Cena produktu spożywczego nie zawsze odpowiednio odzwierciedla jego wartość odżywczą. Produkty wysokowartościowe potrafią być znacznie tańsze od tych, które oprócz spustoszenia naszego portfela nie wnoszą żadnych korzyści zdrowotnych dla organizmu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby móc dokonywać dobrych wyborów podczas codziennych zakupów.
[clearboth]
Wybierając się na spacer do pobliskich sklepów i supermarketów można się przekonać jak szeroka gama produktów spożywczych, warzyw i owoców jest nam obecnie oferowana. Żywność ta jest produkowana zarówno lokalnie jak i sprowadzana z różnych części świata. Te ostatnie zwykle kosztują fortunę i jest to cena, którą płacimy za ich egzotykę, transport i ochronę podczas długiej podróży. I tak na przykład mango jest niezwykle wartościowym owocem, ale jego zakup będzie nas drogo kosztował. Sięgając na sklepowe półki po truskawki w zimie również mocno uszczuplimy swój portfel. Dodatkowo należy pamiętać, że wartość odżywcza owoców i warzyw jest najwyższa w sezonie ich naturalnego dojrzewania, co pozwala uniknąć stosowania chemicznych środków wspomagających ten proces. Tego niestety nie można powiedzieć już o produktach uprawianych poza sezonem.
Choć zjedzenie mango czy truskawek w zimie może być przyjemne z pewnością nie przyniesie zbyt dużych korzyści zdrowotnych.
Jako konsumenci kupując produkt spożywczy płacimy za każdy etap jego uprawy i dostarczenia do sklepu. Warto zatem kupować to co jest uprawianie w naszym otoczeniu, ponieważ dzięki temu znacznie ograniczymy nasze wydatki. Polska jest krajem uprawiający wiele warzyw i owoców, które w sezonie ich zbiorów są niedrogie.
Jabłka – zawierają dużą ilość substancji odżywczych wliczając kwercetynę, której udowodniono wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia zawału serca. Dodatkowo pektyny wspomagają regularność wypróżnienia oraz zmniejszają bolesne ataki zapalenia uchyłka okrężnicy. Obecnie istnieje ponad 2,5 tysiąca odmian tego owocu.
[clearboth]
Truskawki – owoc zawierający duża ilość krzemu, witaminy C przez co korzystnie wpływa na odnowę tkanki łącznej i naczyń krwionośnych.
[clearboth]
Zielone warzywa liściaste (sałata, kapusta, szpinak, koper) – są bogate w takie antyoksydanty jak witamina A, C, E, oraz makroelementów: wapń, żelazo, cynk.
[clearboth]
Ziemniaki – warzywo wpływające na neutralizację kwasów w organizmie oraz łagodzące wszelkiego rodzaju zapalenia. Dodatkowo ziemniaki są bogatym źródłem węglowodanów w naszej diecie.
[clearboth]
Burak – warzywo zawierające beta-cyjaniny, związek chemiczny o działaniu przeciwnowotworowym. Buraki bogate są w kwas foliowy oraz potas. Pamiętajmy, aby kupować buraki z zielonymi liśćmi, ponieważ także i one są bardzo wartościowe.
[clearboth]
Zboża (pszenica, żyto, proso, gryka) – składnikami odżywczymi, które dostarczane są do organizmu są: węglowodany (60-70%zawartości ziarna), białko (10-15% zawartości ziarna), wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B. Kupując produkty zbożowe (głównie mąki) zwróćmy uwagę, aby były z pełnego przemiału oraz by produkt nie był wilgotny.
[clearboth]
Len – nasiona lnu zawierają śluzy, około 40% oleju, 20% białka, glikozydy, sterole, enzymy i sole mineralne (żelazo, magnez, miedź, cynk, kobalt). Len najczęściej stosowany jest w kuchni w postaci siemienia lnianego, płatków lnianych czy oleju lnianego.
[clearboth]
Poniżej przedstawiamy 6 porad jak jeść zdrowo bez rozbijania banku.
[dropcap2 color= „blue”]1[/dropcap2] Kupuj warzywa i owoce w sezonie, bo są wówczas nie tylko tanie, ale posiadają najwyższą wartość odżywczą.
[clearboth]
[dropcap2 color= „blue”]2[/dropcap2] Niektóre produkty możesz zrobić sam w domu np. jogurt, sos do makaronów, ketchup, masło orzechowe. Oprócz zaoszczędzonych pieniędzy zyskujesz pewność co do jakości produktu (brak konserwantów czy nadmiaru soli).
[clearboth]
[dropcap2 color= „blue”]3[/dropcap2] Kupując lokalnie produkowaną żywność zawsze zapłacisz mniej niż za żywność sprowadzaną z najdalszych zakątków świata. Poza tym podczas korzystania z produktów z pobliskich obszarów wpływasz na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska.
[clearboth]
[dropcap2 color= „blue”]4[/dropcap2] Kupując warzywa/owoce poza sezonem dobrze jest wybierać mrożonki. Warzywa/owoce używane do ich produkcji są odbierane przez producenta w szczycie sezonu.
[clearboth]
[dropcap2 color= „blue”]5[/dropcap2] Świeże zioła takie jak bazylia, oregano, mięta są niezwykle bogate w mikroelementy, ale niestety stosunkowo drogie w porównaniu z wielkością sprzedawanych opakowań. Można zatem samemu hodować te nasiona w domu, w małych doniczkach na parapecie i zawsze mieć ich pod dostatkiem. Zioła nie wymagają szczególnej pielęgnacji (wystarczy je tylko podlewać wodą) i szybko rosną.
[clearboth]
[dropcap2 color= „blue”]6[/dropcap2] Korzystne jest także planować swój jadłospis na najbliższy tydzień. Będąc na zakupach zapłacimy mniej, jeśli wyeliminujemy kupowanie zbyt dużej ilości żywności łatwo psującej się, którą bardzo często wyrzucamy do śmieci. Korzystając z promocji w supermarketach na produkty kupowane w dużych ilościach warto podzielić się nimi z sąsiadami czy rodziną.