Już od lat słyszymy o zdrowotnych właściwościach soi i przetworów sojowych. Wymieniane są jej właściwości antynowotworowe, przeciwmiażdżycowe czy przeciwcukrzycowe. Soję uznaje się jako nieoceniony substytut mięsa oraz doskonałe źródło białka w diecie. Jednakże, jak się okazuje, nie wszystkie produkty na bazie soi wykazują korzystne właściwości lecznicze.
Jednakże, poddane obróbce produkty sojowe w żaden sposób nie są współmierne z produktami sojowymi, które wytworzono tradycyjnymi metodami. Co więcej, nie dostarczają ani składników odżywczych, ani innych cennych substancji zawartych w nasionach soi. Produkty te tj. wędliny, pasztety, desery itd. cechują się niską jakością, wysokim stopniem przetworzenia oraz dużą zawartością kwasu fitynowego, który hamuje przyswajanie niezbędnych substancji odżywczych.
[success]
Soja jest uważana za jeden z najsilniejszych alergenów, który może wywołać zarówno alergię pokarmową jak i atopowe zapalenie skóry. Osoby ze stwierdzoną alergią pokarmową na inne produkty np. mleko, powinny być ostrożne w przypadku produktów sojowych, gdyż są potencjalnie narażone na wystąpienie niepożądanej reakcji również na białko sojowe.
[/success]
Niestety, sposób ten nie jest stosowany przez obecnych producentów żywności, mimo iż produkty sojowe są coraz bardziej popularne, a substancja tj. lecytyna sojowa znajduje się w większości artykułów spożywczych. Co więcej, przetwory sojowe wytwarza się obecnie z genetycznie zmodyfikowanych nasion.
Płatki pozbawione tłuszczu używane są do produkcji żywności, rozpuszczalnik stosuje się przy kolejnym procesie ekstrakcji, natomiast olej przechodzi proces oczyszczania, wybielania i eliminacji niepotrzebnych związków – wszystko w celu usunięcia szkodliwych rozpuszczalników i nieprzyjemnego zapachu. Osad, który tworzy się w oleju podczas przechowywania, choć dawniej uważany za produkt odpadowy, obecnie stosowany jest na szeroką skalę jako tzw. lecytyna sojowa.
[success]
W wyniku tak wysokiej obróbki technologicznej, produkty sojowe zawierają znaczące ilości toksyn naturalnych, które blokują trawienie pokarmów, a także wchłanianie niezbędnych witamin i składników mineralnych.
[/success]
Z kolei tradycyjny sposób fermentowania sprzyja zachowaniu wartościowych składników soi, m.in. linganów, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby unikać przetworzonych produktów sojowych i wybierać te, które cechują się wysoką wartością odżywczą jak tofu, tempeh czy miso.
1 Comment
Artykuł, w którym jeszcze więcej o zagrożeniach wynikających ze spożywania soi:
http://kontestator.eu/artykuly_z_nexusa/nexus_012_produkty_sojowe_obietnice_i_zagrozenia.php