Leczenie przerostu prostaty w Centrum Medycznym VIMED

Leczenie przerostu prostaty

Leczenie przerostu prostaty

Leczenie przerostu prostaty nie musi być związane ze stresem

Leczenie przerostu prostaty z wykorzystaniem metodologii personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia nie jest ani specjalnie trudne, ani nie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych.

Wszystko zależy od tego, w jakim momencie wdrożymy leczenie. Im szybciej podejmiemy ukierunkowane działania, tym szybciej i tym lepsze uzyskamy efekty.

Leczenie przerostu prostaty

Na czym polega przerost prostaty?

Prostata to mały gruczoł, który znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, otaczając cewkę moczową. Funkcjonuje jako część męskiego układu rozrodczego – produkuje specjalny płyn, który jest ważnym składnikiem nasienia.

Jeśli prostata powiększy się w wyniku zmian chorobowych, może wywierać nacisk na pęcherz i cewkę moczową, która jest „rurką” transportującą mocz z pęcherza moczowego.

Naukowcy odkryli komórki progenitorowe, które występują w niezwykle dużych ilościach w obszarach objętych stanem zapalnym gruczołu. Te komórki mają zdolność inicjowania raka prostaty. Stan zapalny zwiększa ryzyko choroby poprzez zwiększenie dostępnej puli komórek progenitorowych, które mogą przekształcić się w raka prostaty.

Dobra wiadomość jest taka, że zmiany te nazywane przerostem gruczołu krokowego można dość łatwo cofnąć, jeżeli nie utrzymują się nazbyt długo.

Objawy przerostu prostaty

Powiększona prostata jest najczęstszą przyczyną zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn po 50-roku życia. Charakterystyczne obawy przerostu gruczołu krokowego to:

  • słaby strumień moczu;
  • uczucie, że pęcherz nie opróżnił się całkowicie;
  • trudności z rozpoczęciem mikcji;
  • częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy;
  • nagła potrzeba oddania moczu – czasami możesz „cieknąć”, zanim pójdziesz do toalety.

Nie wszystkie z tych objawów pojawiają się u każdego mężczyzny z powiększoną prostatą. Niektórzy panowie mogą nie mieć żadnych objawów, pomimo że proces chorobowy w obrębie stercza postępuje.

Objawy przerostu prostaty
Powolny przebieg tego procesu stwarza największe zagrożenie, bo mężczyzna może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że przerost prostaty postępuje. Z drugiej strony nawet nieznacznie powiększona prostata może dawać już silne objawy.

Tak podstępnie rozwijająca się choroba może prowadzić do zastoju moczu, co powoduje zakażenia, kamicę nerkową, a także niewydolność nerek. Czasami dojść może do masywnego zakażenia całego organizmu, z powodu zalegania moczu w pęcherzu.

Pamiętaj o profilaktyce, jeżeli nie chcesz zostać pacjentem urologa

Wszystkim panom po 40 roku życia rekomendujemy profilaktyczne wdrożenie Terapii Metabolicznej, nawet jeżeli nie obserwują jeszcze u siebie objawów przerostu prostaty. Kilkanaście tygodni spersonalizowanej terapii żywieniowej oraz odpowiednio dobranych zabiegów medycyny funkcjonalnej pozwoli zregenerować wszystkie komórki organizmu.

Dlaczego dochodzi do przerostu prostaty?

U każdego pacjenta czynniki uruchamiające przerost prostaty mogą mieć inne źródło. Wśród czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przerostu prostaty wymienia się:

Ryzyko powiększenia prostaty wzrasta wraz z wiekiem

Wiek

Ryzyko powiększenia prostaty wzrasta wraz z wiekiem. U wielu mężczyzn w wieku 50 lat występuje przerost prostaty, ale nie u wszystkich występują objawy. Wielu mężczyzn boryka się z łagodnymi dolegliwościami, z którymi zwyczajnie uczą się żyć.

Objawy przerostu prostaty to sygnał do natychmiastowego wprowadzenia zmian w swoim stylu życia. Zamiast godzić się na dolegliwości, które znacząco pogarszają codzienne funkcjonowanie, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o zdrowie.

Nierównowaga hormonalna

W wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, postępującego wraz z wiekiem, następuje “fenimizacja” układu hormonalnego mężczyzny – wzrost poziomu estrogenu i spadek poziomu testosteronu.

Układ odpornościowy zaczyna postrzegać nadmiar estrogenu w prostacie jako substancję obcą i próbuje ją zwalczać wywołując przewlekły stan zapalny – swoistą chorobę autoimmunologiczną. Wtedy atakuje komórki organizmu.

Nierównowaga hormonalna u mężczyzn
Przewlekłe choroby o podłożu zapalnym

Inne czynniki

Przewlekłe choroby o podłożu zapalnym zwiększają ryzyko przerostu prostaty. Należą do nich choroby układu pokarmowego, czy układu sercowo naczyniowego, a także choroby metaboliczne, takie jak cukrzycą, czy zaburzenia lipidowe.

Wyciszenie stanu zapalnego jest pierwszym krokiem do zatrzymania dalszego przyrostu, który będzie dawał objawy kliniczne. Redukcja masy ciała i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna to podstawa leczenia.

Leczenie przerostu prostaty CM VIMED jest oparte na synergii 3 kroków:

Pierwszy Krok: Specjalistyczna diagnostyka

Wszechstronna, nieinwazyjna diagnostyka (bez wkładania palca w tyłek) pozwoli ocenić stan zdrowia, zidentyfikuje zagrożenia i określi najodpowiedniejsze kierunki działań terapeutycznych.

Specjalistyczne badania laboratoryjne – biochemia, morfologia, markery PSA i badanie niepożądanych reakcji na pokarm dostarcza niezbędnych informacji o przyczynach przewlekłego stanu zapalnego.

Badanie USG jamy brzusznej i dróg żółciowych oraz pęcherza moczowego dostarczy informacji na temat stanu wątroby i pęcherzyka żółciowego, górnych dróg moczowych i nerek, oraz objętości moczu zalegającego po mikcji.

Drugi Krok: Spersonalizowane odżywianie – Kod Metaboliczny 200

Przewlekły stan zapalny na tle pokarmowym rozwija się w różnych obszarach organizmu. Jest on związany z niepożądaną reakcją pokarmową i kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie.

Dysponując odpowiednimi informacjami o składnikach pożywienia, które wywołują reakcję zapalną, przystępujemy do optymalizacji sposób odżywiania. Wdrażamy dietę eliminacyjno-rotacyjną dostosowaną do unikalnego fenotypu pacjenta.

Eliminujemy z jadłospisu pacjenta te składniki pożywienia, które odpowiadają za niepożądane reakcje. Jednocześnie musimy zapewnić odpowiednią podaż składników odżywczych (białek, tłuszczy, węglowodanów) oraz minerałów i witamin.

Trzeci Krok: Odpowiednia ilość tlenu

Wszelkie procesy metaboliczne wymagają dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu, jednak w wyniku przewlekle utrzymującego się stanu zapalnego dopływ tlenu do komórek jest często utrudniony.

Leczenie wymaga więc wsparcia organizmu w procesie zaopatrzenia w tlen. W naszej klinice wykorzystywany jest w tym celu zabieg Tlenoterapii Hiperbarycznej HBOT. To nieinwazyjna terapia czystym tlenem w ciśnieniu powyżej 2 ATA.

Zabieg w komorze hiperbarycznej pozwala dotlenić wszystkie tkanki ustroju i dzięki temu redukuje przewlekły stan zapalny. Dostarczenie tlenu do tkanek umożliwia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *