Pomimo sumiennego przestrzegania diety bardzo trudno jest Ci stracić zbędne kilogramy? Odchudzanie wiąże się z ogromną pracą z Twojej strony, a efekt i tak nie jest zadowalający? Sprawdź, jak przyśpieszyć swój metabolizm i już na długo cieszyć się szczupłą sylwetką!
Co spowalnia Twój metabolizm?
Tempo procesów przemiany materii może być różne. Wpływa na nie waga, wzrost, równowaga hormonalna, wiek i płeć, tryb życia czy aktywność fizyczna. Z wiekiem metabolizm jest wolniejszy, bo potrzebujemy mniej energii. U kobiet tempo metabolizmu spada z wiekiem, około 2-3 proc. na każdą dekadę życia (licząc od 18.r.ż.). Ponadto panie mają zazwyczaj wolniejszą niż mężczyźni przemianę materii ze względu na inny skład ciała (mają mniej mięśni, a więcej tkanki tłuszczowej).
Na szybkość przemiany materii mają również wpływ inne czynniki. Jeżeli zmagasz się z chorobami tj. niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, insulinooporność, choroba kory nadnerczy, niewydolność przysadki lub cierpisz na choroby przewlekłe, w wyniku których doszło do długotrwałych zaburzeń metabolicznych, Twoje tempo przemiany materii ulega znacznemu spowolnieniu i uniemożliwia skuteczne obniżenie masy ciała.
Co więcej, Twój metabolizm zależy w dużej mierze od Twoich genów oraz od tego czy miałaś nadwagę w dzieciństwie. Jeśli jako dziecko zmagałaś się ze zbędnymi kilogramami, Twój organizm namnożył komórki tłuszczowe, które niestety już nigdy nie znikną. Ewentualnie mogą się skurczyć, ale pozostaną.
Załamanie metaboliczne i poważne problemy z przemianą materii są spowodowane bardzo często także przez stosowanie restrykcyjnych diet oraz częste odchudzanie się.
Jeśli stosujesz kolejną niskokaloryczną i mało odżywczą dietę, Twój organizm odpowiada reakcją obronną i przestawia się na oszczędny tryb, który ma go chronić przed nadmiernym wyniszczeniem. Na skutek doświadczenia wygłodzenia, nastawia się błyskawicznie na gromadzenie zapasów. Co więcej, nadmierne ograniczenie kalorii sprawia, że zaczyna zużywać mięśnie, co dodatkowo obniża tempo metabolizmu. Po takim odchudzaniu, bardzo szybko dochodzi do efektu jo-jo, a organizm jest wyniszczony i coraz mniej chętny do „współpracy”. Niestety, im więcej takich prób odchudzania, tym coraz trudniej osiągnąć zamierzony efekt.
A im szybszy metabolizm, tym szybsze spalanie kalorii i nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jeżeli mimo stosowania różnych diet nie możesz schudnąć, a nadmiar kilogramów odkłada się szczególnie w okolicy brzucha, bioder i ud, to znaczy, że najwyższy czas naprawić swój metabolizm. Inaczej, każda próba odchudzania będzie tylko nasilała problem, a zrzucenie nadmiernych kilogramów stanie się coraz trudniejsze.
Jak podkręcić metabolizm?
Niezależnie od tego jaka jest przyczyna spadku Twojego tempa metabolizmu i przybierania na wadze mimo stosowania restrykcyjnej diety, istnieje skuteczny sposób na przeciwdziałanie takiemu „przestojowi” i rozkręcenie Twojego metabolizmu. Terapia Ketogeniczna to nowoczesna, bezinwazyjna metoda odchudzania, która pozwala zmaksymalizować Twoje dotychczasowe wysiłki i skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Została ona opracowana z myślą o osobach cierpiących na nadwagę, otyłość oraz na obrzęk lipidowy. Czyli dla tych, którym w sposób tradycyjny nie udaje się pozbyć niechcianej tkanki tłuszczowej.
Terapia Ketogeniczna (inaczej Tube Diet) to absolutnie rewolucyjna metoda, która polega na wprowadzeniu przez okres 10 dni specjalnie przygotowanej mieszanki odżywczej o wysokiej zawartości białka, witamin i minerałów prosto do żołądka za pomocą nowoczesnej sondy nosowo-żołądkowej i specjalnej pompy. W mieszance tej nie ma węglowodanów, dlatego też podczas jej stosowania, organizm szuka alternatywnego źródła energii. Nie mogąc skorzystać z cukrów, zaczyna proces lipolizy i rozkłada tkankę tłuszczową. Podczas rozpadu tłuszczów powstają ciała ketonowe, które z kolei odżywiają mózg. Stan, w którym ilość ciał ketonowych we krwi przekracza ilość glukozy, nazywa się ketozą.
Dzięki uruchomieniu krótkotrwałego procesu ketozy następuje aktywny proces spalania tkanki tłuszczowej, który powoduje zmianę sylwetki szczególnie w okolicach brzucha, bioder i ud. Ponadto, gdy eliminujesz z diety węglowodany, ograniczasz wahania insuliny i powodowane przez nie napady głodu. To dlatego podczas Terapii Ketogenicznej nie odczuwasz głodu i spadków energii w ciągu dnia.
Co ważne, gdy naszym podstawowym źródłem energii są ciała ketonowe, nasze organizm nie zużywa masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ w stanie ketozy organizm wyrównuje deficyt kaloryczny energią, pozyskaną ze spalania tkanki tłuszczowej, a nie z mięśni (tak jakby to było w przypadku odżywiania się glukozą).