Lody-tak, ale jakie? | VIMED

Lody-tak, ale jakie?

Wszyscy uwielbiamy lody, szczególnie w upalne letnie dni, kiedy mamy ochotę na coś orzeźwiającego i chłodzącego. Niestety, jak większość słodkich przekąsek lody są bogatym źródłem kilku składników szkodliwych dla zdrowia, zwłaszcza dla układu krwionośnego. Nie należy też zapominać, że lodowe desery powinniśmy jeść w umiarkowanych ilościach, jeśli chcemy zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Jak wszystkie mleczne produkty lody są bogate w tłuszcz. Już stosunkowo niewielka porcja ½ filiżanki lodów waniliowych (100 ml) zawiera go ok. 9 g. Tłuszcz jest składnikiem, którego nasz organizm potrzebuje do produkcji hormonów, mechanicznej ochrony organów, jako źródła energii, jednakże spożywany w ilościach przekraczających dzienne zapotrzebowanie może przyczyniać się on do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzienna ilość spożytego tłuszczu w diecie zawierającej ok. 2000 kcal nie powinna przekraczać 20-30% kaloryczności diety, czyli ok. 45-65 g tłuszczu na dzień. Porcja ½ filiżanki lodów waniliowych dostarcza od 13-20% tej ilości.

Nadmierna konsumpcja tłuszczów nasyconych – powszechnie występujących w produktach zwierzęcych, takich jak mleko, mięso, jaja i masło – może zwiększać poziom cholesterolu we krwi, powodując blokady w tętnicach, a w konsekwencji prowadzić do zawału serca i udaru. Zaleca się, aby dzienne spożycie tłuszczów nasyconych nie przekraczało 10% całkowitej kaloryczności diety, co w przypadku diety zawierającej 2000 kcal oznacza ok. 22 g. Porcja ½ filiżanki lodów waniliowych zawiera 6 g tłuszczów nasyconych.

Spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w cholesterol może zwiększyć poziom cholesterolu we krwi i ryzyko chorób serca. Porcja ½ filiżanki lodów waniliowych zawiera 25 mg cholesterolu. Z uwagi na fakt, że organizm człowieka sam produkuje ok. 1000 mg cholesterolu dziennie, zaleca się aby cholesterol w diecie ograniczać do minimum.

Lody zawierają dużo cukru rafinowanego, który nie dostarcza żadnych dodatkowych wartości odżywczych, za to podnosi kaloryczność produktu, przez co może znacząco sprzyjać tyciu, a przez to i chorobom serca. Bezpośredni i natychmiastowy wpływ spożywanego cukru na poziom glukozy we krwi może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy.

U niektórych lody mogą powodować złe samopoczucie z uwagi na naturalnie występujący w mleku cukier – laktozę. Niedostateczna produkcja w organizmie lub brak laktazy, czyli enzymu trawiącego cukier mleczny, wywołuje niekiedy problemy żołądkowo-jelitowe, dlatego osoby nietolerujące laktozy mogą jeść lody sorbetowe lub lody na bazie mleka roślinnego.

Jak widać, lody – choć trudno się im oprzeć – nie są zdrowym deserem. Na szczęście nie musimy całkowicie z nich rezygnować. Chcąc zapewnić sobie tę odrobinę rozkoszy dla podniebienia, a jednocześnie zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, możemy zrobić lody sami w domu, w zaledwie 10 do 15 minut.

Sprawdź jakie lody możesz jeść bezpiecznie


Dowiedz się już dziś jakie lody nie wywołuje u Ciebie niepożądanych reakcji pokarmowych!

Przedstawiamy kilka przepisów, dzięki którym przyrządzisz lody niezawierające mleka, nasyconych tłuszczów, jaj, za to będące bogatym źródłem naturalnie występujących w owocach i orzechach witamin i minerałów.

LODY BANANOWO-ORZECHOWE

Składniki:

 • 4 dojrzałe banany, mrożone,
 • 2-3 łyżki syropu klonowego lub syropu z agawy,
 • 1 łyżeczka cynamonu w proszku,
 • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii,
 • 1 łyżeczka zmielonej laski wanilii,
 • 1/3 szklanki rozdrobnionych orzechów.

Przygotowanie:

Połamać zamrożone banany na 3-4 kawałki. Wszystkie składniki – poza orzechami – włożyć do blendera o wysokiej mocy. Co kilka sekund zatrzymywać pracę urządzenia, by zeskrobać składniki ze ścianek naczynia. Miksować aż do uzyskania kremowej konsystencji. Dodać orzechy i całość wymieszać, najlepiej za pomocą gumowej łopatki. Najlepiej spożyć bezpośrednio po przygotowaniu lub wstawić do zamrażalki – mieszać co kilka godzin, aby zapobiec krystalizacji lodów.

LODY TRUSKAWKOWE

Składniki:

 • 3 szklanki zamrożonych truskawek (mogą być również maliny lub jagody),
 • ½ szklanki drylowanych suszonych daktyli lub suszonych moreli,
 • 1 obrany banan lub mango,
 • 2-3 łyżki tłoczonego na zimno, nierafinowanego oleju lnianego, kokosowego lub orzechowego,
 • ½ łyżeczki zmielonej laski wanilii,
 • ½ łyżeczki mielonego cynamonu,
 • świeżo wyciskany sok z 1 cytryny lub pomarańczy.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki włożyć do blendera i miksować aż do uzyskania jednolitej masy. Najlepiej spożyć bezpośrednio po przygotowaniu lub wstawić do zamrażalki – mieszać co kilka godzin, aby zapobiec krystalizacji lodów.

LODY NA PATYKU

Składniki:

 • 100 ml jogurtu sojowego,
 • 2 szklanki mrożonych malin,
 • 2 łyżki miodu lub syropu klonowego.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze. Gotową masą wypełnić pojemniczki na lody i do każdej porcji wstawić patyczek, następnie całość zamrozić.

Chcąc zachować zdrowie i energię, możesz śmiało zastąpić przemysłowo produkowane lody takimi właśnie świeżymi i naturalnymi alternatywami, które bez wątpienia zapewnią ten sam efekt chłodzący i orzeźwiający, dostarczając zarazem dużych ilości witamin i minerałów przy małej ilości kalorii i tłuszczu.

Sprawdź jakie lody możesz jeść bezpiecznie


Dowiedz się już dziś jakie lody nie wywołuje u Ciebie niepożądanych reakcji pokarmowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *