Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 kontrolują poziom glukozy w swojej krwi i w ten sposób potrafią dopasować zastrzyki insuliny. Jednak pomyłki w jej dawkowaniu mogą doprowadzić do hiper bądź hipoglikemii. Stany te mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a wstrzykiwanie sobie dawek insuliny stanowi niewygodny element w codziennym funkcjonowaniu. Nowoopracowany preparat może jednak zmienić w znaczący sposób życie cukrzyka.
Kierownik grupy badawczej, profesor Chou potwierdza, że opracowana insulina Ins-PBA-F łączy się w krwiobiegu z białkiem osocza i utrzymuje się w organizmie myszy przez co najmniej 14 godzin. Badania na myszach pokazały, że jeden zastrzyk modyfikowanej insuliny może wystarczyć nawet na trzy posiłki, co stanowi znaczne ułatwienie dla osób posiadających cukrzycę.
Mamy do czynienia z istotnym postępem badań nad terapią insulinową – mówi prof. Chou.- Nasz preparat kontroluje poziom glukozy lepiej niż jakikolwiek analog insuliny dostępny aktualnie na rynku. W istocie badani pokazują, że insulina ta działa o wiele efektywniej niż dotychczas znane długo działająco analogi insuliny.
Ins-PBA-F powstaje w wyniku chemicznej modyfikacji insuliny, do której dodano cząsteczkę kwasu PBA. Jest ona chemicznie zmodyfikowaną wersją naturalnie występującego hormonu. Mimo iż do badań klinicznych na ludziach potrzeba jeszcze 3-5 lat, perspektywy sukcesu wyglądają obiecująco.