Obrzęk lipidowy czyli lipodemia, co powinniśmy wiedzieć? | VIMED

Obrzęk lipidowy czyli lipodemia, co powinniśmy wiedzieć?

Obrzęk limfatyczny - kiedy dół nie pasuje do góry.

Obrzęk lipidowy (lipodemia) nadmiernie grube uda!

Charakterystyczna sylwetka typu “gruszka”, kiedy uda są większe niż górna część ciała może być sygnałem, że może to być obrzęk lipidowy (lipodemią).

Mimo stosowania restrykcyjnych diet, głodówek, biegania, nordic walkingu i intensywnych ćwiczeń, nie możesz schudnąć w dolnych partiach ciała?

Masz nieproporcjonalnie grube uda, nosisz spodnie większe niż bluzki?  Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się: czy to nie jest obrzęk lipidowy, czyli lipodemia.

Dowiesz  się jak rozpoznać, czy masz obrzęk lipidowy, skąd się bierze obrzęk lipodowy i jak sobie z nim radzić?

Jak rozpoznać obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy (lipodemia), diagnozowany jest zazwyczaj dopiero w późnym stadium rozwoju. Dlatego nazywany jest („syndromem bolącego tłuszczu”) i jest określany jako przewlekła choroba ujawniająca się głównie u kobiet.

Lipodemia czyli obrzęk lipidowy charakteryzuje się obustronnym, symetrycznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Umiejscawia się głównie w rejonie bioder i ud (od pasa w dół aż do charakterystycznej linii nad kostką). Pojawia się tendencja do obrzęku ortostatycznego (powstającego pod wpływem długotrwałego stania lub siedzenia).

Obrzęk lipidowy nie dotyczy zwykle stóp i dłoni, chyba że występuje dodatkowo obrzęk limfatyczny.

Przyczyną Twoich niepowodzeń dietetycznych może być obrzęk lipidowy!

Kiedy pojawia się obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy dotyczy przede wszystkim kobiet, niezależnie od ich rozmiaru (od otyłych do anorektyczek) a tłuszcz związany z tym obrzękiem nie ulega spalaniu pod wpływem restrykcyjnych diet i ćwiczeń.

Czym jest obrzęk lipidowy?

Pierwsze objawy obrzęku lipidowego zaobserwować można już w okresie dojrzewania. Często bywa tak, że obrzęk lipidowy rozwija się lub pogłębia w czasie ciąży, po operacjach ginekologicznych i w okresie menopauzy, a także podczas gwałtownego tycia (np. na skutek efektu jo-jo).

Czy obrzęk lipidowy jest bolesny?

W początkowym stadium rozwoju nie jest bolesny i dlatego większość kobiet nie zgłasza się z nim do lekarza. Uważają, że taką po prostu mają budowę ciała i tak już musi być.

Po kilku, a czasami kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach nogi zmienione chorobowo przez obrzęk lipidowy stają się tkliwe, a nawet bardzo bolesne.

Szybkie i skuteczne modelowanie sylwetki


Modelowanie sylwetki typu gruszka, niwelowanie problemu grubych ud i skuteczne leczenie obrzęku lipidowego!

Jak wykląda tkanka tłuszczowa w obrzęku lipidowym?

Skąd bierze się obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy to przewlekła choroba, wynikająca z licznych przyczyn, o  których niewiele dotąd wiemy. Nie ulega wątpliwości, że obrzękowi lipidowemu towarzyszy łagodny, ale przewlekły stan zapalny, który utrzymując się przez wiele lat, prowadzi z czasem do degeneracji tkanki łącznej.  Wśród przyczyn choroby wymienia się też takie czynniki jak:

  • predyspozycja genetyczna (dziedziczona w żeńskiej linii),
  • zaburzenia procesów detoksykacji organizmu,
  • nierównowaga hormonalna,
  • zaburzenia metabolizowania wysięku z naczyń krwionośnych (białka i komórki, które normalnie wróciłyby do obiegu, są odkładane w podskórnej tkance tłuszczowej).

Obrzękowi lipidowemu zawsze towarzyszy łagodny, ale przewlekły stan zapalny!

Na czym konkretnie polega obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy przejawia się w postaci wielu histologicznych i fizjologicznych zmian. W pierwszym etapie obniża się elastyczność skóry i leżącej pod nią tkanki podskórnej.  W wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego, błona podstawna naczyń krwionośnych grubieje i dochodzi do zaburzeń krążenia krwi. Następuje wykrzepianie i niedrożność naczyń włosowatych.

Warstwa naskórka staje się coraz cieńsza. Grubieje podskórna warstwa tkanki, włóknieją małe tętniczki, przerywają się coraz mniej elastyczne włókna kolagenowe.  Rozszerzają się także drobne żyły i naczynia krwionośne. Układ limfatyczny nie może odprowadzać toksycznych metabolitów komórkowych. Dochodzi do hipertrofii i hiperplazji (nadmiernego rozrostu) komórek tłuszczowych.

Następnym etapem jest martwica komórek tkanki podskórnej, w tym komórek tłuszczowych. Stan zapalny jest coraz bardziej nasilony i obejmuje kolejne obszary.

Etapy rozwoju obrzęku lipidowego

Obrzęk lipidowy stadia rozwoju.

Stadium O Obrzęku lipidowego:

Obrzęk lipidowy to podstępna choroba, która bardzo rzadko jest rozpoznawana na wczesnym stadium rozwoju.

Pojawia się w okresie dojrzewania, u dziewcząt w wieku kilkunastu lat. Ciało na udach zaczyna robić się jakby gąbczaste.

W miarę upływu czasu rzeźba mięśni pod skórą staje się coraz mniej widoczna. W tkance podskórnej gromadzą się płyny – tworzy się obrzęk.

Tylko specjaliści, którzy zajmują się tą chorobą potrafią bezbłędnie zdiagnozować chorobę na tym etapie.

Po ucisku palcem przez kilka chwil utrzymuje się lekkie wgłębienie. To pierwszy sygnał alarmowy najczęściej jednak lekceważony. Jeżeli masz wątpliwości koniecznie skontaktuj się z nami. Takie badanie nic nie kosztuje.

Tymczasem na tym etapie można całkowicie zatrzymać rozwój choroby.

Można to osiągnąć wykorzystując podejście personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia, stosowane w Centrum Medycznym VIMED.

Stadium I Obrzęku lipidowego:

Jeżeli obrzęk lipidowy nie jest prawidłowo leczony, stan zapalny postępuje i obwód ud dalej się powiększa.

Restrykcyjne diety odchudzające pogarszają jedynie poziom odżywienia organizmu, nie wpływając na grubość ud.

Dieta i ćwiczenia fizyczne powodują, że chudniesz w górnych partiach, a dół pozostaje bez zmian. Skóra jest wciąż miękka i regularna, ale przy badaniu palpacyjnym wyczuwa się  niewielkie guzkowate zmiany.

Nie ma barwnych zmian skóry a tkanka podskórna coraz bardziej przypomina gąbkę lub gumę. To stadium trwa kilka lat i na tym etapie obrzęk lipidowy jest jeszcze uleczalny.

Wdrożenie kompleksowego, wieloczynnikowego leczenia wymagać już będzie więcej zabiegów.

Leczenie będzie dłużej trwać, ale masz szansę uchronić się przed rozwojem kolejnego stadium choroby, a bardzo często wręcz cofnąć zmiany spowodowane obrzękiem lipidowym i odzyskać prawidłowy obwód ud.

Stadium II Obrzęku lipidowego:

Nie masz już siły na ćwiczenia. Codzienny jogging, siłownia, restrykcyjna dieta nic nie dają, a mimo to wciąż katujesz się dietami redukcyjnymi, bo ciągle masz nadzieję, że to pomoże – tak mówią twoi trenerzy w klubie fitness.

Tymczasem obserwujesz, że powierzchnia skóry staje się nierówna i twardnieje. Na środkowej części ud, pośladków oraz środkowej i bocznej części kostek zaczynają się formować duże płaty tłuszczowe. Oznacza to martwicę tkanek podskórnych.

Zmienia się sposób, w jaki zachowuje się Twoja skóra i tkanka podskórna. Po uciśnięciu pozostaje dołek, obrzęk ten narasta w ciągu dnia. Może dochodzić do wtórnego obrzęku limfatycznego. Zaczynasz odczuwać nadwrażliwość, zwłaszcza nad obszarem podudzi i w zewnętrznej środkowej części ud.

Większość kobiet na tym etapie już się poddaje i przestają walczyć, godząc się na swój los.

Celem leczenia jest powstrzymanie rozwoju choroby i łagodzenie dolegliwości. Raczej nie cofniemy już zmian.

Stadium III Obrzęku lipidowego:

Jeżeli na podstawie powyższego zdjęcia oceniasz, że masz juz trzecie stadium obrzęku lipidowego, jesteś już poważnie chora.

Dochodzi do deformacji kończyn w wyniku nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej.

Wyczuwalne w badaniu palpacyjnym guzki stają się coraz większe. Mają wielkość zróżnicowaną: od orzecha do pięści.

Tkanka jest coraz bardziej bolesna nie tylko podczas dotyku.

Pojawia się zazwyczaj wtórny obrzęk limfatyczny, jako konsekwencja zaawansowanego uszkodzenia układu limfatycznego.

Ujawnia się też szereg chorób współtowarzyszących. Na tym stadium choroby niewiele możemy  zrobić, aby ulżyć Ci w cierpieniu.

W tym momencie jest już za późno, abyśmy mogli pomóc. Nie znamy żadnej metody leczenia choroby na tym etapie. Niestety stan zapalny rozlewa się także na inne narządy i jedyne co Ci pozostaje to leczenie farmakologiczne.

Jak rozpoznać, czy mam obrzęk lipidowy?

Jeśli masz kilka z wymienionych poniżej objawów, możesz mieć obrzęk lipidowy:

  • Nierównomierne tycie, głównie w obszarze kończyn dolnych i pośladków.
  • Chudnięcie tylko w górnej części ciała, przy stosowaniu restrykcyjnej diety i ćwiczeń.
  • Noszenie u góry rozmiaru ubrań mniejszego niż w dolnej partii ciała.
  • Poczucie ciężkości w nogach (spowodowane poprzez ciężar zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej i nagromadzonego płynu tkankowego).
  • Nieproporcjonalnie grube uda, (czasem może też obejmować ramiona).
  • Spuchnięte nogi („zespół ortostatyczny”) – zwykle objaw ten pojawia się podczas długiego stania i/lub siedzenia, kiedy więcej płynu gromadzi się w nogach. W rezultacie puchną nogi, a często także (skądinąd niedotknięte obrzękiem lipidowym) stopy. Pacjenci z zespołem ortostatycznym często mówią, że mają po południu problem z założeniem butów.
  • Płaskostopie.
  • Zjawisko pomarańczowej skórki – cellulit – spowodowane przez specyficzną strukturę tkanki łącznej i zmniejszenie sprężystości tej tkanki.
  • Obniżona jest temperatura skóry (zimne kończyny).
  • Niejednolita skóra, w jednym miejscu sucha, w innym przetłuszczona.
  • Zwiększona częstość występowania siniaków w dotkniętych partiach ciała (nawet przy najlżejszym dotknięciu). Wynika to z uciskania naczyń krwionośnych przez komórki tłuszczowe, braku zakotwiczenia drobnych naczyń krwionośnych w tkance łącznej. Powoduje ich rozrywanie nawet pod wpływem grawitacji.
  • Silne bóle w nogach, bolesna wrażliwość przy dotyku – postępująca w czasie niedrożność układu limfatycznego prowadzi do stwardnienia tkanki. Staje się ona niezwykle wrażliwa na dotyk i bardzo bolesna. Ból występuje przy ucisku w środkowej części uda i u podstawy kręgosłupa. W miarę postępu choroby pojawia się także przy najlżejszym dotyku skóry, szczególnie w drugiej połowie dnia. Ból jest także powodowany przez „własny ucisk” np. krzyżowanie nóg czy siadanie w niewygodnej pozycji.
  • Mrowienia w kończynach dolnych.

Czym może grozić nierozpoznany, zaniedbany obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy oddziałuje destrukcyjnie najpierw na psychikę młodej dziewczyny. Z powodu grubych ud i nieproporcjonalnej sylwetki, pojawiają się kompleksy i problemy ze swobodnym zachowaniem się na plaży, na basenie, w SPA. Pojawia się poczucie obniżonej samooceny, uczucie bezradności i żal połączony z pytaniem: dlaczego ja?

Lata walki z obrzękiem lipidowym

Następnie kilka lat walki z obrzękiem lipidowym. Próba pozbycia się “nadwagi” przy pomocy morderczych ćwiczeń, joggingu i drakońskich diet. Po kilku latach takich zmagań nadchodzi poczucie bezradności. Kiedy godzisz się z losem i rezygnujesz walki nadchodzi okres dolegliwości bólowych i pojawiają się choroby współistniejące – jest ich całe szerokie spektrum, ponieważ w twoim organizmie toczy się nieprzerwanie stan zapalny.

Kiedy obrzęk lipidowy jest już zaawansowany

Największe zagrożenie to wtórny obrzęk limfatyczny (obrzęk lipo-limfatyczny). Zazwyczaj dopiero gdy występuje to powikłanie, pacjent otrzymuje pomoc lekarską. Niestety jest to już tylko leczenie objawowe. Obrzęk lipidowy prowadzi do wtórnej przewlekłej blokady limfy. Płaty tłuszczu i komórki tłuszczowe osadzają się w tkance łącznej, gdzie są otaczane przez bardzo małe naczynia limfatyczne i krwionośne.

Nawet restrykcyjne diety nie są skuteczne przy obrzęku lipidowym.

Obrzęk limfatyczny w następstwie zaniedbanego obrzęku lipidowego

Wzrost liczny komórek tłuszczowych stopniowo prowadzi do zablokowania najdrobniejszych naczyń limfatycznych. Ponadto, estrogeny (żeńskie hormony płciowe) powodując zwiększone zatrzymywanie płynu w tkance łącznej, prowadzą do zmniejszenia elastyczności tej tkanki.

Przewlekła niedrożność układu limfatycznego, w dotkniętych obrzękiem lipidowym partiach ciała i zatrzymywanie płynu w mało sprężystej tkance łącznej, wyjaśnia regularnie pojawiający się ból.

Przedstawione poniżej ilustracje objaśniają jak obrzęk lipidowy prowadzi do niedrożności układu limfatycznego.

Czerwone=tętnice, Niebieskie=żyły, Żółte=naczynia limfatyczne

Krew jest pompowana przez tętnice na dół, do wielkiego palca u nogi i za pośrednictwem mikroskopijnych naczyń włosowatych odżywia komórki ciała. 90% krwi odpływa z powrotem do serca żyłami. Pozostałe 10 %, wraz z toksycznymi metabolitami komórkowymi jest odprowadzane za pośrednictwem naczyń limfatycznych.

Płyn limfatyczny jest absorbowany z naczyń limfatycznych przez małe pory i pompowany do góry. W układzie limfatycznym rolę serca – pompy tłoczącej pełnią mięśnie, które w wyniku aktywności fizycznej – marszu, biegu czy ćwiczeń, przepompowują limfę w górę do węzłów chłonnych. Stan zapalny zaburza te funkcje.

W wyniku stanu zapalnego i zaburzeń metabolicznych dochodzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. Zwiększona ilość  tkanki tłuszczowej wywiera ucisk na naczynie limfatyczne. Powrotny limfy przepływ przez naczynia limfatyczne jest zablokowany. Stan zapalny się nasila, postępuje martwica tkanek.

Szybkie i skuteczne modelowanie sylwetki


Modelowanie sylwetki typu gruszka, niwelowanie problemu grubych ud i skuteczne leczenie obrzęku lipidowego!

Leczenie obrzęku lipidowego w CM VIMED

Terapia Metaboliczna to kompleksowa metoda personalizowanej medycyny stylu życia, która pozwala leczyć lub powstrzymać rozwój choroby, jaką jest obrzęk lipidowy i nie dopuścić do rozwoju obrzęku limfatycznego.

Stadium I Obrzęku limfatycznego

Obrzęk nóg w początkowym stadium pojawia się przy fizycznym obciążeniu lub na koniec dnia i ustępuje po nocnym odpoczynku. Na tym etapie obrzęk limfatyczny może być zahamowany i całkowicie wyleczalny. Wdrożenie leczenia zapobiega rozwojowi innych chorób.

Stadium II Obrzęku limfatycznego

Po pewnym czasie występują częste komplikacje na tle zapalnym, takie jak na przykład egzema i róża. Bez leczenia obrzęk jest mniejszy o poranku, ale wciąż wyczuwalny. Leczenie jest trudniejsze, wymaga więcej czasu i zabiegów, ale jest skuteczne.

Stadium III Obrzęku limfatycznego

Następują nieodwracalne zmiany – martwica i stwardnienie tkanki łącznej (zwłóknienie). Można jedynie wspomagać funkcjonowanie układu krążenia i układu limfatycznego, powstrzymać postęp, ale nawet po leczeniu, uszkodzonej tkanki łącznej nie da się zregenerować.

Stadium IV Obrzęku limfatycznego

Słoniowacizna. Często prowadzi do całkowitego unieruchomienia pacjenta. Utrzymujące się stany zapalne w kończynach dolnych mogą doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych i śmierci w wyniku ogólnoustrojowego zakażenia organizmu.

Konsekwencje nieleczonego obrzęku lipidowego – choroby współistniejące

Wczesne występowanie zmian degeneracyjnych w stawach i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Szczególnie w kolanach (spowodowane przez niewłaściwie rozłożone obciążenie nadmiernej masy ciała)

90 % krwi pompowanej tętnicami do dużego palca u nogi jest transportowane z powrotem do serca drogą żylną. Krew musi być tłoczona do góry, by pokonać siłę grawitacji. Odpowiada za to serce – wspaniała pompa, zapewniająca przepływ krwi. W żyłach znajdują się liczne zastawki, które blokując możliwość cofania się krwi, pozwalają jej płynąć ku górze.

Zastawki żylne, pod wpływem utrzymywania się łagodnego, ale przewlekłego stanu zapalnego, często ulegają uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu w przebiegu zakrzepicy. Jeśli występuje genetycznie uwarunkowana słabość tkanki łącznej, żyły często rozciągają się z biegiem lat do takiego stopnia, że zastawki żylne nie domykają się i krew płynie z powrotem w dół. Żyły takie nazywamy żylakami.

Przyczyniają się do tego czynniki takie jak: wykonywanie pracy siedzącej lub stojącej, ciąża, terapia hormonalna, otyłość, ciężka praca fizyczna (szczególnie w wysokiej temperaturze). I wreszcie występowanie obrzęku lipidowego, który prowadzi do zmniejszonego powrotu żylnego i zatrzymywania płynu limfatycznego w dolnych partiach ciała.

Obrzęk lipidowy może także oddziaływać na układ żył głębokich.

Układ ten jest dużo bardziej istotny dla krążenia i którego zdolność transportowa jest czterokrotnie większa niż układu żył powierzchownych. Na skutek ciśnienia, jakie krew wywiera na ściany naczyń w żyłach powierzchownych i głębokich, płyn i/lub substancje stałe przedostają się do tkanek (przestrzeń śródtkankowa).

Ten płyn jest zwykle transportowany z powrotem do serca za pomocą układu limfatycznego. Pozostałe 10 % po uprzedniej filtracji w systemie kapilar pozostaje jako bogaty w albuminy, przejrzysty płyn zwany limfą. Wzrost objętości limfy wywierany coraz większy nacisk i wpływa niekorzystnie na zdolność transportową naczyń limfatycznych (które i tak są już zatkane i puchną).

Dlatego badanie flebologiczne jest nieodłączną częścią postępowania u pacjentów z obrzękiem lipidowym, ponieważ powinno się zapobiegać wystąpieniu żylaków lub odpowiednio je leczyć.

Przewlekły stan zapalny utrzymujący się przez cały czas, niedożywienie tkanek, zaburzenia metabolizmu lipidów, gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz czynniki psychiczne związane z depresją często mogą powodować niekontrolowany wzrost masy ciała.

Wszyscy pacjenci z obrzękiem lipidowym prezentują całe spektrum problemów natury psychicznej i psychologicznej.

Począwszy od braku pewności siebie i braku wiary w pracowników służby zdrowia (często przez niewłaściwą diagnozę i brak współczucia), poprzez stany depresyjne i niską samoocenę, aż do prawdziwej depresji i niepokoju.

Z powodu nieproporcjonalnej sylwetki nieładnego wyglądu oraz braku zrozumienia swego stanu, szczególnie gdy możliwość poruszania się jest ograniczona tracisz chęć do życia. Pogorszenie następuje, gdy  pojawia się jeszcze obrzęk limfatyczny, który zaostrza istniejący stan.

Pacjenci są obwiniani o otyłość, mówi się im że za dużo jedzą albo oszukują na przepisanej diecie. Brak widocznych efektów leczenia prowadzi do zniechęcenia i przygnębienia. Gdy pojawia się obrzęk limfatyczny towarzyszący obrzękowi lipidowemu okazuje się, że jest to tak poważny problem (czego zresztą często się nie dostrzega), że nie każdy potrafi sobie z tym poradzić.

Jak odróżnić obrzęk lipidowy od pierwotnego obrzęku limfatycznego?

Obrzęk lipidowy jest bardzo rzadko diagnozowany i często mylony z pierwotnym obrzękiem limfatycznym lub otyłością. Rzeczywiście często tak się zdarza, że po latach walki z grubymi udami poddajesz się i po prostu tyjesz. Lekarz często po prostu nie zna twojej historii.

W tabeli poniżej wyszczególnione są charakterystyczne różnice między obrzękiem lipidowym a pierwotnym obrzękiem limfatycznym.

Charakterystyka Obrzęk lipidowy Obrzęk limfatyczny
Płeć Tylko kobiety Mężczyźni i kobiety
Wiek rozpoczęcia Okres dojrzewania Zwykle okres dojrzewania
Historia rodzinna 40 % (Harwood, 1996) 20 % (Harwood, 1996)
Otyłość Często Różnie
Symetria Zwykle symetryczne
Spuchnięte stopy Nigdy Zawsze
Konsystencja skóry Normalna lub cieńsza Grubsza i twardsza
Pozostawienie wgłębień po uciśnięciu Zwykle nieobecne Zawsze
Łatwe powstawanie siniaków Częste Bez wzrostu
Ból i dyskomfort Częsty Rzadki
Wrażliwość dotykowa Częsta Rzadka
Objaw Stemmera (niemożność złapania fałdu skórnego na grzbiecie II palca u stopy) Ujemny Dodatni
Limfoscyntygrafia (badanie czasu pojawienia się w węzłach chłonnych pachwinowych radioaktywnego znacznika wstrzykniętego do stopy) Wynik prawidłowy Wynik nieprawidłowy
Infekcje kończyn Brak Częste
Efekt diety Mały efekt na nogi Utrata masy ciała z tułowia i nóg

Teraz kiedy już dużo wiemy, dość łatwo zdiagnozować obrzęk lipidowy w początkowej fazie. Jednakże gdy w późniejszych stadiach obrzęku lipidowego zaczyna mu towarzyszyć wtórny obrzęk limfatyczny diagnoza nie jest już tak łatwa, ponieważ w obrazie klinicznym pojawiają się także objawy obrzęku limfatycznego. Dlatego ważne jest dokładne poznanie historii choroby.

Obrzęk lipidowy a otyłość

Nadmiar tłuszczu krąży we krwi w postaci kwasów tłuszczowych i odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej w różnych miejscach ciała. Tkanka tłuszczowa pełni wiele różnych funkcji. Między innymi jest ważnym magazynem energii. Kwasy tłuszczowe, jeżeli są łatwo dostępne, mogą być szybko zmobilizowane w odpowiedzi na potrzeby energetyczne organizmu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej określa się jako nadwagę lub otyłość, w zależności od wielkości tych nadmiernych depozytów. Jednak otyłość charakteryzuje się raczej równomiernym rozkładaniem zapasów tkanki tłuszczowej – zarówno w górnej, jak i w dolnej partii ciała. W wyniku leczenia otyłości następuje równomierne spalanie tkanki tłuszczowej.

Natomiast u osoby z obrzękiem lipidowym, powszechnie stosowane metody odchudzania, takie jak dieta, czy aktywność fizyczna nie działają. Okazują się skuteczne głównie w górnych partiach ciała i na twarzy. Jednocześnie biodra, uda i łydki pozostają grube.  Przewlekły stan zapalny, który utrzymuje się głównie w naczyniach krwionośnych w dolnej części ciała, jest najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu.

Terapia Metaboliczna, w wyniku kompleksowego działania przeciwzapalnego, pozwala skutecznie leczyć początkowe stadia obrzęku lipidowego. Jest również wykorzystywana w celu powstrzymania postępu choroby.

Jak radzić sobie z obrzękiem lipidowym?

Medycyna nie zna skutecznych metod leczenia obrzęku lipidowego w zaawansowanym stadium. Terapia Metaboliczna w Centrum Medycznym VIMED pozwala skutecznie powstrzymywać postęp choroby i zapobiegać groźnym powikłaniom.

W innych placówkach od lat testuje się szereg innych metod. Poniżej zamieszczamy ocenę skuteczności metod najczęściej stosowanych.

Dieta w leczeniu obrzęku lipidowego

Restrykcyjne diety redukcyjne powodują utratę masy ciała, lecz zwykle jedynie od pasa w górę.  Może to prowadzić do zwiększenia dysproporcji w budowie ciała. Brak efektów odchudzania w obszarze ud prowadzi do depresji i obniżonej samooceny. Dieta redukcyjna prowadzi z jednej strony do ujemnego bilansu energetycznego, ale jednocześnie także do niedożywienia.

Dieta niedostosowana do fenotypu będzie zawsze wywoływała przewlekły stan zapalny, utrudniając redukcję masy ciała. Optymalne jest zastosowanie diety opartej o wyniki testu cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200.

Ćwiczenia fizyczne w leczeniu obrzęku lipidowego

Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie od najmłodszych lat w zapobieganiu nadwadze i otyłości, jednak kiedy już dojdzie do rozwoju otyłości, aktywność fizyczna odgrywa niewielką rolę. Jest za to niezbędna do usprawnienia drenażu limfatycznego. Pozwala skutecznie zapobiegać powikłaniom żylnym i limfatycznym, a także dalszemu tyciu.

Osobom z obrzękiem lipidowym zalecamy zwłaszcza wodny aerobik lub pływanie. Taki sport wspomaga stawy a opór wody pomaga poprawiać ogólną kondycję, dochodzi do zwiększenia się częstości bicia serca. Ponadto ćwiczysz wtedy w pozycji poziomej, co zapobiega wystąpieniu zespołu ortostatycznego.

W bardzo umiarkowanym zakresie korzystna może być także jazda na rowerze. Gimnastyka, spacery i lekki jogging mogą być również polecane (choć mogą dodatkowo obciążać już bolące stawy kolanowe). Wszelkie ćwiczenia powinno się wykonywać w odzieży uciskowej, jeżeli została zalecona.

Leki, maści i kremy w leczeniu obrzęku lipidowego

Nie ma żadnych skutecznych leków ani kremów zwalczających czy wpływających pozytywnie na obrzęk lipidowy!

Liposukcja w leczeniu obrzęku lipidowego

Liposukcja jest często stosowana, gdy występuje nadmierna ilość trudnej do zlikwidowania innymi metodami tkanki tłuszczowej, zdeponowanej miejscowo (nawet w niektórych przypadkach obrzęku limfatycznego). Trzeba jednak przyznać, że w większości przypadków nie zaobserwowano poprawy.

Zniszczenie naczyń limfatycznych w trakcie zabiegu liposukcji może nawet doprowadzić do pogorszenia stanu. Zanim poddasz się liposukcji, powinnaś dowiedzieć się o wszystkich efektach ubocznych, kosztach z nią związanych i długotrwałych rezultatach tej metody. Jak dotąd brak potwierdzenia skuteczności  liposukcji w leczeniu obrzęku lipidowego, a ryzyko powikłań powoduje, że ostatnio rzadziej jest stosowana.

Odzież uciskowa w leczeniu obrzęku lipidowego

Użycie chirurgicznych, wzmacniających pończoch uciskowych, to często stosowana metoda wspomagania pacjentek cierpiących na zaawansowane postaci obrzęku lipidowego (lipodemii). Korzyści wynikające ze stosowania pończoch uciskowych to: pomoc w zredefiniowaniu kształtu kończyny, poprawienie drenażu limfatycznego i żylnego, zapobieganie bólowi. Odzież uciskową powinno się nosić już na stałe, każdego dnia, zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku odzieży uciskowej zwykle potrzebne jest zastosowanie słabszego niż obrzęku limfatycznym ucisku, by wspomóc kończyny dotknięte obrzękiem lipidowym. Osoby z obrzękiem lipidowym nie tolerują grubych, gęstych materiałów uciskowych. Terapeuta musi jednakże pamiętać, że późniejszym stadiom obrzęku lipidowego towarzyszy zwykle obrzęk limfatyczny i powinien to wziąć pod uwagę przy rekomendowaniu ćwiczeń i specjalnej odzieży.

Drenaż limfatyczny w leczeniu obrzęku lipidowego

Manualny drenaż limfatyczny może być również efektywną metodą leczenia obrzęku lipidowego, szczególnie gdy występują początki obrzęku limfatycznego. Naczynia limfatyczne ulegają odblokowaniu dzięki zastosowaniu specjalnej techniki masażu. W trakcie jednej sesji (około 45 minut) dochodzi do usunięcia ponad 500 ml limfy i wody z każdej nogi. Aby efekt trwał dłużej, limfa i krew powinny być przepchnięte do głębiej leżących większych żył lub zbiorników limfy.

Presoterapia w leczeniu obrzęku lipidowego

Kilkanaście lat temu pojawiły się specjalne urządzenia do presoterapii np. urządzenia wzmacniające tkankę łączną i usprawniające krążenie żylne i limfatyczne. Najbardziej godne polecenia okazały się urządzenia z użyciem podciśnienia. Centrum Medyczne VIMED, to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie wykonuje się takie zabiegi w połączeniu z jednoczesną inhalacją ujemnie zjonizowanym powietrzem. Przynosi to dodatkowe korzyści w wyniku usprawnienia dowozu tlenu do tkanek.

Terapia Metaboliczna to optymalne leczenie obrzęku lipidowego, bo jest dostosowane do Twoich  indywidualnych cech

Zadzwoń już dziś i umów się na spotkanie z naszym specjalistą, który opowie Ci więcej o możliwościach leczenia obrzęku lipidowego lub innego problemu związanego z nadmiernie grubymi udami w Twoim przypadku.

Porady dietetyczne dla osób z obrzękiem limfatycznym.

Praktyczne porady:

  • Codziennie wykonuj zalecone Ci ćwiczenia gimnastyczne przeciwdziałające niedrożności.
  • W nocy miej nogi uniesione nieco wyżej (podnieś dół łóżka).
  • Unikaj upałów.
  • Zrezygnuj z podróży do tropików  owady mogą być dla Ciebie szczególnie niebezpieczne.
  • W trakcie długich podróży rób sobie przerwy, by wykonywać ćwiczenie gimnastyczne (w samolocie, jeśli to możliwe, wstawaj, chodź, ruszaj stopami).
  • Nie stosuj masażu ugniatającego, kąpieli błotnych, stosowanych na obrzęknięte fragmenty ciała, elektroterapii produkującej głębokie ciepło,
  • Zachowuj ostrożność i staraj się unikać urazów, skaleczeń, zadrapania czy nawet pogryzienia przez kota (szczególnie jeśli masz wtórny obrzęk limfatyczny).
  • Spódnice, spodnie i paski nie mogą zwiększać ucisku – ważne jest swobodne oddychanie i odpływ limfy z dolnej części ciała.
  • Dbając o paznokcie uważaj, by nie uszkodzić skórek wokół paznokcia,
  • Nie używaj kosmetyków drażniących twoją skórę.
  • Nie używaj mydeł zasadowych, lecz tych z niskim pH- kwasowa warstwa ochronna twojej skóry nie może być zniszczona. Twoja skóra nie może być sucha i popękana.
  • Unikaj sauny!
  • Uważaj w czasie opalania się! Za wszelką cenę musisz chronić się przed poparzeniem słonecznym.
  • Pamiętaj, że możesz zapobiec dalszemu postępowi choroby!

Jak radzić sobie z obrzękiem lipidowym?

Medycyna nie zna skutecznych metod leczenia obrzęku lipidowego w zaawansowanym stadium. Terapia Metaboliczna w Centrum Medycznym VIMED pozwala skutecznie powstrzymywać postęp choroby i zapobiegać groźnym powikłaniom.

W innych placówkach od lat testuje się szereg innych metod. Poniżej zamieszczamy ocenę skuteczności metod najczęściej stosowanych.

Szybkie i skuteczne modelowanie sylwetki


Modelowanie sylwetki typu gruszka, niwelowanie problemu grubych ud i skuteczne leczenie obrzęku lipidowego!

Źródła:

  • Wywiad z Rebeccą Morris http://biglegwoman.blogspot.com/2006/09/lipedema-resources.html
  • http://in2uract.wordpress.com/2007/07/29/lipodemalipoedema/
  • http://www.lymphedemapeople.com/thesite/lymphedema_lipodema.html
  • Limphoedema. The misunderstood condition. (2003) Pip
    Sharpe http://www.lymphoedema.org/lsn/lsn070.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *