Aktywność fizyczna jest nam niezbędna do życia – nie tylko dlatego, że ma pozytywny wpływ na nasz wygląd i kondycję fizyczną.
Okazuje się, że nawet niezbyt zaawansowane, umiarkowane, ale systematyczne ćwiczenia wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego i usprawniają procesy poznawcze.
Odkrycie to jest owocem badania przeprowadzonego na mężczyznach i kobietach w średnim wieku, którzy dwie godziny tygodniowo poświęcali aktywności fizycznej w postaci jazdy na rowerze i ćwiczeń rozciągających. Już ten
niewielki wysiłek sprawił, że znacznie poprawiły się u ich procesy poznawcze: pamięć, koncentracja, uwaga.
Warto wiedzieć, że w okresie późniejszej dorosłości hipokamp, czyli struktura odpowiedzialna w mózgu za pamięć krótkotrwałą i długotrwałą oraz za orientację przestrzenną, zaczyna się kurczyć. U osób obserwowanych w badaniu zauważono powiększanie się hipokampa po upływie roku od chwili rozpoczęcia regularnej
aktywności fizycznej, co od razu zaowocowało polepszeniem pamięci.
Aktywność fizyczna wpływa także na tworzenie nowych połączeń między komórkami nerwowymi i lepsze przewodzenie impulsów.
Sprawia, że znacznie wolniej się one starzeją, przez co osoby ćwiczące nie mają problemu z logicznym myśleniem, koncentracją i pamięcią. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu powoduje lepsze dotlenienie wszystkich komórek ciała i ma pozytywny wpływ na pracę wszystkich układów i narządów człowieka.