Zaparcia kwalifikowane są do najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Nieregularne, niepełne i bolesne wypróżnianie czy stolec o bardzo ścisłej konsystencji, to znane objawy tej dolegliwości.
Konsekwencją tego są zalegające masy kałowe, które mogą przyczyniać się do zatruwania naszego organizmu przez toksyny!
W tym miejscu może nasunąć się pytanie: dlaczego nasza fizjologia dopuszcza do retencji mas kałowych i w rezultacie intoksykacji? A podążając dalej: jakie są następstwa i zagrożenia płynące z przewlekłych zaparć? Spójrzmy uważnie.
Zaparcia to plaga cywilizowanego społeczeństwa. Szacuje się, że w krajach europejskich na tę dolegliwość skarży się od 6 do 23% ludzi dorosłych.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, istnieje długi szereg przyczyn zaparć, wśród których nieracjonalny sposób odżywiania i nieprawidłowe nawyki żywieniowe zajmują czołowe miejsca.
Odpowiednio zaprogramowany sposób żywienia może skutecznie zapobiec wystąpieniu zaparć, jak również zniwelować istniejące. Przede wszystkim, w diecie powinny występować świeże warzywa, owoce, węglowodanowe produkty nierafinowane takie jak pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze czy otręby. Na perystaltykę jelita, konsystencję oraz formowanie się mas kałowych doskonale wpływa woda. Dlatego też, należy pamiętać o jej odpowiedniej podaży w ciągu dnia.
Warto też poznać produkty, które działają hamująco na perystaltykę jelita i sprzyjają powstawaniu zaparć. Należą do nich między innymi borówki, czarna herbata, produkty o lepkiej konsystencji tj. kaszki, kleiki, budynie, a także czekolada, białe pieczywo czy wyroby cukiernicze.
Aż 20% populacji regularnie lub okresowo stosuje środki przeczyszczające. Jeśli są one nadużywane, mogą doprowadzić do istotnych powikłań zdrowotnych takich jak uszkodzenie aparatu nerwowego błony śluzowej jelita.
Obok diety, równie efektywną metodą walki z zaparciami są zabiegi oczyszczania jelita grubego tzw. hydrokolonoterapia. Przy jej udziale możemy skutecznie usunąć z jelita wszelkie zanieczyszczenia i toksyny sprzyjające osłabianiu mięśniówki jelitowej i przerostowi niepożądanej mikroflory jelitowej. Jelito odciążone z kamieni kałowych, drożdżaków, złogów kałowych, nadmiaru śluzu i innych zanieczyszczeń powraca do swoich fizjologicznych funkcji i znów znakomicie reguluje proces usuwania treści kałowych.
Modyfikacja nieprawidłowych nawyków to trzeci ważny element, którego realizacja pozwala uzyskać efekt synergii w walce, jak i samej profilaktyce problemów z zaparciami. Mianowicie, trzeba zadbać o prawidłowy rytm snu, wyrobić nawyk wypróżniania się o podobnej porze każdego dnia, a przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną, gdyż siedzący tryb życia sprzyja rozleniwieniu jelita i spowolnieniu jego pracy.
Pamiętaj, to Ty jesteś architektem swojego zdrowia. Korzystaj z wiedzy i podejmuj właściwe działania na jego rzecz. To znakomita inwestycja.