W dobie globalizacji zacierają się kanony piękna, jednak niezmienne jest to, że każda kobieta chce wyglądać pięknie. Choć półki sklepowe i apteczne uginają się od kremów czy innych środków pielęgnujących urodę, to jednak to nie wszystko.
Co zatem jest ważne i potrzebne do zachowania urody?
Należy zacząć od tego, co jemy, gdyż to w znaczący sposób wpływa na nasz wygląd. Często zapominamy o tym, że składniki odżywcze dostarczane z dietą wpływają na to, co nas wyróżnia, czyli kondycję skóry, włosów i paznokci.
Dieta mająca wpływ na urodę ma za zadanie wygładzić skórę, przyspieszyć jej odnowę i nadać ładny, brzoskwiniowy koloryt. Produkty spożywcze powinny dostarczać przede wszystkim składników odpowiedzialnych za wzmocnienie paznokci, regenerację włosów i poprawę wyglądu cery. Jadłospis musi zatem obfitować w witaminy z gr. B, w witaminę A, E, C, H. Składniki mineralne chronią skórę przed wysuszeniem, poprawiają jej ukrwienie, biorą udział w tworzeniu kolagenu i elastyny. Ważne, by wprowadzać do jadłospisu produkty bogate w potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo, krzem i miedzi. Kwasy tłuszczowe omega-3 wzmacniają odporność, zapobiegają zmianom skórnym i jej nadmiernej suchości, łagodzą zapalenia. Nie można również zapominac o białku, które odbudowuje złuszczające się komórki naskórka. Dzięki niemu skóra jest bardziej elastyczna i później pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór tego składnika odżywczego powoduje wolniejszą regenerację skóry.
Skóra to nie tylko twarz, szyja, dłonie, czyli części odsłonięte, widoczne dla innych. Skóra to także te części, które nie są eksponowane i widoczne dla każdego. I w tych miejscach może pojawiać się kłopotliwa dla większości kobiet “skórka pomarańczowa”, czyli cellulit.
Odpowiednio skomponowana dieta może ograniczyć powstawanie tych zmian, a także może pomóc w redukcji już istniejących. Oczywiście dopełnieniem będzie odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i/lub zabiegi kosmetyczne. Jadłospis powinien być bogaty w surowe warzywa i owoce oraz świeżo wyciskane soki. Należy unikać nadmiernych ilości soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a także mocnej kawy, czarnej herbaty i alkoholu (działanie odwadniające). Jednak, w razie konieczności jaki alkohol wybrać, gdy pojawia się taka okoliczność? Wino to najlepszy wybór, jakiego możemy dokonać, sięgając po alkohol. To w czerwonym kolorze poprawia apetyt i wspomaga trawienie. Dodatkowo przeciwdziała wolnym rodnikom dzięki dużej ilości zawartych w jego składzie antyoksydantów – dzięki nim organizm wolniej się starzeje i lepiej broni się przed rozwojem nowotworów. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste picie tego alkoholu zamiast przynosić korzyści powoduje straty w naszym organizmie. Sprawia, że cera staje się szara, wysuszona, ze skłonnościami do trądziku, pojawiają się cienie pod oczami. Po dużej ilości wina szybciej czujemy się zmęczone i ociężałe, następnego dnia cierpiąc na mocne bóle głowy.
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji każdego dnia należy wypijać co najmniej 2 litry płynów. Dodatkowo ważne jest, by zwrócić uwagę na odpowiedni skład kwasów tłuszczowych. Dlatego należy zmniejszyć udział tłuszczu zwierzęcego na korzyść roślinnego i tego pochodzącego z ryb.
Pamiętać należy również o tym, że często występujące w menu produkty przetworzone, ubogie w mikroelementy, węglowodany proste, a także tłuste posiłki i dania gotowe, sprawiają, że skóra staje się szara, wiotka i zmęczona. Dieta bogata w witaminy i składniki mineralne pomaga odzyskać zdrową cerę, a także przyspiesza przemianę materii. Poza tym włosy, niezaprzeczalny atrybut każdej kobiety, będą lśniące i gęste, a paznokcie nie będą się łamały przy najmniejszym uderzeniu. Dla utrzymania swojego niepowtarzalnego piękna w diecie powinny pojawiać się przede wszystkim ciemnozielone warzywa, suche nasiona warzyw strączkowych, pełnoziarniste kasze, nierafinowane oleje roślinne, awokado, ryby, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni.
Podkreślić należy, że ważna jest nie tylko ilość, jakość i wzajemne proporcje poszczególnych składników pokarmowych w diecie, lecz także sposób przygotowania potraw. Niektóre witaminy i składniki mineralne giną w czasie tradycyjnego gotowania, smażenie może przyczyniać się do powstawania związków kancerogennych. Wskazane jest zatem jedzenie jak najwięcej surowych warzyw i owoców, można zastosować także gotowanie na parze, pieczenie czy duszenie. Im mniej przetworzone posiłki tym więcej cennych składników wykorzysta nasz organizm m.in. do utrzymania piękna zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Czasem bywa i tak, że odżywiamy się zdrowo, a mimo to brakuje nam witamin.
Dlaczego tak się dzieje?
Głównym czynnikiem niszczącym witaminy jest wspomniany już alkohol, poza tym tytoń, stres, nadmiar przyjmowanych leków (np. przeciwbólowych, antybiotyków, antykoncepcyjnych). Ograniczając te czynniki Twój organizm w niedługim czasie Ci za to podziękuje, podkreślając Twoje niepowtarzalne piękno i unikalną urodę.
Przyczyna niedoboru witamin i składników mineralnych może być też zdecydowanie poważniejsza i wynikać z zespołu złego wchłaniania, którego przyczyna tkwi w jelitach. Jednak z racji powagi tematu – więcej w innym artykule.
Pamiętać należy także, że nie ma diety uniwersalnej dla wszystkich. Zdarza się dość często również taka sytuacja, że spożywając produkty wskazane, ogólna kondycja organizmu nie jest najlepsza, przez co i Twój wygląd nie jest zadowalający. Wtedy należy sięgnąć po narzędzia diagnostyczne, jakim są testy na nietolerancję pokarmową. Wynik pokaże, które produkty w danym momencie należy wyeliminować, a których spożycie zwiększyć. Dzięki temu nastąpi szybsza regeneracja organizmu, ustąpi stan zapalny, a ty poczujesz się piękniejsza i pełna blasku.
Dbając o swoją urodę każda Kobieta musi uwzględnić kilka wspomnianych wcześniej czynników. Warto zacząć już dziś i nie czekać aż Twoje piękno przeminie bezpowrotnie.
Bądź piękna przede wszystkim dla siebie, czuj się doskonale we własnej skórze każdego dnia, nie tylko od święta 🙂