Na czym polega tlenowa terapia hiperbaryczna? | VIMED

Na czym polega tlenowa terapia hiperbaryczna?

Jak to działa?

Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach.

Terapia hiperbaryczna pozwala dotlenić wszystkie komórki organizmu

Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Terapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych krążących
w organizmie pacjenta. Komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym posiadają zdolność przemieszczania się do każdej uszkodzonej komórki, powodując jej całkowite wyleczenie.

W czasie gdy pacjent przebywa w komorze, odpoczywając lub czytając gazetę, jego ciało odnosi korzyści, jakie nie mogą być osiągnięte przez żaden inny rodzaj terapii.

Centrum Spersonalizowanej Tlenoterapii Hiperbarycznej


Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda powszechnie stosowana na całym świecie!

Zastosowanie terapii hiperbarycznej

Zastosowanie terapii hiperbarycznej

Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając gojenie i regenerację tkanek. W wyniku zabiegu wszystkie płyny i komórki organizmu zostają przesycone tlenem. Terapia ta ma działanie detoksykacyjne i biostymulacyjne, pozwala zwiększyć ciśnienie parcjalne w tkankach, zaburzyć metabolizm komórkowy bakterii i zmniejszyć produkcję toksyn bakteryjnych. Poza tym terapia pozwala na zwiększenie przepływu krwi w tkankach niedotlenionych, dzięki czemu może być idealnym rozwiązaniem dla osób z obrzękami lub trudno gojącymi się ranami. Działanie stymulujące układ immunologiczny pozwala także na wspomaganie leczenia wielu chorób cywilizacyjnych działając przeciwzapalnie.

Terapia hiperbaryczna może mieć ogromny wpływ na również spowolnienie procesów starzenia się komórek.

Terapia hiperbaryczna zalecana jest w terapii wielu układów narządów!

Zalecana jest także w chorobach układu nerwowego, chorobach skóry, chorobach reumatycznych, syndromach przewlekłego zmęczenia oraz dla wszystkich osób, które pragną dłużej zachować zdrowie, dobrą kondycję i młody wygląd. Możliwość wykorzystania powietrza pod zwiększonym ciśnieniem znacznie skraca czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych czy z zakresu medycyny estetycznej (np. zabiegi laserowe). W niektórych sytuacjach hiperbaria tlenowa może uratować życie.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do terapii hiperbarycznej?

Bezwzględnymi wskazaniami do terapii hiperbarycznej są: choroba dekompresyjna, zator gazowy oraz zatrucie tlenkiem węgla/cyjankami. Lista pozostałych wskazań jest bardzo obszerna, należą do nich m.in.:

  • Spowalnianie procesów starzenia się skóry (zwiotczenia, przebarwienia) i narządów wewnętrznych
  • Profilaktyka chorób przewlekłych -Wspomaganie leczenia nadwagi i otyłości
  • Wspomaganie leczenia niepłodności -Wspomaganie procesu leczenia po zabiegach medycyny estetycznej
  • Przyspieszenie procesów rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych
  • Problemy z wchłanianiem pokarmu – zaburzenia przewodu pokarmowego
  • Choroby przewlekłe skóry (łuszczyca, pokrzywka, wysypka, rumień, AZS, trądzik) -Choroby związane z niedotlenieniem tkanek
  • Leczenie obrzęków
  • Leczenie trudno gojących się ran
  • Anemia
  • Migreny, depresje
  • Grzybice
  • Zaburzenia potencji
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie)
  • Choroby układu nerwowego (ADHD, Autyzm, Ch. Alzheimer, Ch. Parkinsona)
  • Choroby z autoagresji i inne przewlekłe choroby zapalne

Istnieje kilka przeciwwskazań do tlenowej terapii hiperbarycznej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest historia nieleczonej odmy opłucnowej i leczenia bleomycyną, cisplatyną, disulfiranami, doksorubicyną i madenidem. W przypadku stosowania któregoś z tych leków, hiperbarię należy odłożyć na jakiś czas po zaprzestaniu leczenia.

Względne przeciwwskazania do tlenowej terapii hiperbarycznej to astma, klaustrofobia, wrodzona sferocytoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, dysfunkcje trąbki Eustachiusza, wysoka gorączka, ciąża, krwotok i obrzęk płuc, urazy ciśnieniowe zatok i uszu, zaćma, wytrzeszcz, ostre infekcje wirusowe, wszczepiony rozrusznik serca.

Dlaczego warto poddać się terapii hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna jest określana przez lekarzy jako sprzęt z najwyższej półki medycznej. Poprzez wprowadzenie tlenu – najbardziej niezbędnego „życiodajnego paliwa” do uśpionych komórek, staje się jednym z najważniejszych i najefektywniej działających zabiegów przywracających ludzkie życie. Jej wszechstronność i skuteczność sprawia, że jest ona niezwykle wartościową metodą leczenia znacznej ilości chorób cywilizacyjnych i przewlekłych.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny!

Nietolerancje i alergie pokarmowe diagnostyka

O czym należy pamiętać?

Czynnikiem warunkującym rozpoczęcie terapii hiperbarycznej jest konsultacja internistyczna. Zabiegi w komorze hiperbarycznej, aby przyniosły oczekiwane efekty muszą być wykonywane systematycznie. Wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza lub tlenu, czas terapii oraz ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie. Nie należy jednak przekraczać zalecanych dawek, bo tlen hiperbaryczny to lek.

Informacje praktyczne

  • Zabiegi w komorze hiperbarycznej odbywają się codziennie, od godziny 8:00 do 21:00.
  • Pacjent korzystający z terapii musi przynieś ze sobą bawełnianą bieliznę, dres lub piżamę.
  • Pacjent przed wejściem do komory będzie proszony o zdjęcie biżuterii oraz o pozostawienie wszelkich rzeczy osobistych na zewnątrz komory.
  • Podczas zabiegu można czytać gazetę lub książkę.

Centrum Spersonalizowanej Tlenoterapii Hiperbarycznej


Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda powszechnie stosowana na całym świecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *