Woda zdrowia doda | VIMED

Woda zdrowia doda

Czy naprawdę potrzebujesz 8 szklanek wody każdego dnia? Czy picie wody pomaga schudnąć? Czy rzeczywiście im więcej wody, tym lepiej? I dlaczego należy filtrować wodę z kranu? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych.

Czy rzeczywiście potrzebuję 8 szklanek wody dziennie?


Zdaniem Institute of Medicine, dorośli mężczyźni potrzebują około 13 filiżanek (3 litry) wody dziennie, natomiast dorosłe kobiety około 9 filiżanek (2,2 litra), jednak to zapotrzebowanie nie jest dla wszystkich jednakowe.

Czynnikami na nie wpływającymi są np. należna masa ciała i poziom aktywności fizycznej. Istnieje prosta zależność: im są one większe, tym więcej należy pić. Kobiety w ciąży i matki karmiące potrzebują nieco więcej wody. Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe i leki przeciwdepresyjne również zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Zapotrzebowanie to nie zmienia się natomiast z wiekiem, ale należy pamiętać, że osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie, ponieważ zmniejsza się ich zdolność odczuwania pragnienia.

Co ciekawe, każdy z nas może w łatwy sposób kontrolować poziom nawodnienia swojego organizmu.


To, co każdy może zrobić celem monitorowania stanu nawodnienia organizmu, to obserwowanie koloru moczu. Mocz o barwie podobnej do lemoniady oznacza, że jesteś dobrze nawodniony; ciemniejszy, jak sok jabłkowy, świadczy o odwodnieniu.

Czy warunki klimatyczne wpływają na zapotrzebowanie organizmu na wodę?

Tak, w czasie upałów zazwyczaj trzeba pić więcej, m.in. z uwagi na zwiększone wydzielanie potu i tym samym podwyższoną utratę elektrolitów. Wilgotność powietrza także zwiększa zapotrzebowanie na wodę. W klimacie wilgotnym i ciepłym możemy potrzebować aż dwa razy więcej wody niż w klimacie suchym, ale więcej wody tracimy podczas oddychania mroźnym, suchym powietrzem.

Czy pożywienie pomaga nawodnić organizm?

Około 20% płynów, które dostarczamy do ustroju w ciągu dnia, pochodzi z pożywienia. Wszystkie produkty spożywcze zawierają wodę, jednak owoce i warzywa dostarczają jej w największej ilości, dlatego też należy dbać o ich obecność w diecie.

Czy powinno się pić wodę z dodatkiem elektrolitów?

Sód, potas, chlorki, wapń i magnez są niezbędne dla istotnych reakcji w organizmie. To ważne, aby stężenie elektrolitów nie było zbyt wysokie lub zbyt niskie, dlatego też należy je uzupełniać w przypadku, gdy ich zapasy w organizmie są wyczerpane. Jeśli bilans elektrolitów jest nieprawidłowy, organizm nie będzie odpowiednio wchłaniać spożywanej wody.

Większość elektrolitów może być uzupełniana w prosty sposób, poprzez stosowanie urozmaiconej diety i tym samym dostarczanie niezbędnych minerałów wraz z pokarmem. W celu uzupełnienia elektrolitów można też sięgnąć po napój dla sportowców, ponieważ zawiera on pewne ilości sodu, który tracimy z potem. Ale uwaga:


Jeśli jesteś dobrze odżywiony i dobrze nawodniony, nie musisz martwić się zawartością elektrolitów w napoju nawet do godziny ćwiczeń.

Należy pamiętać, że na krótki spacer lub inny niezbyt intensywny wysiłek fizyczny picie wysokozmineralizowanej wody zupełnie wystarczy.

Im więcej wody, tym lepiej, prawda?

Niekoniecznie. Nadmierne pocenie się w przeciągu kilku godzin i spożycie zbyt dużej ilości wody przy niespożywaniu w tym czasie pożywienia oraz nieoddawaniu moczu (co często występuje podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. maratonu) mogą stać się przyczynami nadmiaru wody w organizmie lub hiponatremii (stanu, gdy stężenie sodu we krwi gwałtownie spada). Objawy tych problemów to splątanie, dezorientacja, osłabienie i nudności. Hiponatremia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.

Czy picie wody pomaga schudnąć?

Być może. Zdaniem Leslie Bonci: „Jeśli ktoś wybiera wodę zamiast napojów dostarczających kalorie, zmniejsza ogólne spożycie energii, co skutkuje redukcją masy ciała”. Badanie, którego wyniki opublikowano w 2010 roku w czasopiśmie „Obesity” dowiodło, że dorośli, którzy pili dwie szklanki wody przed posiłkiem, spożywali mniej żywności i w ciągu 12 tygodni tracili na wadze więcej niż ci, którzy nie pili wody przed jedzeniem.

Czy należy filtrować wodę z kranu?


Filtr zapewnia lepszą jakość wody.

Filtry usuwają chlor dodawany do dezynfekcji wody i w ten sposób poprawiają jej smak. Eliminują również metale, takie jak ołów i miedź, a także farmaceutyki, pestycydy i inne potencjalnie szkodliwe związki. Ważne jest, aby wybrać filtr do uzdatniania wody, który ma certyfikaty gwarantujące odpowiednią jego jakość.

0 Komentarze

  1. lady303 pisze:

    Moim zdaniem wystarczy jak wypijemy około 1-15litra, przynajmniej mi się tak udaje. Pije w ciągu dnia kilka szklanek wody z kranu z cytryną, nie uważam, żeby źródlana była lepsza, a na pewno nie jakaś ologoceńska, której miejsca wydobycia są w opłakanym stanie. Ciągle się zastanawiam jak ludzie moga ją jeszcze pić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *