W dzisiejszym świecie jesteśmy narażeni na ogromną ilość toksyn, dużo większą niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zanieczyszczone jest powietrze, woda i żywność. Można powiedzieć, że płacimy zdrowiem za rozwój cywilizacji. Każdego dnia nasz organizm zajmuje się nie tylko swoją naturalną detoksykacją, czyli wydalaniem produktów ubocznych przemiany materii. Zmaga się również z toksynami z zewnątrz i lekami, które przyjmujemy w coraz większych ilościach. Często zdarza się, że procesy detoksykacji upośledzane są przez czynniki takie jak stres, dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach, brak ruchu i niedobór snu. Taka sytuacja prowadzi do znacznego obciążenia wątroby i układu limfatycznego.
Gorszy nastrój, depresja wynikające z niewłaściwej syntezy serotoniny. Niewiele osób wie, że większość serotoniny jest produkowana w jelitach, kluczowa jest więc troska o ich prawidłową pracę. Często obserwuje się u pacjentów powiązanie występowania wzdęć i zaparć z wystąpieniem depresji niespowodowanej traumą.
Zaburzenie równowagi hormonalnej wynikające z upośledzonego metabolizowania wydzielanych hormonów. Ten problem jest zdecydowanie bardziej dotkliwy dla kobiet. Coraz więcej z nich ma kłopoty z zajściem w ciążę, nieregularnie miesiączkuje, ma problemy z utrzymaniem wagi i zmaga się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. U mężczyzn zaburzenia równowagi hormonalnej także można zauważyć. Coraz częściej mają z problem z erekcją, zauważają pogorszenie cery, powiększenie się piersi czy przyrost wagi. Bez przywrócenia efektywnego detoksu, nie ma mowy o regulacji gospodarki hormonalnej.
Pogorszenie stanu skóry wynikające z zaburzenia gospodarki hormonalnej. Skóra jest jednym z narządów odpowiedzialnych za wydalanie toksyn, co też w znacznym stopniu wpływa na jej kondycję.
Zmniejszenie poziomu energii życiowej na skutek nieprawidłowej produkcji energii w komórce i nieprawidłowego odżywienia na poziomie komórkowym.
Zaburzenie pamięci i koncentracji na skutek zaburzonej metylacji, czyli bardzo złożonych procesów biochemicznych w organizmie związanych z przetwarzaniem składników odżywczych.
Codzienny „mały detoks”
Okresowy „duży detoks”
Codzienną detoksykację warto jednak dodatkowo wspierać, by efektywnie oczyścić organizm. W jaki sposób to zrobić? Należy przede wszystkim pomóc wątrobie i układowi limfatycznemu w uwolnieniu toksyn.
Przełom lata i jesieni to idealny moment na skuteczne i kompleksowe oczyszczenie wątroby. Dzięki tradycyjnej medycynie naturalnej i najnowszej wiedzy specjalistów skutecznie można pozbyć się złogów gromadzących się w przewodach żółciowych.
Zastój żółci i zmniejszenie w jej składzie zawartości kwasów tłuszczowych (co jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby) doprowadza do tego, że napięcie powierzchniowe żółci wzrasta. Sprzyja to tworzeniu się roztworów koloidalnych cholesterolu, kwasów tłuszczowych, fosforokwaśnych i węglokwaśnych roztworów soli wapnia, a także trudno rozpuszczalnych w wodzie bilirubinianów wapnia.
Jeśli zawartość kwasów żółciowych opada poniżej koniecznej normy, to z roztworu wytrąca się przede wszystkim cholesterol i tłuszcze. Tworzy się wówczas emulsja cholesterolu, która stopniowo twardnieje i krystalizuje się w niej cholesterol. Jeśli w przewodach żółciowych rozwinął się stan zapalny, to na tej podstawie zaczynają się tworzyć kamienie.
Kamienie żółciowe tworzą się przez wiele lat. Ich mogą sprzyjać następujące czynniki:
Kamienie mogą mieć rozmiar ziarenka piasku, często bywają jednak znacznie większe. Przez dłuższy czas pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, niekiedy pojawiają się jednak bóle brzucha i mdłości. Jednakże, gdy drogi żółciowe ulegną zablokowaniu dochodzi do ataku kolki, któremu towarzyszy bardzo silny ból brzucha, wymioty, dreszcze i gorączka. Taka sytuacja może nigdy nie nastąpić, natomiast kamienie wątrobowe będą wciąż upośledzać prawidłową pracę tego organu.
Wewnątrz wątroby, w drogach żółciowych i pęcherzyku żółciowym spotyka się twarde, kolczaste, rozgałęzione, różnokolorowe kamienie cholesterolowe (białe lub jasno-żółte), cholesterolowo-pigmentowo-wapniowe (białe, szare, brunatne lub ciemnozielone,) oraz pigmentowo-wapniowe (czarno-zielone lub brunatne). Oczyszczenie wątroby pozwoli je rozdrobnić i wydalić. Całą procedurę należy wspierać zabiegami irygacji (przepłukiwania) jelita grubego.
Przepływająca po organizmie limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. To, czy układ limfatyczny dobrze funkcjonuje, zależy w dużej mierze od sprawności i elastyczności tkanki łącznej. Jeśli jest zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki, np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych. Tak więc sprawny układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych, a wtedy pośrednio zapobiega na przykład powiększaniu się cellulitu.
Jeśli układ limfatyczny nie działa prawidłowo, płyn śródmiąższowy gromadzi się w tkankach, a węzły chłonne nie są odpowiednio filtrowane i oczyszczane. System chłonny nie ma ogromnej pompy w postaci serca, aby wymusić przepływ płynu przez naczynia. Zamiast tego, cały przepływ płynu chłonnego zależy od pracy naszych mięśni. Podstawą poruszania się limfy jest aktywność fizyczna. Doskonałą metodą dla osób, które ta aktywność dotychczas zaniedbywały są zabiegi z użyciem podciśnienia.