Naukowcy są zaniepokojeni gwałtownym wzrostem ilości chorób na poziomie zaburzeń poznawczych. Liczba zgonów z powodu choroby Alzheimera wzrosła o 46%. Według statystyk co 72 sekundy u kogoś rozwija się ta choroba. Jeżeli planujemy żyć do ok. 80 roku życia, to ryzyko zaburzeń poznawczych sięga ponad 50%!
Nasz system opieki zdrowotnej skupia się na leczeniu jednostek chorobowych, a nie na zapobieganiu im. Niestety takie podejście jest bardzo nieskuteczne, szczególnie gdy chodzi o zmiany zanikowe mózgu, ponieważ zwykle gdy choroba zostanie wykryta jest już za późno.
Obecnie dostępne środki farmakologiczne jedynie likwidują objawy choroby, ale jej nie leczą. Tu nasuwa się pytanie, dlaczego lekarze nie wykorzystują alternatywnych metod do walki ze zmianami zanikowymi mózgu, zwłaszcza, że wiele z nich zostało udowodnionych klinicznie jako bardzo skuteczne?
Zmiany zanikowe mózgu zaczynają się znacznie wcześniej niż sądzimy. Jesteśmy w dużym błędzie myśląc, że zaburzenia funkcji poznawczych rozpoczynają się dopiero w 70 lub 80 latach życia. Proces zaniku mózgu trwa dziesiątki lat i to,
co ludzie zwykle traktują jako pierwsze symptomy w rzeczywistości oznacza końcową fazę tego procesu. Faktem jest, że zanik mózgu rozpoczyna się już między 40 a 50 rokiem życia. W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Virginii wykazano, że początkowa faza zaniku mózgu może rozpocząć się nawet w wieku 37 lat.
Niektórzy myślą, że częste zapominanie jest tylko wynikiem starzenia się. Jednakże w rzeczywistości może być sygnałem ostrzegawczym wczesnych objawów zaburzeń poznawczych. Wśród głównych objawów należą:
- gubienie rzeczy
- problemy z wykonywaniem codziennych zadań
- zapominanie słów
- zmiany nastroju i osobowości
- słaba pamięć
- powolne przypominanie
- zaniechanie wykonywania codziennych czynności.
Według Instytutu „The Stop Aging Now”, istnieje 5 określonych składników odżywczych, które w połączeniu zapewniają maksymalną ochronę przed zmianami zanikowymi mózgu.
[dropcap2 color=”orange”]K[/dropcap2]oenzym Q10
Niedobór CoQ10 stanowi duże zagrożenie dla mózgu – prowadzi do utraty pamięci i powolnego myślenia. Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w San Diego, odpowiedni poziom CoQ10może spowolnić zmiany w mózgu o 44%.
Ponadto ludzie z wysokim poziomem CoQ10 mają lepsze zdolności motoryczne i umysłowe. Niestety endogenna produkcja CoQ10 maleje wraz z wiekiem. Ponadto statyny mogą znacznie zmniejszać poziom tego koenzymu. Naturalnym i bogatym źródłem CoQ10 jest olej sojowy, olej z pestek winogron, orzeszki ziemne, nasiona sezamu, pietruszka, wołowina, wieprzowina, ryby.
[dropcap2 color=”orange”]K[/dropcap2]was dokozaheksaenowy (DHA)
Kwas DHA należący do grupy omega 3, jest najbardziej istotny dla optymalnego funkcjonowania mózgu spośród wszystkich omega 3.
Z wiekiem komórki tracą zdolność do absorbcji DHA i jego poziom może znacznie spaść zaburzając pracę mózgu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Tufts dowiodły, że osoby z najwyższym poziomem DHA we krwi były o 50% mniej narażone na rozwój demencji i 39% mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera. Doskonałym źródłem kwasu DHA są tłuste ryby morskie i algi.
[dropcap2 color=”orange”]K[/dropcap2]urkumina
Do niedawna dla naukowców było niezrozumiałe, dlaczego w Indiach odnotowuje się jeden z najniższych na świecie wskaźników zapadalności na chorobę Alzhaimera. Nowe badania wykazały, że naturalny związek o nazwie kurkumina – komponent kurkumy stanowiącej popularną przyprawę w Indiach,
może powstrzymać tworzenie się destrukcyjnych dla mózgu beta amyloidów.
[dropcap2 color=”orange”]J[/dropcap2]agody
Jagody mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawierają antyoksydanty takie jak witamina C, E i resweratrol. Według badań przeprowadzonych przez neurologów,
jagody mogą pomóc w ochronie mózgu przed stanem zapalnym, stresem oksydacyjnym, skutkami związanymi z wiekiem oraz schorzeniami neurodegeneracyjnymi.
[dropcap2 color=”orange”]K[/dropcap2]was alfa liponowy
Według ekspertów w dziedzinie zdrowia mózgu,
kwas alfa liponowy jest niezwykle silnym antyoksydantem chroniącym mózg przed związanym z wiekiem spadkiem pamięci i udarami. Badania wykazały, że kwas alfa liponowy może przywrócić pamięć krótkotrwałą, ograniczyć zanik komórek mózgowych i zwiększyć, nawet dwukrotnie, aktywność mózgu. Kwas liponowy występuje m.in. w ciemnozielonych warzywach np. brokułach i szpinaku.