Jelito drażliwe - historia Pana Przemysława | VIMED

Historia Pani Kamili – Choroba Leśniowskiego-Crohna – zmniejszenie kalprotektyny

choroba Leśniowskiego Crochna - zmniejszenie kalprotektyny

Pani Kamila zgłosiła się do Centrum Medycznego VIMED z rozpoznaniem choroby Leśniowskiego Crohna i bardzo wysokim wynikiem kalprotektyny 

Choroba Leśniowskiego-Crohna objawia się przewlekłym stanem zapalnym układu pokarmowego. Może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego, najczęściej jednak zmiany zapalne lokalizują się w końcowym odcinku jelita krętego. Choroba w znacznym stopniu obniża jakość życia i sprawność chorego.  

choroba Leśniowskiego Crochna - zmniejszenie kalprotektyny

U Pani Kamili pojawiało się wiele różnych dolegliwości natury fizycznej i psychicznej

Po urodzeniu pierwszej córki zaczęły się mniejsze problemy z górnym przewodem pokarmowym, a po  urodzeniu młodszej córki pojawiły się większe z  dolnym przewodem pokarmowym. Zaczęło się od śluzu w kwietniu 2019 roku, a następnie doszła krew w kale od w maja 2020 roku. Pacjentka zmagała się z takimi objawami jak: nieustanne osłabienie wynikające z zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Pojawiały się nawracające bóle brzucha, biegunki. Wskaźnik kalprotektyny przed rozpoczęciem terapii wynosił 1298 ug/g. Naszym głownym celem było zmniejszenie orgomnego wyniku kalprotektyny, 

Pacjentka jest osobą bardzo świadomą, starała się zdrowo odżywiać – bez  śmieciowego jedzenia itp. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że produkty, które mogą wydawać się zdrowe w rzeczywistości bardzo jej szkodziły. 

choroba Leśniowskiego Crochna - zmniejszenie kalprotektyny

Niestety, żadne terapie nie pomagały

Pani Kamili towarzyszył nieustanny dyskomfort spowodowany koniecznością częstego oddawania stolca, lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych, w dalekiej odległości od toalety. Do tego wszystkiego, żadne stosowane przez nią terapie nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Kolejni lekarze zalecali: antybiotykoterapię, sterydoterapię. Próbowała alternetywnej i naturalnej medycyny – igłoterapię, elektroterapię, leczenie pijawkami, ziołowe preparaty i suplementy diety. Niestety nic nie pomagało. 

Zmiana nawyków żywieniowych i zabiegi spowoowały zmniejszenie poziomu kalprotektyny

Terapię w CM VIMED zaczęliśmy od zmiany nawyków żywieniowych. Odstawiliśmy słodycze, przetworzone produkty, fruktozę, słodkie warzywa i owoce, ryż, mąkę, orkisz, gluten, kazeinę, strączki. Wprowadziliśmy dietę opartą na badaniu Kod Metaboliczny 200 – wykluczają wszystkie produkty, które występują w reakcji.

Na początku, aby złagodzić stan zapalny wprowadziliśmy w większości dania zmiksowane – zupy krem z dodatkiem kasz oraz buliony – warzywne oraz mięsne zgodne z wynikami Kodu Metabolicznego 200. 

U Pani Kamili dodatkowo wdrożyliśmy serię zabiegów w komorze hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwoliła zmniejszyć stan zapalny w jelitach i niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego.

 

Synergia leczenia jelita drażliwego.

Sukces terapii – zmniejszenie kalprotektyny

Aktualnie pacjentka jest cały czas w trakcie Terapii Fenotypowej. Naszym największym osiągnięciem jest obniżenie poziomu kalprotektyny z 1298 ug/g do 66,87 ug/g. Stolec unormował się, pojawia się mniej mniej śluzu, coraz mniej krwi. Pojawiają się jeszcze objawy w postaci postaci: intensywnych, nieprzyjemnych gazów, bóle mięśni, bóle dłoni i rąk nad ranem, bezsenność nad ranem.

POZIOM KALPROTEKTYNY PRZED TERAPIĄ FENOTYPOWĄ

zmniejszenie kalprotektyny

POZIOM KALPROTEKTYNY PO TERAPII FENOTYPOWEJ

zmniejszenie kalprotektyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *