Czy naprawdę potrzebujesz 8 szklanek wody każdego dnia? Czy picie wody pomaga schudnąć? Czy rzeczywiście im więcej wody, tym lepiej? I dlaczego należy filtrować wodę z kranu? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych.
Zdaniem Institute of Medicine, dorośli mężczyźni potrzebują około 13 filiżanek (3 litry) wody dziennie, natomiast dorosłe kobiety około 9 filiżanek (2,2 litra), jednak to zapotrzebowanie nie jest dla wszystkich jednakowe.
To, co każdy może zrobić celem monitorowania stanu nawodnienia organizmu, to obserwowanie koloru moczu. Mocz o barwie podobnej do lemoniady oznacza, że jesteś dobrze nawodniony; ciemniejszy, jak sok jabłkowy, świadczy o odwodnieniu.
Tak, w czasie upałów zazwyczaj trzeba pić więcej, m.in. z uwagi na zwiększone wydzielanie potu i tym samym podwyższoną utratę elektrolitów. Wilgotność powietrza także zwiększa zapotrzebowanie na wodę. W klimacie wilgotnym i ciepłym możemy potrzebować aż dwa razy więcej wody niż w klimacie suchym, ale więcej wody tracimy podczas oddychania mroźnym, suchym powietrzem.
Około 20% płynów, które dostarczamy do ustroju w ciągu dnia, pochodzi z pożywienia. Wszystkie produkty spożywcze zawierają wodę, jednak owoce i warzywa dostarczają jej w największej ilości, dlatego też należy dbać o ich obecność w diecie.
Większość elektrolitów może być uzupełniana w prosty sposób, poprzez stosowanie urozmaiconej diety i tym samym dostarczanie niezbędnych minerałów wraz z pokarmem. W celu uzupełnienia elektrolitów można też sięgnąć po napój dla sportowców, ponieważ zawiera on pewne ilości sodu, który tracimy z potem. Ale uwaga:
Jeśli jesteś dobrze odżywiony i dobrze nawodniony, nie musisz martwić się zawartością elektrolitów w napoju nawet do godziny ćwiczeń.
Należy pamiętać, że na krótki spacer lub inny niezbyt intensywny wysiłek fizyczny picie wysokozmineralizowanej wody zupełnie wystarczy.
Niekoniecznie. Nadmierne pocenie się w przeciągu kilku godzin i spożycie zbyt dużej ilości wody przy niespożywaniu w tym czasie pożywienia oraz nieoddawaniu moczu (co często występuje podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. maratonu) mogą stać się przyczynami nadmiaru wody w organizmie lub hiponatremii (stanu, gdy stężenie sodu we krwi gwałtownie spada). Objawy tych problemów to splątanie, dezorientacja, osłabienie i nudności. Hiponatremia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.
Filtr zapewnia lepszą jakość wody.
Filtry usuwają chlor dodawany do dezynfekcji wody i w ten sposób poprawiają jej smak. Eliminują również metale, takie jak ołów i miedź, a także farmaceutyki, pestycydy i inne potencjalnie szkodliwe związki. Ważne jest, aby wybrać filtr do uzdatniania wody, który ma certyfikaty gwarantujące odpowiednią jego jakość.
0 Comments
Moim zdaniem wystarczy jak wypijemy około 1-15litra, przynajmniej mi się tak udaje. Pije w ciągu dnia kilka szklanek wody z kranu z cytryną, nie uważam, żeby źródlana była lepsza, a na pewno nie jakaś ologoceńska, której miejsca wydobycia są w opłakanym stanie. Ciągle się zastanawiam jak ludzie moga ją jeszcze pić.