Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, które jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 60. roku życia, ma prawdopodobnie wiele przyczyn, jednakże liczne badania sugerują, że winne są mu wolne rodniki, czyli reaktywne związki, które odpowiadają za powstawanie szeregu chorób zwyrodnieniowych oraz przyspieszają procesy starzenia się.
Ich zwalczenie prowadzi do zatrzymania rozwoju choroby, a nawet jej cofnięcia. Okazuje się, że z wolnymi rodnikami może poradzić sobie rozmaryn. Jego unikalne właściwości lecznicze odkryli niedawno naukowcy, którzy chcąc lepiej poznać możliwości tej rośliny m.in. wyizolowali z niej związki aktywne o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
[notice]W badaniu, którego wyniki opublikowano w „Investigative Ophthalmology & Visual Science”, dr Stuart A. Lipton i jego koledzy z Sanford-Burnham Medical Research Institute analizowali wpływ kwasu karnozowego – składnika rozmarynu – na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. W tym celu zespół naukowców przeprowadził dwa eksperymenty: pierwszy na hodowlach laboratoryjnych komórek siatkówki, drugi na modelu zwierzęcym.[/notice]
Z kolei w badaniu na modelu zwierzęcym naukowcy analizowali wpływ kwasu karnozowego na uszkodzone fotoreceptory (receptory odbierające bodźce świetlne). W porównaniu z grupą nieleczoną gryzonie wstępnie leczone kwasem karnozowym zachowały grubszą zewnętrzną warstwę jądrową siatkówki, co oznacza, że ich fotoreceptory były chronione. Poza tym zapis elektroretinograficzny osobników z tej grupy wskazywał na lepsze działanie fotoreceptorów.
[notice]Zdaniem naukowców przeprowadzone obserwacje pozwalają stwierdzić, że kwas karnozowy – jeden z głównych związków rozmarynu – chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej.[/notice]
Choć naukowcy będą jeszcze kontynuowali badania, warto już dziś włączyć rozmaryn do
swojego codziennego menu. Przyprawa ta może okazać się znakomitym naturalnym środkiem zapobiegającym związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej.