Hamlet zabija raka | VIMED

Hamlet zabija raka

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze szwedzkich Uniwersytetów w Lund oraz w Gothenburgu wykazały, że w mleku kobiecym występuje pewien składnik, który może niszczyć komórki rakowe.

Tym tajemniczym składnikiem jest kompleks białkowo-tłuszczowy, który został nazwany HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells), co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Ludzkie mleko śmiertelne dla komórek guza”. Substancja ta została odkryta kilka lat temu podczas badań właściwości antybakteryjnych mleka kobiecego. Dalsze badania wykazały, że HAMLET jest pochodną białek i kwasów tłuszczowych występujących pierwotnie w mleku kobiecym. Podejrzewa się, że powstaje on dopiero w kwaśnym środowisku żołądka niemowląt.

Badania laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija 40 różnych rodzajów raka. Ostatnie z nich było przeprowadzone na pacjentach z nowotworem pęcherza moczowego, u których w trakcie leczenia wykryto w badanym moczu martwe komórki rakowe. To zaskakujące odkrycie dało dużą nadzieję na stworzenie leku na raka, niszczącego jego komórki bez ingerencji w zdrowe komórki organizmu.
[clearboth]
Dlatego naukowcy zamierzają kontynuować badania nad wpływem HAMLET’a na nowotwory skóry, błon śluzowych i guzów mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *