Menopauza jest fizjologicznym okresem w życiu każdej kobiety. Badania pokazują, że średni wiek jej wystąpienia wśród Polek przypada na 51. rok życia. Z pewnością jednak, większości kojarzy się z uciążliwymi dolegliwościami i czasem, którego najlepiej uniknąć. Bardzo niewiele kobiet zna receptę na to, jak w naturalny i niefarmakologiczny sposób nie dopuścić do powstania dokuczliwych symptomów.
Co jest tym naturalnym lekiem i przepisem na dobre samopoczucie w okresie menopauzy? Żywność – to, co spożywają kobiety ma odzwierciedlenie w dolegliwościach towarzyszących temu szczególnemu okresowi w życiu każdej z nich.
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety około 50. roku życia predysponują do zatrzymywania wody oraz zwiększania ilości tkanki tłuszczowej. Zmniejszony poziom estrogenów jest odpowiedzialny za wzrost apetytu oraz gromadzenie się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha. Otacza ona narządy wewnętrzne powodując tym samym wystąpienie zaburzeń ich funkcjonowania.
Objawy towarzyszące menopauzie, do których należą m.in. uderzenia gorąca, rozdrażnienie, apatia, zaburzenia snu można eliminować dietą. Za te zaburzenia nastroju odpowiedzialne są m.in. obniżone stężenie serotoniny oraz niedobory niektórych składników mineralnych w codziennym pożywieniu.
Poznaj 7 głównych zasad odżywiania w czasie menopauzy – świadome odżywianie pomaga zachować prawidłową masę ciała i dobre samopoczucie:
1. Zwróć szczególną uwagę na dobór produktów – jakość i bogactwo składników mineralnych.
2. Miej świadomość, że metabolizm jest spowolniony – nie spożywaj niezdrowych i ciężkostrawnych posiłków.
3.
Wyeliminuj produkty, które szkodzą: cukry proste, tłuszcze zwierzęce, kofeinę, alkohol. Obniżona produkcja estrogenów sprzyja zwiększonemu wchłanianiu tłuszczów oraz powstawaniu
miażdżycy poprzez odkładanie się cholesterolu w żyłach i tętnicach. W efekcie zmniejszając przepływ krwi i odżywienie komórek. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego należy zastąpić roślinnymi, które są niezbędne do prawidłowej produkcji hormonów.
4. Ogranicz spożycie soli – powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a przez to prowadzi do wystąpienia obrzęków.
5. Twój organizm wytwarza mniej hormonów – dostarczaj ich z pożywieniem. Fitohormony, czyli hormony roślinne, posiadają budowę podobną do estrogenów. Źródłem tych związków jest: soja, soczewica, fasola, bób, groch, winogrona, liście zielonej herbaty. Związki te nie tylko łagodzą objawy menopauzy, ale także obniżają ryzyko wystąpienia osteoporozy, redukują stężenie cholesterolu oraz wykazują działanie antykancerogenne.
6.
W szczególny sposób zwróć uwagę na odpowiednią podaż wapnia i witaminy D. W witaminę D obfitują: ryby (tuńczyk, pstrąg, makrela), grzyby, jajka (żółtko) oraz tran. Doskonałym rozwiązaniem będą również spacery w słoneczne dni – witamina D w 90% jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych. Wapń natomiast jest pierwiastkiem, któremu należy poświecić szczególną uwagę omawiając prawidłowy sposób odżywiania kobiet w okresie menopauzy. Jednak pamiętaj – wapń to nie MLEKO w jadłospisie. Jego prawidłową podaż zapewnią produkty roślinne takie jak: sezam, mak, soja, amarantus, migdały, figi.
7. W tym charakterystycznym okresie niezwykle ważna jest indywidualizacja sposobu odżywiania. Umożliwi to wykonanie testu na nietolerancję pokarmową i pozwoli uzyskać odpowiedź, które z produktów są odpowiednie dla organizmu, a które należy wyeliminować, ze względu na to, że powodują w nim stany zapalne.
Wszystkie negatywne objawy menopauzy można wyeliminować odpowiednim żywieniem. To najlepsza i naturalna recepta na dobre samopoczucie!
Bibliografia
- H. Rotsztejn; „Znaczenie fito estrogenów w świetle obecnej wiedzy”; Przegląd Menopauzalny 2005; 4: 47–50)
- Medycyna Praktyczna: http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=104250 //Problemy z nadwagą po menopauzie
- Bodera P., Poznański S., Dobrzański P.; Menopauza – fizjologiczny okres w życiu kobiety; Przew Lek 2005 5: 74-77
- Posadzy-Małaczyńska A.; Menopauza jako czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego – implikacje terapeutyczne nadciśnienia tętniczego; Przegląd Menopauzalny 2011; 1: 40–44
- Wpływ produktów i preparatów z soi na problemy zdrowotne kobiet w okresie menopauzy w świetle randomizowanych badań klinicznych (część 2.)
- Kanadys W. M.; Wpływ produktów i preparatów z soi na problemy zdrowotne kobiet w okresie menopauzy w świetle randomizowanych badań klinicznych Przegląd Menopauzalny 2005; 4: 38–46