Według najnowszych badań naukowych, stosowanie diety śródziemnomorskiej w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, może pomóc w poprawie objawów bezdechu sennego.
[notice]
Zespół obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS) powoduje częste przerwy w oddychaniu podczas snu, co zakłóca jego rytm. Z problemem zaburzeń oddychania podczas snu boryka się ok. 2-4% dorosłej populacji. Odsetek ten wzrasta do 20-40% u osób otyłych, dlatego też utrata masy ciała jest często istotnym elementem leczenia.
[/notice]
Naukowcy z Uniwersytetu na Krecie zbadali 40 otyłych pacjentów cierpiących na OBPS. Dwudziestu z nich polecono dietę o niskiej zawartości tłuszczu, podczas gdy reszta stosowała dietę śródziemnomorską. Obie grupy były zachęcane do zwiększenia aktywności fizycznej, szczególnie do częstych spacerów (co najmniej 30 minut dziennie).
Na początku badania naukowcy monitorowali pacjentów w czasie snu, co znane jest również pod nazwą badań polisomnograficznych. W toku tego typu badań poszukiwanych jest kilka wskaźników zespołu bezdechu sennego (OBS), takich jak aktywność elektryczna mózgu, ruchy oczu i chrapanie. Po upływie sześciu miesięcy autorzy doświadczenia poddali pacjentów ponownej analizie, aby sprawdzić czy zmiany dietetyczne miały wpływ na rytm snu.
[notice]
Wyniki doświadczenia wykazały, że osoby otyłe stosujące dietę śródziemnomorską miały mniejszą liczbę zakłóceń, czyli bezdechów podczas fazy snu REM, która zwykle stanowi około 25% całkowitego snu w nocy.
[/notice]
Dieta stosowana w krajach basenu Morza Śródziemnego uważana jest za jedną z najzdrowszych diet. Śródziemnomorski sposób odżywiania bazuje na dużej ilości świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych zbóż, oliwy, warzyw strączkowych, orzechów, ryb oraz owoców morza. Charakterystycznym elementem tej diety jest także unikanie mięsa czerwonego oraz nabiału.
Jest to pierwsze badanie analizujące wpływ diety śródziemnomorskiej w połączeniu z aktywnością fizyczną na OBS, poprzez zmiany w organizmie człowieka. Nasze wyniki pokazały, że liczba zaburzeń w czasie snu REM w grupie osób stosujących dietę śródziemnomorską była niższa niż w drugiej grupie. Ostatnie badania wykazały związek pomiędzy wzrostem zakłóceń w fazie REM a ryzykiem wystąpienia poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca typu II. Niemniej ich znaczenie kliniczne pozostaje niejasne. Ostatecznie potrzebne są dalsze badania, aby przeanalizować wpływ tej diety na zaburzenia oddychania w czasie snu z uwzględnieniem jej właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.