Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Durham, osoby spożywające wysokie dawki kofeiny ze źródeł takich jak kawa i napoje energetyzujące,
częściej doświadczają halucynacji, słyszenia głosów i widzenia rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.
Ci, którzy spożywali ekwiwalent ponad siedmiu filiżanek kawy instant dziennie, trzy razy częściej słyszeli głosy nieobecnych osób w porównaniu do osób spożywających ekwiwalent jednej filiżanki.
Naukowcy twierdzą, że wyniki tych badań przyczynią się do lepszego poznania wpływu sposobu odżywiania na halucynacje. Zmiany w nawykach żywieniowych, w tym ograniczenie spożycia kofeiny, mogą mieć istotne znaczenie w radzeniu sobie z halucynacjami i w częstotliwości ich występowania.
W badaniu sfinansowanym przez Komitet Ekonomiczno – Społeczny ds. Badań Naukowych i Komitet ds. Badań Medycznych wzięło udział 200 studentów, których pytano o zwyczajowe spożycie produktów zawierających kofeinę takich jak:
kawa, herbata, napoje energetyzujące, batony czekoladowe i cukierki kawowe. Ponadto, wśród badanych, oceniano również skłonność do halucynacji i poziom stresu. Najczęściej zgłaszanymi przez uczestników objawami było widzenie rzeczy, których nie było, słyszenie głosów nieobecnych osób, a także widzenie zmarłych. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie psychologicznym „Personality and Individual Differences”.
Autorzy badania podkreślają, że kofeina może istotnie nasilać fizjologiczne skutki stresu. Podczas sytuacji stresujących, organizm człowieka wytwarza hormon o nazwie kortyzol. Badanie dowodzi, że znacznie większe ilości kortyzolu wytwarzane są w odpowiedzi na stres jeżeli w ostatnim czasie osoba zażywała kofeinę. Według naukowców zwiększone wydzielanie kortyzolu może łączyć spożycie kofeiny z większą skłonnością do halucynacji.
Jak podaje główny autor badania Simon Jones, dotychczasowe doniesienia naukowe podkreślały szereg istotnych czynników prowadzących do halucynacji, takich jak urazy z dzieciństwa. Wiele spośród nich ma znaczące powiązanie z halucynacjami z uwagi na ich wpływ na reakcje organizmu w sytuacjach stresowych. Biorąc pod uwagę związek pomiędzy dietą a nastrojem oraz spożyciem kofeiny a reakcję na stres, wydaje się zasadne dalsze badanie tych zależności.
Współautor badania, dr Charles Fernyhough podkreśla, że wyniki pokazują związek pomiędzy skłonnością do halucynacji a spożyciem kofeiny wśród studentów. Między innymi przypuszcza się, że studenci, którzy są bardziej podatni na halucynacje spożywają więcej kofeiny, aby lepiej radzić sobie z tymi doświadczeniami. Dlatego też niezbędne jest kontynuowanie badań aby ustalić czy spożycie kofeiny i sposób odżywiania ma wpływ na występowanie halucynacji.
Halucynacje nie zawsze są oznaką choroby umysłowej. Większość ludzi w ciągu swojego życia krótko doświadcza halucynacji i słyszenia głosów nieobecnych osób, a około 3% regularnie słyszy takie głosy. Wiele z tych osób dobrze sobie z tym radzi i żyje normalnie.
Niemniej, faktem jest, że
nadużycie kofeiny powyżej 0,5 g może doprowadzić do zatrucia, obejmującego takie objawy jak nerwowość, drażliwość, niepokój, drżenie mięśni, bezsenność, bóle głowy i kołatanie serca. Warto pamiętać, że: jedna mała kawa espresso zawiera ok. 0,1 g kofeiny, wiele przeciwbólowych środków w swoim składzie może zawierać ok. 0,065g kofeiny w jednej tabletce, kofeinowy cukierek zawiera średnio 0,1g kofeiny, filiżanka czarnej herbaty zawiera 0,05g kofeiny, a napój energetyzujący zawiera 0,08mg kofeiny w porcji 250ml.