Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research)
korzystne zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia populacji mogłyby zapobiec aż 70% przypadków raka. Także raporty Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) przestrzegają, że aż 30% wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe jest przyczynowo związanych z dietą. Jeśli zatem nie chcesz mieć raka, zadbaj, by w Twoim menu znalazły się produkty, które uchronią Twój organizm przed zmianami nowotworowymi. Zacznij od kalafiora.
[success]
Kalafior – roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych – to bogactwo wartości zdrowotnych, których nie może zabraknąć w naszej diecie. Ma dużo błonnika, witaminy C i K, witamin z grupy B w tym kwasu foliowego oraz składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, wapń, mangan czy fosfor. Kalafior zawiera ponadto olejki eteryczne, w skład których wchodzi siarka i naturalne substancje wspomagające odporność.
[/success]
Podobnie jak inne warzywa z rodziny kapustowatych, kalafior zaliczany jest do głównych źródeł substancji pochodzenia roślinnego
o działaniu przeciwnowotworowym, a to dzięki zawartości związków fitochemicznych, tj.
izotiocyjanianów i indoli, które cechują się dużą aktywnością przeciwrakową. Związki te nie dopuszczają do uszkodzenia komórek organizmu przez substancje kancerogenne, przyśpieszają proces
detoksykacji organizmu, a także wywołują zaprogramowaną śmierć komórki, eliminując w ten sposób komórki zmutowane.
Kilka faktów naukowych:
- Badanie dr. Richarda B. Hayesa z Narodowego Instytutu Raka w Maryland, przeprowadzone na około 30 tysiącach mężczyzn, wykazało, że u tych, którzy jedzą kalafior częściej niż raz w tygodniu, ryzyko rozwoju zaawansowanego stadium raka prostaty jest o połowę mniejsze niż u sięgających po to warzywo rzadziej niż raz w miesiącu.
- Według badań, których wyniki opublikowano w „BioMedCentral Cancer”, jedzenie surowego kalafiora i brokułów zmniejsza ryzyko raka płuc u palaczy nawet o 50–60%. Oba warzywa zmniejszają także ryzyko tego nowotworu u osób, które rzuciły palenie.
- Nowozelandzcy naukowcy z Christchurch School of Medicine odkryli, że warzywa krzyżowe, w tym kalafior, zawierają składniki działające zabójczo na komórki nowotworowe odporne m.in. na chemio- i radioterapię.
- Badania opublikowane w „International Journal Cancer” wykazały, że występujący w kalafiorze indol-3-karbinol wpływa na metabolizm estrogenów w organizmie (osłabia jego działanie) i w ten sposób może zapobiegać nowotworom piersi i jajnika.
Jak wzmocnić działanie przeciwnowotworowe kalafiora?
Warto, żeby kalafior był w sezonie codziennym elementem naszej diety. Można przygotowywać go na wiele sposobów, m.in. jako dodatek do sałatek, zup, zapiekanek bądź jako chrupiącą przekąskę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, których zachowywanie pozwoli wzmocnić działanie przeciwnowotworowe tego warzywa.
- Warzywa kapustne zawsze powinny być rozdrobnione i delikatnie podduszone. Gotowanie kapustowatych tylko przez 10 minut w dużej ilości wody obniża zawartość związków fitochemicznych o połowę!
- Lepiej wybierać warzywa świeże niż mrożone. Te ostatnie mają znacznie mniejszą wartość odżywczą, ponieważ są one poddawane blanszowaniu w wysokiej temperaturze, co bardzo obniża zawartość związków aktywnych.
- Aby w pełni wykorzystać potencjał przeciwnowotworowy kalafiora, należy go starannie żuć (pomaga to w uwolnieniu aktywnych cząsteczek).