementy diety przewyższające ich zapotrzebowanie narażeni są na o wiele wyższe ryzyko zachorowania na raka.

W badaniu uczestniczyło tysiące pacjentów. W jego wyniku okazało się, że suplementy w porównaniu z placebo, nie przyniosły korzystnych rezultatów zdrowotnych, a u niektórych osób podczas trwania suplementacji wystąpił nowotwór.

Jednym z przykładów może być próba uzupełniania beta-kreatyniny. Spożywanie jej w większej dawce niż jest to zalecane, wiąże się podwyższonym o 20% ryzykiem raka płuc, a także choroby serca. Inne badania na temat kwasu foliowego wykazały, że suplementacja tego składnika w za dużej ilości może wpłynąć na występowanie polipów w jelicie grubym, a ich większe skupiska mogą zapoczątkować zmiany nowotworowe.

Inne badania z 2011 roku potwierdzające wyniki Byers’a mówią, że aż o 17% wzrosło ryzyko raka prostaty u grupy suplementującej witaminę E w porównaniu do grupy, która przyjmowała placebo. Co ciekawe wzrostu ryzyka nie dopatrzono się u grupy, która przyjmowała witaminę E wraz z selenem.

Zespół naukowy Byers’a nie jest do końca pewny, jak wyglądają dokładnie procesy molekularne, które powodują wzrost ryzyka, aczkolwiek, wiadomo, że spożywanie zbyt dużo konkretnej witaminy/minerału może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Spożywanie zbyt dużej ilości wapnia, np. może spowodować wzrost kamieni nerkowych, niewydolność nerek i hiperkalcemię. Zbyt dużo witaminy C hamuje zdolność organizmu do wchłaniania miedzi, ponadto zbyt wiele witamin D i K może stać się toksyczne dla organizmu, zgodnie z American Cancer Society.

W przeciwieństwie do leków na receptę, suplementy diety nie wymagają badań ukierunkowanych na bezpieczeństwo przez Food and Drug Administration (FDA). Zamiast tego, producenci suplementów muszą przekazywać ważne informacje na etykietach.

Pamiętajmy, że żadne suplementy nie zastąpią nam urozmaiconej diety!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *