Spacer zmniejsza apetyt na czekoladę | VIMED

Spacer zmniejsza apetyt na czekoladę

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wzmacnia nasz układ mięśniowy, redukuje tkankę tłuszczową, zapobiega chorobom cywilizacyjnym, wspomaga odporność, poprawia sen czy koncentrację oraz zapobiega depresji. Jednym słowem wykazuje szereg korzystnych działań na organizm człowieka. Co ciekawe, najnowsze badania sugerują, że umiarkowana aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na osoby, które mają nadmierny apetyt na słodycze, zwłaszcza na czekoladę.

W badaniu wzięło udział 78 miłośników czekolady, którzy zostali poproszeni o wypełnienie różnorodnych zadań. Część z nich wypełniała zadania o wysokim stopniu trudności, druga część rozwiązywała proste zadania. Podczas przerwy w pracy, podzielono uczestników na dwie grupy, z których jedna mogła swobodnie odpoczywać, a druga przez 15 minut maszerowała żwawo na bieżni. Następnie obie grupy powróciły do rozwiązywania zadań. Przez cały okres pracy badani mieli swobodny dostęp do czekoladek.

Jak wykazały wyniki badań osoby, które w czasie przerwy były aktywne fizycznie zjadały o 50% mniej czekolady niż pozostali uczestnicy. Co ciekawe, stopień trudności zadań nie miał wpływu na ostateczny wynik badania, dlatego też naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że stres nie zwiększa ochoty na czekoladę.
Szef zespołu badawczego prof. Adrian Taylor uważa, że spożywanie przekąsek takich jak czekolada jest najczęściej wynikiem naszego złego przyzwyczajenia, a nie kwestią zapotrzebowania na dany produkt. Podkreśla także fakt, iż nadmiar słodkich przekąsek w codziennej diecie i brak kontroli nad ich podjadaniem, prowadzi w konsekwencji do przyrostu masy ciała i chorób układu krążenia.

Wyniki tego badania mogą okazać się niezwykle ważne, dla osób, które wykazują nadmierny apetyt na słodycze. Ze względu na fakt, że miłośnikom łakoci nieraz trudno jest ograniczyć ich spożycie silną wolą, codzienna umiarkowana aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć to pragnienie.
[success]
Warto więc zastosować się do poniższej zasady: jeżeli ogarnie nas niepohamowana chęć zjedzenia czekolady pójdźmy na spacer lub poćwiczmy przez 15 minut w domu. Jest duża szansa na to, że zjemy jej wtedy o połowę mniej, a może nawet stwierdzimy, że zupełnie straciliśmy na nią apetyt.
[/success]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *