Ćwicz na zdrowie . . . jelit | VIMED

Ćwicz na zdrowie . . . jelit

Naukowcy odkryli kolejny powód, dla którego warto podnieść poziom aktywności fizycznej! Jak wynika z badań opisanych w międzynarodowym magazynie „Gut”, ćwiczenia zwiększają różnorodność bakterii jelitowych, co – zdaniem badaczy – może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Wyniki ostatnich obserwacji dowodzą, że zmniejszona zmienność bakterii jelitowych (mikroflory) jest związana z szeregiem chorób, m.in. z otyłością.

W doświadczeniu przeprowadzonym przez naukowców z University College Cork (Irlandia) analizowano próbki krwi i kału pobrane od 40 profesjonalnych graczy rugby w środku rygorystycznego programu szkolenia. Wyniki porównano z tymi, jakie uzyskano z analizy analogicznych próbek pobranych od 46 zdrowych mężczyzn, którzy nie uprawiali wyczynowo sportu, ale pod względem wieku i masy ciała odpowiadali grupie zawodników rugby. Połowa z nich miała normalny wskaźnik masy ciała (BMI), u pozostałych zaś wskaźnik ten świadczył o nadwadze.

Wszyscy uczestnicy badania wypełnili dodatkowo kwestionariusz o sposobie odżywiania, w którym pytano ich m.in. o to, jak często i w jakich ilościach w ciągu ostatnich czterech tygodni jedli produkty z załączonej listy 187 artykułów spożywczych. Wszyscy zostali również poproszeni o określenie swego poziomu aktywności fizycznej.

Pomimo znacznie wyższego poziomu kinazy kreatynowej, który wskazuje na uszkodzenie mięśni, u zawodników stwierdzono niższy poziom markerów stanu zapalnego niż u któregokolwiek z mężczyzn w grupie porównawczej. Mieli oni też lepszy profil metaboliczny.

Co ciekawe, również zakres flory bakteryjnej jelit sportowców okazał się znacznie szerszy niż u mężczyzn z grupy porównawczej, zwłaszcza tych mających wysokie BMI. Zauważono u nich wreszcie więcej różnorodnych typów mikroorganizmów – w szczególności Akkermansiaceae, gatunków bakterii, które chronią przed otyłością i związanymi z nią zaburzeniami metabolicznymi.

[framed_box bgColor=”#E4FFFF”]Analiza nawyków żywieniowych wszystkich uczestników badania wykazała, że w diecie zawodników rugby były obecne produkty z większej liczby grup żywności niż u mężczyzn niebędących sportowcami. Znacznie częściej sięgali oni też po owoce i warzywa.

[/framed_box]

Zdaniem naukowców wyniki dowodzą, że ćwiczenia są kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na mikroflorę, odporność i metabolizm gospodarza. Także dieta odgrywa znaczącą rolę.

Każdy powinien zrozumieć złożoną zależność między naszym jedzeniem i poziomem aktywności fizycznej a mikroflorą jelitową. Długość życia stale rośnie, ważne jest więc, aby nauczyć się jak najlepiej dbać o zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *