Leczenie reumatyzmu (RZS) - wszystko, co musisz wiedzieć - CM VIMED

Leczenie miażdżycy

Leczenie RZS – leczenie reumatyzmu

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy naczyń krwionośnych jest stosunkowo łatwe. Dużo trudniej jest leczyć jej powikłania – uszkodzone serce, mózg i inne narządy. Jeżeli odpowiednio wcześnie wdrożymy leczenie, które zapewni dowóz aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych i witamin, jak np. witamina C, możemy skutecznie wyleczyć miażdżycę.

Leczenie RZS – leczenie reumatyzmu
Objawy RZS

Jak powstaje miażdżyca?

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna tętnic, w której przebiegu dochodzi do tworzenia charakterystycznych zmian w wewnętrznej ścianie naczynia określanych jako blaszka miażdżycowa. Blaszka miażdżycowa zawęża światło tętnicy, zaburzając jej fizjologiczne funkcje. Prowadzi to do zmniejszenia dopływu krwi do ścianek tętnicy oraz do narządów przez nią zaopatrywanych.

Coraz więcej doniesień naukowych potwierdza tezę, że miażdżyca, czyli arterioskleroza, jest przewlekłą chorobą zapalną. Skąd się bierze ten przewlekły stan zapalny? Bardzo duże znaczenie przypisuje się czynnikom genetycznym i środowiskowym –  niewłaściwej diecie, niedostatecznej aktywności fizycznej, nadużywaniu alkoholu, paleniu papierosów.

Ponieważ miażdżyca to rozwijająca się latami choroba degeneracyjna, nie może dziwić, że wykrywa się ją raczej u osób starszych. Z kolei silny związek rozwoju miażdżycy z czynnikami stylu życia, takimi jak dieta, nadużywanie tytoniu czy alkoholu powoduje, że miażdżyca częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Rozwój miażdżycy, czyli sklerotyzacja tętnic

Rozwój miażdżycy zaczyna się na wiele lat przed tym, zanim poczujemy pierwsze objawy i zanim będzie można ją wykryć dostępnymi metodami. Początkiem są zazwyczaj przewlekłe stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, prowadzące do zaburzeń odżywiania tętnic i innych tkanek.

Następnym krokiem w rozwoju miażdżycy jest niestabilność i drobne uszkodzenia w ścianach naczyń krwionośnych. Jest to właśnie konsekwencja nadmiernej ilości czynników prozapalnych oraz wolnych rodników we krwi. Organizm uruchamia działania obronne, wykorzystując cholesterol w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych.

W przebiegu miażdżycy w wewnętrznej warstwie tętnic gromadzą się kompleksy immunologiczne złożone z makrofagów i innych komórek układu odpornościowego. Makrofagi pochłaniają cząstki lipoprotein o małej gęstości (LDL – tzw. zły cholesterol) tworząc komórki piankowate.

W wyniku gromadzenia się tych kompleksów o dużej zawartości cholesterolu, w ścianie tętnicy dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej. W miarę upływu czasu tętnice stają się sztywne, światło naczynia krwionośnego ma coraz mniejszy przekrój, co powoduje, że krew ma problemy z przepływem przez nie do reszty ciała.

Ograniczenia w dopływie natlenionej krwi do komórek i zbudowanych z nich narządów powoduje powolną degenerację – obumieranie tych tkanek. Jeżeli miażdżyca rozwinie się w naczyniach krwionośnych zaopatrujących serce lub mózg, dochodzi do zawału serca lub mózgu.

Leczenie RZS – leczenie reumatyzmu

Pocieszające jest to, że proces rozwoju miażdżycy można odwrócić. Miażdżycę można wyleczyć.

Objawy RZS

Blaszka miażdżycowa jako produkt przewlekłego procesu zapalnego

Zmiany miażdżycowe wykazują cechy przewlekłego stanu zapalnego, takie jak nadmierne naciekanie leukocytów w tętnicach oraz uszkodzenie i utrata funkcji tkanek, do których tętnice doprowadzają krew. Jednak w przeciwieństwie do ostrego zapalenia w odpowiedzi na przykład na infekcję, w którym odpowiedź immunologiczna ustępuje po pokonaniu patogenów, stan zapalny utrzymuje się latami. 

Zaobserwowano, że specyficzne receptory na ścianie naczyń tętniczych powodują naciek i migrację komórek zapalnych w czasie rozwoju miażdżycy. Monocyty przyczepiają się poprzez cząsteczki adhezyjne do wyściółki śródbłonka tętnic i są przenoszone do wewnętrznej warstwy ścianki tętnicy. 

Następnie, pod wpływem czynników stymulujących monocyty różnicują się w makrofagi, które pobierają utleniony cholesterol i lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), by ostatecznie stać się komórkami piankowatymi. Komórki te tworzą rdzeń rozwijającej się blaszki miażdżycowej wraz z macierzą pozakomórkową, taką jak kolagen, elastyna i proteoglikany.

Jakie są objawy miażdżycy?

Miażdżyca to choroba wieloczynnikowa, związana z zaburzeniami metabolicznymi, która daje różne objawy w różnych miejscach organizmu, w zależności od cech osobniczych oraz od czasu trwania choroby.

Osteoporoza a dieta

Wczesne objawy miażdżycy, których nie warto lekceważyć

Rozwijająca się miażdżyca tętnic przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów. Pojawiają się one najczęściej w momencie, kiedy tętnice są już zwężone o połowę. Do takich wczesnych objawów, których nie należy lekceważyć należą:

  • częste drętwienie rąk lub nóg,
  • uczucie zimnych palców u rąk lub nóg,
  • przykurcze, mrowienie w dłoniach w przypadku dłużej trwającej czynności,
  • niewytłumaczalne problemy z pamięcią,
  • odczucie bólu i zmęczenia po krótkotrwałym wysiłku,
  • opuchnięte stawy pod koniec dnia,
  • brak powietrza w pozycji leżącej lub po niewielkim nawet wysiłku,
  • potrzeba oddania moczu co najmniej dwa razy w ciągu nocy,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • podwyższony poziom homocysteiny,
  • nierównomierne bicie serca,

Typowe objawy nieleczonej miażdżycy to:

  • ból w klatce piersiowej lub dławica piersiowa;
  • ból kończyny górnej, dolnej lub w każdym innym miejscu, w którym doszło do zwężenia naczynia;
  • skurcze w pośladkach podczas chodzenia;
  • często odczuwana duszność;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • splątanie, które występuje, jeśli blokada wpływa na krążenie w mózgu;
  • utrata funkcji motorycznych lub czuciowych po jednej stronie ciała, która występuje, jeśli blokada wpływa na krążenie w mózgu;
  • osłabienie i męczliwość mięśni kończyn dolnych spowodowane osłabieniem krążenia.

Poważne powikłania wywołane przez miażdżycę

Nieleczona lub źle leczona miażdżyca prędzej czy później doprowadza do poważnych incydentów. Są one określane jako

zawał serca – kiedy dojdzie do zablokowania naczyń wieńcowych, lub

udar mózgu – kiedy zablokowane zostaną naczynia doprowadzające krew do mózgu

Warto znać objawy zawału serca i udaru mózgu, dzięki czemu będziemy mogli szybko i właściwie zareagować. Ponieważ w momencie zawału liczy się dosłownie każda minuta do czasu udzielenia pomocy medycznej.

Do objawów zawału serca należą:

  • ból w klatce piersiowej – bardzo silny, piekący, dławiący, trwający powyżej 20 minut i stopniowo narasta,
  • ból może promieniować do ramion, pleców, szyi i szczęki,
  • ból brzucha z nudnościami i wymiotami,
  • duszność,
  • osłabienie i zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • niepokój, lęk, strach przed śmiercią.

Do objawów udaru mózgu należą:

  • osłabienie lub drętwienie twarzy, lub kończyn,
  • kłopoty z mówieniem (bełkotliwa mowa, trudność ze znalezieniem odpowiednich słów)
  • kłopoty ze zrozumieniem mowy,
  • problemy z widzeniem,
  • utrata równowagi,
  • nagły, silny ból głowy.

Jak nie dopuścić do rozwoju miażdżycy?

Zacznij od zmian stylu życia.

Masa ciała w leczeniu miażdżycy

Tak dużo słyszymy o kontroli masy ciała, ale co to właściwie oznacza? Okazuje się, że większy wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe, a więc także na leczenie miażdżycy ma określony skład ciała niż tylko podwyższona masa ciała. Dlatego, wskaźnik BMI jest dalece nieodpowiednią miarą do oceny związku masy ciała z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

To trzewne, wewnątrznarządowe i podskórne magazyny tkanki tłuszczowej mają wyraźny związek ze zdrowiem kardiometabolicznym. Dlatego konieczne jest wykonywanie dokładniejszych badań bioimpedancji takich jak badanie odżywiania komórkowego mBCA.

Dieta dobra dla wszystkich w leczeniu miażdżycy

Niedożywienie jakościowe – na poziomie komórkowym, stało się głównym czynnikiem ryzyka niepełnosprawności i śmierci na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wytyczne dietetyczne koncentrowały się na podejściu opartym na kaloriach i makro składnikach odżywczych, przy czym jednym z głównych celów było ograniczenie spożycia tłuszczów.

Nie ma jednak dowodów na to, że zmiana diety na niskotłuszczową znacznie zmniejszyła obciążenie chorobami kardiometabolicznymi. Okazuje się, że koniecznie jest zastosowanie schematu żywieniowego, dopasowanego indywidualnie, nawet bez konieczności kierowania się ilością kalorii.

Badanie PREDIMED wykazało na przykład, że stosowanie diety śródziemnomorskiej bez ograniczeń kalorycznych, uzupełnionej czterema łyżkami stołowymi oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub 30 g mieszanych orzechów dziennie przez 4,9 lat u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, zmniejszyło stan zapalny a częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych odpowiednio o 31% i 28%.

Efekty te były niezależne od masy ciała i obniżenia poziomu spożycia tłuszczów. Podsumowując, populacyjne wzorce żywieniowe proponowane przez lata przez dietetyków i lekarzy okazały się błędne. Coraz więcej badań wskazuje na konieczność personalizacji zaleceń żywieniowych, czyli dostosowanie ich do unikalnych cech fenotypowych pacjenta. Ponieważ takie podejście pozwala na uzyskanie szybkich efektów, bez kosztownych prób i błędów.

Pomimo tego, dzisiaj proponuje się nowe wzorce populacyjne sprzyjające utrzymaniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego, pomimo sprzecznych często wyników badań. Osoby, które nie mają dostępu do nowoczesnych badań umożliwiających personalizację odżywiania, powinny korzystać z tych nowych zaleceń.

Najmocniejsze dowody przemawiają za minimalizowaniem spożycia cukrów i ziaren zbóż oraz unikaniem przemysłowych kwasów tłuszczowych trans.  Margaryna dawno przestała już być postrzegana przez dietetyków jako tłuszcz doskonały, o czym specjaliści naszej kliniki wiedzieli już od roku 2006.

Nowe wzorce zalecają, by stosować „pełnowartościową” żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ale co to oznacza? Przecież każdy człowiek jest inny i to, samo pożywienie, które jednej osobie będzie przynosiło korzyści zdrowotne, dla drugiej może okazać się zgubne.

Dobrze byłoby, aby każdy pacjent mógł pozwolić sobie na wykonanie badań niezbędnych do personalizacji. W sytuacji większości osób z krajów wysoko rozwiniętych konieczne jest wprowadzenie indywidualnie opracowanych zaleceń żywieniowych, które będą uwzględniać indywidualne cechy fenotypowe. Tylko takie postępowanie zapewnia szybki sukces terapeutyczny.

Na podstawie badania Kod Metaboliczny 200 możemy odnaleźć te produkty, które przyczyniają się do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego u konkretnej osoby. Wykrycie szkodliwych produktów jest niezbędne, by wyeliminować je z diety, a tym samym usunąć pokarmowe źródła przewlekłego stanu zapalnego, który zaburza funkcjonowanie różnych narządów.

Kwasy tłuszczowe omega-3, czyli jak odżywianie może być skuteczne w leczeniu miażdżycy

Kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), są niezbędne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych we wszystkich tkankach. Szczególnie korzystny wpływ ma EPA na stan zapalny, funkcję śródbłonka, fenotyp blaszki miażdżycowej oraz metabolizm lipidów. Może opóźnić początek miażdżycy i zminimalizować następstwa kliniczne związane z pęknięciem blaszki miażdżycowej.

Wykazano, że kwasy EPA i DHA w błonach komórkowych blaszki miażdżycowej wykazują miejscowe działanie przeciwzapalne, poprzez zmniejszenie IL-6, metaloproteinaz i fosfolipazy A2 związanej z lipoproteinami (Lp-PLA2). Wiąże się to ze zwiększoną stabilnością blaszki miażdżycowej i ochroną przed następstwami klinicznymi związanymi z destabilizacją blaszki miażdżycowej, niedrożnością tętniczego przepływu krwi i zawałem tkanki.

Korzystne działanie kwasów EPA i DHA stwierdzono w optymalizacji procesów metabolizmu lipidów w wątrobie. Ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 regulują w dół ekspresję genów zaangażowanych w wątrobową lipogenezę, wysokie spożycie DHA i EPA łagodzi dyslipidemię aterogenną.

Wiele osób stara się odżywiać zdrowo, wiedza o roli kwasów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stała się już powszechna i wszędzie można kupić suplementy zawierające kwasy Omega-3. Dlaczego nie wpłynęło to na zmniejszenie liczby incydentów sercowo-naczyniowych? Zasadnicze pytanie:

Jak u konkretnej osoby spowodować, by te zdrowe kwasy tłuszczowe dotarły do krwioobiegu i za jego pośrednictwem do tkanek?

Walka z nadwagą i otyłością

Aktywność fizyczna w leczeniu miażdżycy i profilaktyce chorób układu krążenia

Brak aktywności fizycznej i niska wydolność krążeniowo-oddechowa są silnymi czynnikami ryzyka kardiometabolicznego. Odpowiednio wysoki poziom aktywności fizycznej  w dużej mierze neutralizuje niekorzystne skutki znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym zespołu metabolicznego.

Ponadto istnieją klinicznie istotne i wiarygodne dowody na to, że siedzący tryb życia niezależnie od aktywności fizycznej może przyczyniać się do ryzyka sercowo-naczyniowego. Nawet jeśli aktywność rozpoczęto w późnym wieku, utrzymuje ona silny efekt prewencyjny.

Już 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu tygodniowo obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 15%  i wydłuża średnią długość życia o 4,5 roku. Okazuje się jednak, że wiele osób ma problemy z długotrwałym przestrzeganiem umiarkowanych i intensywnych ćwiczeń.

Tymczasem zaobserwowano, że nawet 15 minut aktywności dziennie przynosi znaczne korzyści zdrowotne i wiąże się z 14% redukcją wszystkich przyczyn śmiertelność i wzrost średniej długości życia o 3,5 roku. To pokazuje, że każdy może coś zrobić dla swojego zdrowia, dostosowując aktywność fizyczną do swojego organizmu.

Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi miażdżycy

Siedzący tryb życia jest stał się dla nas codziennością. Siedzimy podczas dojazdów do pracy, w szkole, w miejscu pracy, w domu i w czasie wolnym. Dowody epidemiologiczne sugerują, że dłuższy czas spędzany w pozycji siedzącej wiąże się z większą skłonnością do chorób przewlekłych i śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny w tym z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Badania naukowe zidentyfikowały potencjalne mechanizmy biologiczne leżące u podstaw zagrażającego działania siedzącego trybu życia. Wyszczególnia się zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę i upośledzone funkcjonowanie śródbłonka, które prowadzą do powikłań sercowo-naczyniowych. Zachęcające jest to, że zagrożenia te można odwrócić, wprowadzając kilka krótkich serii ćwiczeń pomiędzy czasem spędzonym w pozycji siedzącej.

Dieta odchudzająca

Ekspozycja na dym tytoniowy w leczeniu miażdżycy

Podczas gdy palenie jest uznanym czynnikiem ryzyka miażdżycy, szkodliwe skutki zdrowotne narażenia na bierny dym są często pomijane. Dowody z badań pokazują, że nawet krótkotrwałe narażenie na bierne palenie gwałtownie zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego o 30%. 

Mechanizmy rozwoju miażdżycy u palaczy wiążą się ze zwiększoną aktywnością płytek krwi, upośledzoną funkcją śródbłonka i zwiększonym stresem oksydacyjnym. Dane epidemiologiczne wskazują na spadek o 17% liczby przyjęć do szpitali z powodu zawału po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych.

Pozostałe czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy związane ze stylem życia

Chroniczna ekspozycja na stresory środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza oraz hałas, nieodpowiednia ilość snu, stres psychospołeczny, w tym samotność i depresja, są coraz częściej uznawane za niezależne czynniki ryzyka miażdżycy. Niekorzystne działanie tych czynników jest są ściśle związane z aktywacją układu współczulnego, przewlekłą regulacją w górę osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) oraz ogólnoustrojowym przewlekłym stanem zapalnym.

Zanieczyszczenie powietrza. 

Badania epidemiologiczne i toksykologiczne wykazały, że zanieczyszczenie powietrza jest niezależnym czynnikiem ryzyka miażdżycy i chorób serca. Podobnie jak narażenie na dym tytoniowy, cząstki stałe (PM), główny składnik zanieczyszczeń powietrza, wywierają ostry i przewlekły pro zapalny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Za rozwój chorób układu sercowo naczyniowego odpowiada stres oksydacyjny, aktywacja współczulna, dysfunkcja śródbłonka i wpływ na krzepliwość krwi. Warto zauważyć, że największe ryzyko toksyczności występuje w ramach przewlekłej ekspozycji pacjentów z istniejącymi już wcześniej zaburzeniami: blaszka miażdżycowa, arytmia, problemy z krzepnięciem krwi.

Największe zagrożenie stwarzają drobne cząstki stałe  (PM < 2,5 µm średnicy), które są głównym składnikiem nanocząstek w spalinach silników Diesla. Interwencje w zakresie zdrowia publicznego ukierunkowane na zmniejszenie obciążenia powodowanego przez pyły zawieszone w powietrzu zwłaszcza PM2,5, mogą potencjalnie zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność z powodu miażdżycy w skali globalnej.

Narażenie na hałas

Narażenie na hałas wpływa szkodliwie na zdrowie poprzez podobne mechanizmy, jak narażenie na zanieczyszczenie powietrza.  Na przykład ekspozycja na nocny hałas samolotów w sposób zależny od dawki, upośledzała funkcję śródbłonka i powodowała aktywację układu współczulnego w kohorcie zdrowych osób dorosłych wolnych od miażdżycy.

Mechanistyczne badania na myszach wykazały, że zwiększony stres oksydacyjny jest przyczyną wywołanej hałasem dysfunkcji śródbłonka. Przewlekły nieustępujący stan zapalny stanowi zatem biologicznie wiarygodne wyjaśnienie obserwowanego związku między przewlekłym narażeniem na hałas a miażdżycą.

Brak snu. 

Przewlekle zaburzony rytmy snu, poprzez dysfunkcję tkanki tłuszczowej, jest pośrednim czynnikiem rozwoju miażdżycy. Dowody epidemiologiczne, potwierdzają, że całkowity czas snu wynoszący 6–8 godzin dziennie był związany z najniższym ryzykiem zgonu i poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w dużej kohorcie 116 632 osób z 21 krajów.

Stres psychospołeczny.

Przewlekłe podwyższenie hormonu stresu, kortyzolu, promuje środowisko prozapalne i promiażdżycowe. Obejmuje to gromadzenie się tłuszczu trzewnego, zwiększony katabolizm białek obwodowych, mięśni oraz oporność na insulinę. Te same czynniki wpływają także na zaburzenia odżywiania.

Medycyna stylu życia w leczeniu RZS

Wpływ mikrobioty na powstawanie blaszki miażdżycowej

W ostatnich latach stwierdzono, że prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu odgrywa fundamentalną rolę w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Jednym z głównych zależności między mikrobiomem jelitowym a miażdżycą jest stan zapalny związany z dysbiozą w obrębie jelit.

Dysbiozę jelitową powiązano ze zwiększoną przepuszczalnością bariery śluzówkowej, która umożliwia przenikanie bakterii i ich produktów do układu krążenia. Wywołuje to ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny i zapewnia dowód obserwowanego związku miażdżycy i szerokiej gamy innych chorób niezakaźnych z dysbiozą jelit.

Odbudowanie flory jelitowej i zapewnienie jej optymalnych warunków funkcjonowania jest niezbędnym czynnikiem utrzymania zdrowia kardiometabolicznego. Ponieważ istnieje silny związek pomiędzy funkcjonowaniem całego układu pokarmowego a rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, należy dbać o stałe utrzymywanie homeostazy mikrobiologicznej.

Seria zabiegów Hydrokolonoterapii pozwala odbudować prawidłową florę bakteryjną jelita grubego. Usuwając pasożyty, złogi złych bakterii podczas zabiegu, umożliwiamy „dobrym” bakteriom ponowne zasiedlenie przestrzeni jelita grubego. Oczyszczona i zregenerowana błona śluzowa jelit może na nowo pełnić swoje niezwykle ważne funkcje związane z przyswajaniem minerałów i witamin, a także regulowaniem ciśnienia tętniczego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że regeneracja i odbudowa funkcji jelita grubego korzystnie wpływa także na funkcje jelita cienkiego i całego przewodu pokarmowego. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie wątroby co zapewnia lepszą filtrację krwi. To z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie wszystkich narządów.

Leczenie miażdżycy w CM VIMED polega na leczeniu przewlekłego stanu zapalnego

Dowody naukowe potwierdzają, że leczenie miażdżycy przy wykorzystaniu metodologii medycyny stylu życia może być bardzo skuteczne.  Mnogość czynników związanych z wywołaniem i długotrwałym utrzymywaniem się przewlekłego stanu zapalnego wymaga kompleksowego, wieloczynnikowego postępowania leczniczego.

Nasza wieloletnia praktyka potwierdza, że zastosowanie Terapii Fenotypowej pozwala skutecznie leczyć miażdżycę i zapobiegać groźnym powikłaniom miażdżycy. Dzięki naszemu spersonalizowanemu podejściu plan terapii jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta.

Wyniki badania Kod Metaboliczny 200
VIMED Warszawa

Pierwszy Krok w leczeniu miażdżycy

Specjalistyczna diagnostyka

Wszechstronna, nieinwazyjna diagnostyka to podstawa  każdej terapii. Pozwala ocenić zagrożenia i określić najodpowiedniejsze kierunki działań terapeutycznych. W pierwszej kolejności wykonujemy rozszerzone badania laboratoryjne (biochemia i morfologia). Dodatkowo wykonujemy badanie mBCA, które ocenia poziom odżywienia komórkowego, ale także ilość i rozkład tkanki tłuszczowej także wewnątrznarządowej.

Kolejnym niebędącym krokiem diagnostycznym jest wykonanie badania Kod Metaboliczny 200. Jest to laboratoryjne badanie cytotoksyczności składników pożywienia, badające pełne spektrum niepożądanych reakcji na ponad 200 składników pożywienia.

To opóźniona alergia pokarmowa może odpowiadać za większość chorób przewlekłych związanych z rozwojem cywilizacji, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Wykrycie szkodliwych produktów pomoże wyeliminować je z diety, a tym samym usunąć z diety pokarmowe czynniki przewlekłego stanu zapalnego, który zaburza funkcjonowanie organizmu.

Genetyka. Czasami, kiedy podejrzewamy genetyczne czynniki odpowiedzialne za rozwój miażdżycy, nieocenioną pomoc stanowią badania i analizy genetyczne dostępne dzięki współpracy z najlepszymi genetykami na świecie. To badanie pozwala oszczędzić zdrowie, czas i pieniądze pacjenta i wdrożyć najbardziej odpowiednie dla danego genotypu leczenie.

Drugi Krok w leczeniu miażdżycy

Spersonalizowane odżywianie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że głównym źródłem tych ukrytych i przewlekłych stanów zapalnych mogą być składniki codziennego pożywienia. Niektóre produkty spożywcze, uważane powszechnie za zdrowe i odżywcze, u niektórych osób wywołują niepożądaną reakcję układu immunologicznego. Sprzyja to kumulacji toksycznych kompleksów immunologicznych w organizmie w tym także w naczyniach krwionośnych

Stosowane przez nas testy cytotoksyczności składników pożywienia wykrywają największe spektrum reakcji odpowiedzialnych za przewlekły stan zapalny. Dzięki temu mają najwyższą wartość kliniczną w porównaniu do tak zwanych testów nietolerancji pokarmowych. 

Dysponując wiedzą, które pokarmy wywołują reakcję zapalną, możesz zoptymalizować sposób odżywiania.  Personalizowana dieta zapewnia taki sposób odżywiania, który pomoże zredukować przewlekły stan zapalny wywołany przez składniki pożywienia. Często niezbędne jest także stosowanie suplementacji doustnej lub dożylnej.

VIMED Warszawa

Trzeci Krok w leczeniu miażdżycy

Wspomaganie procesów metabolicznych

Wspomagamy procesy metaboliczne przy zastosowaniu zabiegów medycyny fizykalnej. Organizm, w którym przewlekle rozwijał się stan zapalny, nie radzi sobie z optymalizacją procesów komórkowego odżywiania, oddychania i detoksykacji, W celu wspomagania tych naturalnych kluczowych procesów, wykorzystujemy szereg zabiegów, które stanowią nieocenioną pomoc i przyspieszają leczenie. Uzyskiwany w ten sposób efekt synergii zapewnia niezwykle wysoką skuteczność.

Regulacja mikrobioty jelitowej – zabiegi hydrokolonoterapii 

Wiele osób, w tym także wielu lekarzy błędnie sądzi, że układ pokarmowy ma niewiele wspólnego z chorobami układu krążenia. Wyniki prowadzonych od ponad trzydziestu lat badań jednoznacznie przeczą takiemu poglądowi. Ponieważ to od prawidłowego działania układu pokarmowego zależą wszystkie inne procesy metaboliczne, należy zacząć od wzmocnienia tego układu.

Stosowane w naszej klinice procedury oczyszczania wątroby i dróg żółciowych wspomagają pracę wątroby i całego układu pokarmowego. Prawidłowo działający układ pokarmowy pozwala przyswoić z pożywienia i dostarczyć do krwi niezbędne składniki odżywcze, mikroelementy i witaminy. Seria zabiegów hydrokolonoterapii wspomaga te procesy odbudowując mikroflorę jelitową.

Dowóz tlenu i wspomaganie detoksykacji

Podczas leczenia miażdżycy najważniejsze jest zapewnienie dowozu tlenu do komórek i wspomaganie ewakuacji toksycznych produktów przemiany materii. W tym celu wykorzystujemy serię zabiegów, do których wykorzystywane są dwa unikalne urządzenia, opracowane przez wybitnych niemieckich i amerykańskich naukowców. Uzyskany efekt synergii daje znakomite rezultaty.

Jedno urządzenie wspomaga „pompę limfatyczną”, czyli jest swego rodzaju sercem, dla krążenia limfatycznego, zapewniając jednocześnie swoistą „gimnastykę” delikatnych naczyń włosowatych. Drugie urządzenie dostarcza więcej atomów tlenu, który jest niezbędnym czynnikiem warunkującym przebieg niemal wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w komórkach całego organizmu.

Dowóz tlenu, regeneracja tkanek i zmniejszenie stanu zapalnego

W trakcie rozwoju miażdżycy dochodzi do zaburzeń metabolicznych w komórkach naczyń krwionośnych. Upośledzony jest dowóz tlenu i składników odżywczych do tych komórek. Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej HBOT pozwala na dostarczanie tlenu nawet do tych upośledzonych komórek, dzięki wykorzystaniu zjawiska rozpuszczania gazów w cieczy.

Odpowiednio dobrana seria zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej stymuluje organizm, by zwiększyć wytwarzanie komórek macierzystych STEM CELL, które mają zdolność zastępowania uszkodzonych komórek Dzięki temu możliwa jest regeneracja naczyń krwionośnych. Tlenoterapia hiperbaryczna usprawnia także zwalczanie stanów zapalnych.

Piśmiennictwo:

  • Spite, M., Serhan, C.N. Novel lipid mediators promote resolution of acute inflammation: impact of aspirin and statins. Circ Res. 2010 Nov 12;107(10):1170–84.
  • Libby, P., Ridker, P.M, Hansson, G.K. Progress and challenges in translating the biology of atherosclerosis. Nature 2011: May 19;473(7347):317–25.
  • Bäck, M. Leukotriene signaling in atherosclerosis and ischemia. Cardiovasc Drugs Ther. 2009 Feb;23(1):41–8.
  • Bäck, M., Ketelhuth, D.F., Agewall, S. Matrix metalloproteinases in atherothrombosis. Prog Cardiovasc Dis 2010;52:410–428.
  • Estruch R. Anti-inflammatory effects of the Mediterranean diet: The experience of the PREDIMED study. Proc NutR Soc 2010; 69: 333–340. [PubMed] [Google Scholar]
  • Estruch R, Ros E, Salas-Salvadó J, et al. Primary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet supplemented with extra-virgin olive oil or nuts. N Engl J Med 2018; 378: e34–e34. . DOI: 10.1056/NEJMoa1800389. [PubMed] [Google Scholar]
  • Oktay AA, Lavie CJ, Kokkinos PF, et al. The interaction of cardiorespiratory fitness with obesity and the obesity paradox in cardiovascular disease. Prog Cardiovasc Dis 2017; 60: 30–44. [PubMed] [Google Scholar]
  • Moholdt T, Lavie CJ, Nauman J. Sustained physical activity, not weight loss, associated with improved survival in coronary heart disease. J Am Coll Cardiol 2018; 71: 1094–1101. [PubMed] [Google Scholar]
  • Young DR, Hivert MF, Alhassan S, et al. Sedentary behavior and cardiovascular morbidity and mortality: A science advisory from the American Heart Association. Circulation 2016; 134: e262–e279. [PubMed] [Google Scholar]
  • Münzel T, Sørensen M, Gori T, et al. Environmental stressors and cardio-metabolic disease: Part II –Mechanistic insights. Eur Heart J 2017; 38: 557–564. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
  • Munzel T, Sorensen M, Gori T. Set al. Environmental stressors and cardio-metabolic disease: part I –Epidemiologic evidence supporting a role for noise and air pollution and effects of mitigation strategies. Eur Heart J 2017; 38: 550–556. [PubMed] [Google Scholar]
  • Koren D, Taveras EM. Association of sleep disturbances with obesity, insulin resistance and the metabolic syndrome. Metabolism 2018; 84: 67–75. [PubMed] [Google Scholar]
  • St-Onge MP, Grandner MA, Brown D, et al. Sleep duration and quality: Impact on lifestyle behaviors and cardiometabolic health: A scientific statement from the American Heart Association. Circulation 2016; 134: e367–e386. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
  • Wang C, Bangdiwala SI, Rangarajan S, et al. Association of estimated sleep duration and naps with mortality and cardiovascular events: A study of 116 632 people from 21 countries. Eur Heart J 2019; 40: 1620–1629. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
  • Donga E, van Dijk M, van Dijk JG, et al. A single night of partial sleep deprivation induces insulin resistance in multiple metabolic pathways in healthy subjects. J Clin Endocrinol Metab 2010; 95: 2963–2968. [PubMed]
  • Vaccarino V, Badimon L, Bremner JD, et al. Depression and coronary heart disease: 2018 ESC position paper of the working group of coronary pathophysiology and microcirculation developed under the auspices of the ESC Committee for Practice Guidelines. Eur Heart J. Epub ahead of print 28 January 2019. DOI: 10.1093/eurheartj/ehy913. [PubMed]
  • Louis J. Ignarro, No more Heart Disease, Healtwell Ventures, 2005
  • Caldwell B. Esselstyn, Jr. M.D. Prevent and Reverse Heart Disease, Penguin Group, 2008.
  • Dean Ornish, M.D. The Spectrum, Ballantine Books, 2007,
  • K.K Jain, Textbook of Hyperbaric Medicine 5th edition, Hogrefe & Huber Publishing,2009
  • Matthias Rath M.D., Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca tylko ludzie?, Dr Rath Health Foundation, 2017,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *