Z przewlekłym zmęczeniem da się wygrać - Historia Pani Bożeny | VIMED

Z przewlekłym zmęczeniem da się wygrać – Historia Pani Bożeny

ZmęczeniePanią Bożenę, 37 letnią fijoterapeutkę, poznałam prawie pół roku temu, podczas naszego pierwszego spotkania w Centrum Medycznym Vimed. Podczas Konsultacji Wstępnej pani Bożena skarżyła się, że pomimo stosowania zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej długości snu, nie jest w stanie poradzić sobie z chronicznym zmęczeniem. Każdego dnia wstaje bardziej zmęczona niż w chwili gdy kładła się spać. W ostatnich kilku miesiącach zaczęły się również u pani Bożeny pojawiać bóle głowy i kłopoty z koncentracją w pracy. Nie mogąc poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, postanowiła zgłosić się do naszej kliniki i skorzystać z doświadczenia specjalistów medycyny holistycznej.

Syndrom chronicznego zmęczenia – o co chodzi?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) jest uważany coraz częściej za jedną z chorób cywilizacyjnych choć nie jest uwzględniony w międzynarodowym spisie chorób. Jest to zmęczenie, trwające nieprzerwanie ponad 6 miesięcy o określonym początku, nie ustępujące po wypoczynku i znacznie upośledzające czynności życiowe. Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak stany podgorączkowe, przewlekłe zapalenie zatok, bóle w klatce piersiowej, alergie, nocne poty, wahania masy ciała, bóle stawowe i mięśniowe, powiększone węzły chłonne, kołatanie serca, napięciowe bóle głowy, zaburzenia termoregulacji, nawracające infekcje, zespół jelita drażliwego, u kobiet również mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania. W wynikach badań osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia występują często obniżone stężenia kortyzolu.
CFS często towarzyszą zaburzenia pracy układu immunologicznego, np. obniżone stężenie przeciwciał klasy IgE, zaburzona funkcja limfocytów T, zwiększona aktywność cytokin prozapalnych szczególnie w ośrodkowym układzie nerwowym, które prawdopodobnie wywołują senność i bóle głowy.Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że zaburzenie to występuje nawet u 1 osoby na 1000, najczęściej w grupie wiekowej między 20 a 40 rokiem życia, częściej też choroba ta dotyka kobiety.

Dlaczego chorujemy na zespół przewlekłego zmęczenia?

ZmęczenieNajczęstszą przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia jest długotrwały stres, zaburzenia rytmu dobowego, obniżona zdolność wątroby do usuwania toksyn z organizmu, anemia, niedobór snu, nieodpowiednia dieta, niskie ciśnienie krwi, nadużywanie kofeiny, zakażenia wirusowe, niedoczynność tarczycy.

Jak rozpoznać syndrom chronicznego zmęczenia?

Aby możliwe było postawienie diagnozy w kierunku CFS konieczne jest wystąpienie minimum czterech spośród niżej wymienionych objawów:

  • kłopoty z koncentracja i zaburzenia pamięci,
  • ból gardła,
  • tkliwość węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych i pachowych,
  • bóle mięśni o charakterze rozlanym,
  • bóle stawów, ale bez cech zapalenia i obrzęku,
  • bóle głowy o nieokreślonym bliżej charakterze,
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny,
  • sen nie dający wypoczynku.

Szybka i skuteczna terapia przewlekłego zmęczenia

ZmęczeniePo krótkiej rozmowie i zebraniu szczegółowego wywiadu, zaproponowałam pani Bożenie najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązanie jej problemu czyli Medyczną detoksykację (Medical City Detox). Zadaniem tej procedury jest wspomaganie procesów detoksykacji organizmu czyli intensywna regeneracja wątroby oraz przewodu pokarmowego. Wątroba jest najważniejszym narządem w naszym organizmie odpowiedzialnym za oczyszczanie i detoksykację, utrzymanie prawidłowych poziomów cholesterolu, regulację rytmu dobowego i procesy trawienne. Jednak otaczające nas środowisko może wpływać na efektywność tych procesów. Alkohol, zanieczyszczenia środowiska, smog, leki – prowadzi to do powolnej degenerację wątroby, co powoduje, że nie jest ona w stanie dalej pełnić swoich funkcji. W efekcie bardzo ważne funkcje detoksykacji są zaburzone Na szczęście wątroba potrafi, się regenerować, a nasze procedury, bardzo skutecznie jej w tym pomagają

Procedura regeneracji wątroby czyli Medical City Detox

W celu zapewnienia pacjentom ICM Vimed 100% bezpieczeństwa, każda procedura wspomagająca naturalne procesu detoksykacjipoprzedzona jest kwalifikacją lekarską. Z tego też powodu pani Bożena na początku została skierowana przeze mnie na badanie USG jamy brzusznej a następnie na wizytę lekarską kwalifikującą do procedury oczyszczania i regeneracji wątroby. Lekarz wspólnie z pacjentką zaplanował dopasowany indywidualnie plan zabiegowy, który obejmował zabiegi hydrokolonoterapii oraz zabiegi VacuIono.

ZmęczenieProcedurę medycznej detoksykacji pani Bożena rozpoczeła od instruktażu, na którym dowiedziała się jak krok po kroku powinna postępować w czasie czterech dni zabiegowych oraz otrzymała gotowy zestaw akcesoriów i preparatów niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu. Od dietetyka, pani Bożena dowiedziała się jak należy odpowiednio przygotować organizm stosując specjalnie opracowaną do tego celu dietę. Kolejnym krokiem było zaplanowanie zaleconych przez lekarza zabiegów. Po 2 tygodniach przygotowań dietetycznych pani Bożena rozpoczęła proces detoksykacyjny oraz zaplanowane zabiegi.
Zadaniem zabiegu VacuIono było poprawienie dopływu krwi do wszystkich komórek i wzmocnienie naczyń włosowatych oraz udrożnienie układu limfatycznego i odblokowanie drobnych naczyń limfatycznych. Zabiegi przyspieszyły usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii z komórek. Zabiegi hydrokolonoterapii oczyściły jelito grube pani Bożeny z zalegających w nim resztek pokarmowych i mas kałowych.

W trakcie procedury regeneracji wątroby u większości pacjentów występują objawy detoksykacji organizmu. Pojawia się osłabienie, bóle głowy, mdłości, bóle mięśni i stawów czy wykwity skórne. Podobne objawy wystąpiły również u pani Bożeny. W drugim dniu procedury pacjentka skarżyła się na bóle głowy i znaczne osłabienie. Jednak już dwa dni po zakończeniu całego procesu pani Bożena poczuła przypływ energii. Spokojnie przespała całą noc i obudziła się wypoczęta. W kolejnym tygodniu zniknęły problemy z koncentracją, a po miesiącu pacjentka zauważyła, że od czasu zakończenia procedury wspomagającej procesy detoksykacji nie wystąpił ani jeden raz ból głowy.

Jak utrwalić efekt terapii?

Najważniejsze było pytanie, czy bóle głowy już nie powrócą? Czy ten efekt terapii jest trwały? Po trzech miesiącach od wykonania pierwszej medycznej detoksykacji pani Bożena zgodnie z zaleceniem lekarski powtórzyła całą procedurę wspomagająca regenerację wątroby. Dziś mija 6 miesięcy od rozpoczęcia terapii przez panią Bożenę. Problemy z koncentracją, senności i przewlekłe zmęczenie zniknęły bezpowrotnie. Bóle głowy nie powróciły. Pani Bożena planuje jednak raz do roku prewencyjnie powtarzać procedurę regeneracji wątroby aby problem z syndromem chronicznego zmęczenia już nigdy nie powrócił.

Bibliografia:

  1. McGough A. How to care for patients with chronic fatigue syndrome/ME. Nurs Times 2011, 107(40):16.
  2. R. Werbach: Nutritional strategies for treating chronic fatigue syndrome PDF . Alternative Medicine Review. tom5, nr 2, str. 93-108. THORNE RESEARCH INC. [dostęp 05.12.2018]
  3. Jarosz M.: Nerwice. Psychozy reaktywne. [W:] Jarosz M., Cwynar S. (red.): Podstawy psychiatrii. PZWL 1980: 185-187 i 196-199.
  4. Hunter M. Chronic fatigue syndrome could be costing UK economy pound 100m a year, study says. BMJ. 2011.
  5. pl/zespol-przewleklego-zmeczenia-879381 [dostęp 06.12.2018].
  6. Bitner A, Klawe JJ, Zalewski P, Tafil-Klawe M: Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia z uwzględnieniem zaburzeń funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1): 6-8.
  7. Newton JL, Pairman J, Hallsworth K, et al. Physical activity intensity but not sedentary activity is reduced in chronic fatigue syndrome and is associated with autonomic regulation. QJM 2011, 104(8): 681-7.
  8. Wyller VB, Godang K, Mørkrid L, Saul JP, Thaulow E, Walløe L. Abnormal thermoregulatory responses in adolescents with chronic fatigue syndrome: relation to clinical symptoms. Pediatrics 2007, 120(1): e129-37.
Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *