[dropcap2 color=”yellow”]D[/dropcap2]epresja
Olejek rumiankowy stosowany jest w aromaterapii jako związek antydepresyjny. Dotychczasowo przeprowadzone badania wykazały, że rumianek eliminuje uczucie smutku, depresji, ospałości oraz wywołuje uczucie szczęścia.
P[dropcap2 color=”yellow”]P[/dropcap2]roblemy ze snem
Rumianek zawiera substancję o nazwie heksobarbital, która uwalnia od niepokoju i ułatwia zasypianie, a także wykazuje zdolność przedłużania snu. Ponadto zawarta w rumianku glicyna, posiada właściwości kojące.
[dropcap2 color=”yellow”]Z[/dropcap2]espół jelita drażliwego
Przeciwzapalne i przeciwskurczowe właściwości rumianku, powodują rozluźnienie mięśni gładkich błony śluzowej żołądka i jelit. Zmniejszone nasilenie skurczu i bólu pomaga zmniejszyć nadmiar gazów i wzdęć w jelitach.
[dropcap2 color=”yellow”]A[/dropcap2]lergie
Dzięki zawartości związku takiego jak chamazulen, rumianek posiada właściwości przeciwalergiczne. Substancja ta hamuje uwalnianie histaminy i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
[one_third_last]
[dropcap2 color=”yellow”]M[/dropcap2]igrena
Badania wykazały, że napar z rumianku działa uśmierzająco na ból głowy. Lecznicze działanie naparu z rumianku jest zauważalne wtedy, gdy ból głowy nie jest jeszcze intensywny.
[dropcap2 color=”yellow”]P[/dropcap2]oparzenia
Olejek z rumianku jest użyteczny w leczeniu poparzeń, z uwagi na obecne w nim olejki eteryczne, posiadające właściwości kojące. Znacząco poprawia stan skóry i sprzyja procesom gojenia się.
[dropcap2 color=”yellow”]Z[/dropcap2]espół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne
Udowodniono, że picie rumianku dwa razy dziennie pomaga w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bóli menstruacyjnych z uwagi na wzrost poziomu glicyny w moczu, która łagodzi skurcze mięśni.
[one_third_last]