Kojący rumianek | VIMED

Kojący rumianek

Rumianek uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najdelikatniejszych leczniczych ziół. Od lat używany w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zawiera aktywny związek alfa-bisabolol, któremu zawdzięcza właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu, rumianek od wielu lat stosowany jest w leczeniu wielu dolegliwości.

[dropcap2 color=”yellow”]D[/dropcap2]epresja
Olejek rumiankowy stosowany jest w aromaterapii jako związek antydepresyjny. Dotychczasowo przeprowadzone badania wykazały, że rumianek eliminuje uczucie smutku, depresji, ospałości oraz wywołuje uczucie szczęścia.

P[dropcap2 color=”yellow”]P[/dropcap2]roblemy ze snem
Rumianek zawiera substancję o nazwie heksobarbital, która uwalnia od niepokoju i ułatwia zasypianie, a także wykazuje zdolność przedłużania snu. Ponadto zawarta w rumianku glicyna, posiada właściwości kojące.

[dropcap2 color=”yellow”]Z[/dropcap2]espół jelita drażliwego
Przeciwzapalne i przeciwskurczowe właściwości rumianku, powodują rozluźnienie mięśni gładkich błony śluzowej żołądka i jelit. Zmniejszone nasilenie skurczu i bólu pomaga zmniejszyć nadmiar gazów i wzdęć w jelitach.


[dropcap2 color=”yellow”]I[/dropcap2]nfekcje bakteryjne i grzybicze
Antybakteryjne oraz stymulujące układ odpornościowy właściwości rumianku pomagają w walce z przeziębieniem. Wykazano, że olejek z rumianku działa bakteriobójczo i grzybobójczo względem (odpowiednio) bakterii Gram-dodatnich i Candida albicans.

[dropcap2 color=”yellow”]A[/dropcap2]lergie
Dzięki zawartości związku takiego jak chamazulen, rumianek posiada właściwości przeciwalergiczne. Substancja ta hamuje uwalnianie histaminy i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

[one_third_last]


[/one_third_last]

[dropcap2 color=”yellow”]M[/dropcap2]igrena
Badania wykazały, że napar z rumianku działa uśmierzająco na ból głowy. Lecznicze działanie naparu z rumianku jest zauważalne wtedy, gdy ból głowy nie jest jeszcze intensywny.

[dropcap2 color=”yellow”]P[/dropcap2]oparzenia
Olejek z rumianku jest użyteczny w leczeniu poparzeń, z uwagi na obecne w nim olejki eteryczne, posiadające właściwości kojące. Znacząco poprawia stan skóry i sprzyja procesom gojenia się.

[dropcap2 color=”yellow”]Z[/dropcap2]espół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne
Udowodniono, że picie rumianku dwa razy dziennie pomaga w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bóli menstruacyjnych z uwagi na wzrost poziomu glicyny w moczu, która łagodzi skurcze mięśni.

[one_third_last]


[/one_third_last]
[divider_padding]
[note title=”UWAGA!”]
Rumianek nie jest zalecany osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew, ponieważ zawiera kumaryny – substancje, które wykazują podobne właściwości.
Kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na aster, stokrotkę czy chryzantemę powinny unikać naparu z rumianku.
[/note]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *