Te małe owoce mogą poszczycić się imponującym profilem żywieniowym, który przekłada się na wiele korzyści zdrowotnych. Są bogatym źródłem witamin (w tym witaminy C, witamin z grupy B), składników mineralnych (m.in. wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo), błonnika pokarmowego, a także ważnych przeciwutleniaczy.
1 Te soczyste owoce nie tylko świetnie nawadniają organizm, ale także zwiększają poziom energii dzięki temu, że zapobiegają zaburzeniu równowagi elektrolitowej.
2 Mają mało kalorii, za to dużo błonnika pokarmowego, pomagają zatem utrzymać masę ciała w normie.
3 Najnowsze badania sugerują, że odpowiednia kombinacja polifenoli zawartych w liczi rozkłada tłuszcze i zapobiega ich gromadzeniu w organizmie, a zatem owoce te są doskonałym wsparciem w walce z otyłością.
4 Zwalczają wolne rodniki dzięki zawartości ważnych przeciwutleniaczy – polifenoli i witaminy C.
5 Zdaniem naukowców flawonoidy zawarte w owocach liczi mogą hamować rozwój komórek nowotworowych. Związki te są najbardziej skuteczne w przypadku raka piersi.
6 Wspomagają układ sercowo-naczyniowy dzięki wysokiej zawartości potasu, który sprzyja regulowaniu rytmu serca i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
7 Pomagają w walce z infekcjami. Witamina C stymuluje prawidłowe funkcjonowanie komórek odpowiedzialnych za zwalczanie chorób w naszym organizmie. Wywar z korzenia i kory drzewa liczi stosowany jest w leczeniu zatorów w klatce piersiowej i bólu gardła.
8 Sprzyjają zdrowiu przewodu pokarmowego – wysoka zawartość błonnika i wody w owocach ułatwia prawidłowe trawienie i zapobiega zaparciom. Miąższ liczi zobojętnia kwas żołądkowy.
9 Chronią układ nerwowy – cały arsenał przeciwutleniaczy chroni mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co więcej, wysoka zawartość witamin z grupy B wspomaga procesy metaboliczne i pomaga zachować zdrowie układu nerwowego.
10 Korzystnie wpływają na kondycję naszych kości – dzięki zawartości magnezu, fosforu i wapnia, czyli składników niezbędnych do budowy i utrzymania silnych kości zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
11 Łagodzą ból. Tradycyjna medycyna chińska używa sproszkowanych nasion liczi w leczeniu stanów zapalnych i do łagodzeniu bólu.
12 Spowalniają procesy starzenia się skóry – oligonol zawarty w owocach liczi chroni przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami, a także poprawia przepływ krwi w głębszych warstwach skóry. Wysokie stężenie witaminy C wspomaga produkcję kolagenu, a tym samym wzmacnia skórę i spowalnia procesy starzenia.
[framed_box bgColor=”#FFECF2″]
1. Owoce liczi dostępne są zarówno w formie świeżej, jak i w postaci dżemu czy galaretki. Możemy dodawać je do koktajli owocowych i sałatek.
2. Wybieraj owoce, które o kolorze jasnoczerwonym. Szukaj tych dojrzałych ponieważ raz zebrane, już nie dojrzewają; upewnij się jednak, że nie są też zbyt dojrzałe (matowe, suche i ciemne).
3. Świeże liczi w temperaturze pokojowej mogą być przechowywane przez 5 do 6 dni. Aby cieszyć się liczi poza sezonem, najlepiej zamrozić owoce w szczelnej torebce.
[/framed_box]
1 W Chinach owoce liczi uważane są za symbol miłości i romansu.
2 Indie są drugim największym producentem tych owoców na świecie.
3 Dwie garści owoców liczi zawierają więcej witaminy C, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie.
4 W Chinach dostępne są suszone owoce liczi, smakiem i wyglądem przypominające rodzynki. Są one skoncentrowanym źródłem niezbędnych minerałów, takich jak wapń, żelazo, potas i miedź.