Leczenie osteoporozy w Centrum MedycznymVIMED

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy to poważne wyzwanie, ponieważ aż 1,56 mln choruje w Polsce na tę chorobę nic o tym nie wiedząc.

Odpowiednio wczesne leczenie osteoporozy ma fundamentalne znaczenie w zapewnieniu dobrej jakości życia po 50-tce. Tymczasem najczęściej o problemie dowiadujemy się, gdy nasze kości już łamią się bez powodu. Do tego nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osteoporoza często pojawia się wraz z innymi schorzeniami np. chorobą jelit, zaburzeniami układu krążenia, niedoczynnością tarczycy, czy nowotworem piersi.

Analizy statystyczne wskazują jednoznacznie, że aż 50% kobiet i 25% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat prędzej, czy później dozna złamania kości, którego powodem będzie osteoporoza. Dlatego dobrze, gdy zrobimy wszystko, co można i trzeba zrobić, by nie dopuścić do rozwoju osteoporozy. Warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na rozwój osteoporozy i wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza wiąże się ze zmniejszoną gęstością mineralną kości, w wyniku zaburzeń metabolizmu tkanki kostnej, co zwiększa podatność na urazy. Tak zwane złamania osteoporotyczne dotyczą głównie kręgosłupa (jego kręgów), szyjki kości udowej czy kości przedramienia, co wcale nie wyklucza faktu, że złamania mogą pojawić się również w innych miejscach.

Osteoporoza pierwotna

Osteoporoza pierwotna – pojawia się z upływem lat

Utrata gęstości tkanki kostnej to proces, który postępuje wraz z wiekiem, w miarę jak rozwijają się zaburzenia wchłaniania i metabolizmu. Na osteoporozę cierpią mężczyźni w starszym wieku, ale najczęściej dotyka ona kobiety po menopauzie. Prawdopodobnie związane jest to niedoborem estrogenów.

Dlaczego rozwija się osteoporoza?

To m.in. estrogeny odpowiadają za metabolizm wapnia i fosforu, pierwiastków niezwykle ważnych dla procesów kościotwórczych. Jednak nie tylko niedobór estrogenów prowadzi do rozwoju osteoporozy…

Niezdrowy styl życia sprzyja osteoporozie

Zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych, które występują u osób starszych już (po 50 tym roku życia), wpływają także na niedobór minerałów w układzie kostnym. Jednak starzenie się organizmu to tylko jedna strona medalu, bo po drugiej znajduje się nasz styl życia, który potrafi przyspieszyć rozwój osteoporozy. To niewłaściwe odżywianie, palenie tytoniu, alkohol i mała aktywność fizyczna powodują, że osteoporoza postępuje.

Leczenie osteoporozy a dieta

Od dawna już wiemy, że nasze codzienne żywieniowe wybory bezpośrednio przekładają się na zdrowie, ponieważ zwiększają (lub zmniejszają) ryzyko pojawienia się groźnych schorzeń. Dieta, w której przeważają przetworzone produkty, nadmiernie bogata w tłuszcz zwierzęcy, cukry proste i całą masę chemicznych dodatków, prowadzi m.in. do zakwaszenia organizmu, czego jedną z konsekwencji jest demineralizacja układu kostnego.

Osteoporoza a dieta

Z drugiej strony taka sama, niezdrowa dieta, do tego „wzbogacona” w produkty powodujące nietolerancje i alergie pokarmowe, to prosta droga do powstania w organizmie przewlekłego stanu zapalnego, chorób przewlekłych i zmniejszonej mineralizacji kości. Co prowadzi wprost do rozwoju osteoporozy.

Ryzyko osteoporozy zwiększają również diety niedoborowe i niskokaloryczne. To diety, w których brakuje związków ważnych dla budowy układu kostnego: wapnia, witaminy D, magnezu, potasu, witaminy K, dobrej jakości białka (w tym roślinnego).

Nawet jeżeli podaż tych minerałów jest odpowiednia, zaburzenia wchłaniania mogą spowodować, że osteoporoza się rozwinie.

Fakty i Mity na temat wapnia

Od lat pokutuje u nas przekonanie, że najważniejszym źródłem wapnia są produkty mleczne. Jednak okazuje się, że osoby, które nie jedzą nabiału na co dzień, wcale nie chorują częściej na osteoporozę.

Z kolei pite szklankami mleko niekoniecznie chroni przed tą chorobą. Wręcz przeciwnie, w krajach, gdzie poziom spożycia nabiału jest wysoki, również wskaźnik złamań spowodowanych osteoporozą jest wysoki.

Dobrym źródłem wapnia są przede wszystkim zielone warzywa (np. jarmuż, brokuły), a także sardynki, szprotki, migdały oraz woda mineralna (z wysoką zawartością wapnia). Jednak musimy ciągle pamiętać, że każdy człowiek jest inny i to, co u jednej osoby przynosi znakomite efekty, u innej może być przyczyną problemów.

Na pewno warto rzucić palenie i wykluczyć lub ograniczyć: kawę, alkohol, przetworzone, czerwone mięso, węglowodany proste i słodkie napoje.

Osteoporoza wtórna – wiąże się z innymi chorobami

Osteoporoza często pojawia się również jako powikłanie innych chorób: nowotworów kości, piersi, prostaty; mukowiscydozy; reumatoidalnego zapalenia stawów; stwardnienia rozsianego; chorób zapalnych jelit; choroby Parkinsona; niedoczynności, nadczynności tarczycy. Lub jako skutek stosowania niektórych leków (glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i heparyna).

Objawy osteoporozy

Osteoporoza przez wiele lat potrafi rozwijać się w ukryciu. Pierwszym objawem najczęściej jest złamanie kości, a i to często jest bagatelizowane. Do pozostałych symptomów należy ból kości i stawów, ale również objawy spowodowane złamaniami kręgów: zmniejszenie wzrostu czy przygarbiona postawa (wdowi garb) i przewlekły ból kręgosłupa (często mylony ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa).

Złamania kości wiążą się też z niezbyt oczywistymi na pierwszy rzut oka powikłaniami. Leczenie złamań u starszych osób często kończy się długim pobytem w szpitalu, rehabilitacją, niesprawnością i uzależnieniem od pomocy innych, ale długotrwałe unieruchomienie to również ryzyko zaniku mięśni, odleżyn, a nawet zatoru płucnego.

Diagnostyka osteoporozy

Najczęściej do diagnostyki osteoporozy służy densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości. Badanie to polega na pomiarze absorpcji promieniowania X przez kość. Jego wynik podaje się w postaci wskaźnika, który pokazują nam jak różni się wynik badanej osoby od normy dla zdrowych młodych osób (wskaźnik T). Na osteoporozę wskazuje wskaźnik T mniejszy niż -2,5.

Inną metodą jest badanie radiologiczne, ale minusem rtg jest to, że z jego pomocą diagnozujemy osteoporozę już w bardzo zaawansowanym stadium.

Ciekawym rozwiązaniem jest dostępny online kalkulator FRAX. To narzędzie pozwala na wyliczenie ryzyka złamania z powodu osteoporozy w ciągu 10 lat. Kalkulator bierze pod uwagę wiek, stosowane używki (alkohol, papierosy), stosowane leki, występujące wcześniej złamania. To jednak tylko narzędzie pomocnicze i na pewno FRAX nie zastępuje densytometrii.

Leczenie osteoporozy

Leki, suplementy i ćwiczenia, czyli konwencjonalne leczenie osteoporozy

Konwencjonalne leczenie osteoporozy skupia się na zapobieganiu złamaniom kości. Pacjentom zaleca się zmianę diety, wprowadzenie do niej produktów bogatych w wapń, witaminę D (lub wprowadza się suplementację); rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu; umiarkowaną aktywność fizyczną.

Oprócz zmiany stylu życia stosuje się również leczenie farmakologiczne. Ponieważ dostępnych jest kilka grup leków o różnym mechanizmie działania, to leczenie musi być ściśle dobrane do konkretnego pacjenta.

Leki stosowane w leczeniu osteoporozy:

  • Denosumab (Prolia), czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne, skierowane przeciwko RANKL. To lek, który zmniejsza ryzyko złamań u mężczyzn oraz u kobiet po menopauzie. Przeciwwskazaniem do stosowania denosumabu jest hipokalcemia, a dużym minusem – bardzo wysoki koszt terapii (brak refundacji kosztów leczenia).
  • Bisfosfoniany (alendronian, ryzedronian, zoledronian), zmniejszają tempo utraty tkanki kostnej i ryzyko wystąpienia złamań. Działania niepożądane, na jakie narażeni są chorzy, to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ból kości, mięśni; rzadko występują ciężkie powikłania: podrażnienie, zwężenie przełyku, problemy z przełykaniem.
  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), jej zadanie to dostarczenie brakujących estrogenów i zmniejszenie ryzyka złamań u kobiet po menopauzie. Przy stosowaniu HTZ zaleca się jak najmniejsze dawki hormonów, również ze względu na zwiększone ryzyko innych schorzeń, jakie się wiąże z tą terapią (choroba niedokrwienna serca, zakrzepy, rak piersi, rak macicy).

Innowacyjne metody leczenia osteoporozy

Zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, jakie proponuje konwencjonalna medycyna, są jak najbardziej godne polecenia. Umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa dieta pełna składników niezbędnych dla budowy kości czy odstawienie papierosów i alkoholu to dobre podejście do leczenia objawów osteoporozy. Jednak personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia idzie dalej. Skupia się na szukaniu i leczeniu przyczyn tej choroby i proponuje terapie ściśle dostosowane do fenotypu i genotypu pacjenta.

Walka z nadwagą i otyłością

Spersonalizowana dieto terapia w leczeniu osteoporozy

Bez spersonalizowanej diety nie można zapanować nad przewlekłym stanem zapalnym. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ choroby przewlekłe, w tym osteoporoza, to choroby o podłożu zapalnym. A prawdziwe leczenie powinno skupiać się właśnie na źródle choroby, nie tylko na jej objawach.

Dlatego celem w pełni spersonalizowanej diety jest czasowe wyłączenie z niej produktów wywołujących alergie pokarmowe, które powodują przewlekły stan zapalny. Test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200 pozwala na znalezienie szkodliwych alergenów i ułożenie diety ściśle dopasowanej do potrzeb organizmu.

Terapia Metaboliczna i Terapia Fenotypowa w leczeniu osteoporozy

Spersonalizowaną dieto terapię znakomicie uzupełniają i wzmacniają terapie medycyny stylu życia. Terapia Metaboliczna i Terapia Fenotypowa wzmacniają detoksykację organizmu, usprawniają procesy oddychania i odżywiania komórkowego. Przywracają równowagę w organizmie i pobudzają naturalne procesy samoleczenia. Dzięki temu zapanujesz nad przewlekłym stanem zapalnym, zredukujesz zakwaszenie organizmu, poprawisz funkcjonowanie jelit, zwiększysz przyswajanie minerałów ważnych dla budowy kości.

 Terapia Fenotypowa, Terapia Metaboliczna i test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200 to klucz do zdrowego życia

Personalizacja leczenia nieswoistego zapalenia jelit

Terapie personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia to nowe, innowacyjne podejście do leczenia osteoporozy, o skuteczności popartej badaniami naukowymi, które od lat stosowane jest na świecie. Podczas terapii nie stosuje się żadnych leków, zabiegi są nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Koszty terapii niestety nie są w naszym kraju refundowane, ale to inwestycja we własne zdrowie, która szybko się zwraca.

Nie daj się złamać. Zmień swoje życie zanim będzie za późno.

Piśmiennictwo:

  • Medycyna Praktyczna. Osteoporoza, https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza
  • NFZ o zdrowiu. Osteoporoza, Raport z 2019 roku, https://ezdrowie.gov.pl/5583?modId=37203
  • Ostrowska M., Osteoporoza – regulacja wapniowo-fosforanowa, https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/osteoporoza-regulacja-wapniowo-fosforanowa
  • Smektała A., Dobosz A., Osteoporoza – patofizjologia, objawy, profilaktyka i leczenie, Farmacja Polska, ISSN 0014-8261 (print); ISSN 2544-8552 (on-line)
  • Wasielica-Berger J., Osteoporoza w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/44600/35511

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *